ŚLĄSKI ZWIĄZEK GMIN I POWIATÓW NEGATYWNIE O ROZDZIALE ŚRODKÓW DLA SAMORZĄDÓW

  • 12.04.2022, 17:03
  • es
ŚLĄSKI ZWIĄZEK GMIN I POWIATÓW NEGATYWNIE O ROZDZIALE ŚRODKÓW DLA SAMORZĄDÓW

Podziel się:

Oceń:

Pod koniec kwietnia Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów przyjął stanowisko w sprawie zasad rozdziału środków finansowych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jak już informowaliśmy na naszych łamach, 31 marca opublikowane zostały wyniki II naboru wniosków (w istocie było to już trzecie „rozdanie” środków z RFIL). Śląski Związek Gmin i Powiatów krytycznie ocenia rozdział pieniędzy, wyrażając sprzeciw wobec „skrajnie nietransparentnego sposobu rozdziału publicznych środków finansowych”.

Przypomnijmy - Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (w skrócie RFIL) służyć ma samorządom – gminom i powiatom. Za nami już trzy „rozdania” środków dla samorządów. Najpierw gminy i powiaty otrzymały środki, które zostały wyliczone przez algorytm (samorządy otrzymywały je po złożeniu wniosku, a pieniądze trafiły do gmin i powiatów wczesną jesienią 2020 roku). Następnie przeprowadzono dwa nabory konkursowe. W I wnioski można było składać do końca września ‘20 r., wyniki ogłoszono na początku grudnia ‘20 r. II nabór wniosków trwał do końca grudnia ‘20 r., a 31 marca br. wojewodowie opublikowali listy wniosków, które zostały pozytywnie ocenione.
23 kwietnia 2021 Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów (ŚZGiP) przyjął krytyczne stanowisko w sprawie rozdziału środków w ramach RFIL. Zdaniem Zarządu Związku podział środków nie był transparentny, merytoryczny i obiektywny.
Jak czytamy w stanowisku Zarządu ŚZGiP, I transza (środki, które przyznano wszystkim samorządom) nie wzbudzała kontrowersji, a przyjęte wówczas kryteria śląscy samorządowcy ocenili jako „obiektywne i relatywnie sprawiedliwe”. Zupełnie inaczej ocenione zostały II i III transza środków z RFIL, bowiem – jak wskazuje Zarząd Związku – bez wsparcia pozostało 30% gmin i 13% powiatów w regionie. Dalej ŚZGiP wskazuje dysproporcje w wysokości przyznanego wsparcia. Średnia wysokość wsparcia w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynieść miała ok. 285 zł, przy czym w skrajnych przypadkach wyniosła od ok. 5 zł do ok. 1727 zł.
- Po raz kolejny podkreślamy, iż nasze największe kontrowersje budzą: brak publicznie dostępnych zasad i kryteriów rozdziału tych środków, a co za tym idzie niepublikowanie wyników oceny (w tym punktacji) komisji przyznającej dofinansowanie. (…) Pragniemy przypomnieć, iż Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych był w założeniu programem bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię COVID-19 (źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19). Zwracamy w związku z tym po raz kolejny uwagę na fakt, iż finansowymi skutkami pandemii dotknięte zostały w znaczącym stopniu wszystkie samorządy lokalne w regionie, a nie tylko te, którym przyznano rządowe wsparcie – czytamy w stanowisku Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów z 23 kwietnia br.

Zarząd Związku w przyjętym stanowisku wzywa do wprowadzenia w przyszłości „jasnych, przejrzystych, obiektywnych i bezstronnych reguł podziału środków finansowych”. (es) 

es

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe