PROKURATURA OKRĘGOWA W CZĘSTOCHOWIE NAKAZAŁA ZBADANIE SPRAWY „ŚWIĘTYCH KRÓW”

  • 19.07.2020, 13:19
  • Jarosław Mazanek
PROKURATURA OKRĘGOWA W CZĘSTOCHOWIE NAKAZAŁA ZBADANIE SPRAWY „ŚWIĘTYCH…
SP ZOZ Myszków w skład którego wchodzi Szpital Powiatowy i kilka przychodni w ubiegłym tygodniu wykonał badania przesiewowe w kierunku sprawdzenia, czy wśród personelu medycznego (lekarze, pielęgniarki, położne) i reszty personelu są osoby będące nosicielami koronawirusa Sars-Cov2. Na ponad 400 osób przebadanych wynik pozytywny dały próbki u trzech osób: jednej lekarski, jednej salowej i jednej pielęgniarki. Wszystkie przechodzą zakażenie bezobjawowo. W tym tygodniu od pracowników służby zdrowia miały być pobrane drugie próbki.

-Decyzją myszkowskiego Sanepidu na trzy dni od poniedziałku 1.06 do środy zamknięta jest nasza przychodnia w Koziegłowach -mówi dyrektor SP ZOZ Myszków dr Dariusz Kaczmarek: -My uważaliśmy, że nie jest to celowe, ale wykonaliśmy decyzję. Do 3.06 ta przychodnia nie przyjmuje pacjentów, wykonuje jedynie konsultacje telefoniczne. Pacjentów wymagających badania czy konsultacji w tych dniach przyjmie Przychodnia Specjalistyczna w Myszkowie ulica Strażacka -mówi dyrektor.
Jak wyjaśnia dyrektor SP ZOZ D. Kaczmarek przeprowadzone dochodzenie epidemiologiczne, prześledzenie kontaktów osób z dodatnim wynikiem wykazało, że nie ma potrzeby izolacji innych osób, czy np. zamykania oddziałów. 
W tym tygodniu będą u wszystkich pracowników wykonane ponownie testy. Jak dotychczas w SP ZOZ Myszków był jeden przypadek zakażonej osoby z personelu, u której rozwinęło się COVID-19, był to z-ca dyrektora ds. lecznictwa ginekolog-położnik Andrzej Sosnowski, z którym nasza redakcja rozmawiała o przebiegu choroby i zakażeniu.  Doktor Sosnowski nie zakaził się na terenie szpitala, lecz przez kontakt rodzinny. Podejrzenie zakażenia u innej lekarki, również ginekolożki ostatecznie się nie potwierdziło. 
Wszystkie próbki personelu SP ZOZ Myszków są wysyłane do laboratorium w Warszawie. SP ZOZ Myszków nie zdecydował się na badanie przez laboratorium Szpitala Powiatowego w Zawierciu, co było wcześniej rozważane. Wg naszych informacji, nawet Szpital w Zawierciu niezbyt ufa własnym wynikom wykonywanym na urządzeniu, zakupionym przez Urząd Miasta Zawiercie. Warto więc postawić pytanie o sensowność tego zakupu, wydatkowania środków z budżetu Zawiercia. 
W Myszkowie, w Szpitalu Powiatowym i przychodniach dotychczas nie było żadnego ogniska zakażenia Covid-19, zwłaszcza zakażenia szpitalnego, w wyniku którego zakażeni zostaliby pacjenci. Nie występowała konieczność np. zamykania oddziałów, kiedy w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu takie przypadki były nagminne. Ale w Zawierciu -wiele publikacji na ten temat ukazało się w Kurierze Zawierciańskim- dochodziło do wielu nieprawidłowości. Przypadki te bada teraz prokuratura, czy działanie lub zaniedbania dyrekcji, niektórych osób z personelu Szpitala Powiatowego w Zawierciu nie powodowało naruszenia przepisów epidemicznych, czy nie powodowało zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób. 
To np. przypadek czeskiego lekarza, który na terenie oddziału odbywał kwarantannę czy ostatni przypadek, lekarza z oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej, którego zachowanie opisały nam pielęgniarki. Chodzi o zachowanie lekarza przed jak i po tym, jak potwierdził się jego dodatni wynik i trafił na oddział zakaźny. Ale wcześniej  miał, nawet dwukrotnie, skorzystać z łazienki przy Bloku Operacyjnym. Za drugim razem, lekarz -jak relacjonowała to dla Kuriera Zawierciańskiego jedna z pielęgniarek- miał nawet wziąć prysznic.

Prokuratura Okręgowa w  Częstochowie: sprawa PRYSZNICA KIEROWNIKA ORTOPIEDII wymaga zbadania
Prokurator Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Piotr Wróblewski w zastępstwie rzecznika prokuratury: -W pierwszej sprawie, dotyczącej podejrzenia łamania warunków kwarantanny dla lekarza który wrócił z zagranicy, ciągle trwają czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zawierciu. W tej sprawie, którą Kurier Zawierciański opisał niedawno, (art.: Czy kierownik ortopedii to kolejna „święta krowa” zawierciańskiego szpitala?” KZ nr 21 z 22.05.20) kopię artykułu wysłaliśmy również do Prokuratury Rejonowej w Zawierciu, celem przeprowadzenia czynności sprawdzających. Prokuratura Okręgowa w Częstochowie, zdecydowała tak, po analizie treści zawartych w artykule Kuriera Zawierciańskiego.
 

Jarosław Mazanek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe