Nie przekażą danych osobowych poczcie polskiej

  • 07.05.2020, 13:27
  • Edyta Superson
(powiat myszkowski) Samorządy otrzymały wiadomość elektroniczną, której nadawcą ma być Poczta Polska. Nadawca zwraca się w mailu o przekazanie danych ze spisu wyborców. Gminy nie chcą się na to zgodzić, twierdząc, że nie ma ku temu podstaw prawnych. Inne stanowisko zajął przed tygodniem Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Wybory za pasem, a kłopotów i kontrowersji z nimi związanych wciąż jest wiele.

PORAJ
Spośród gmin naszego powiatu jako pierwszy głos zabrał Poraj. Już w piątek 24 kwietnia na stronie urzędu opublikowane było stanowisko gminy w tej sprawie. Jak poinformował samorząd, w nocy do Urzędu Gminy przyszedł mail z prośbą o przekazanie spisu wyborców. Chodzi o takie dane mieszkańców jak numery PESEL, imiona, nazwiska i adresy. Urząd otrzymał również sprzeciwy porajan, którzy żądali, by gmina nie przekazywała ich danych.
Wątpliwości wzbudza też forma otrzymanej przez urząd wiadomości. - Do tego, poprzedniej w nocy ze środy na czwartek, o godz. 2:26 do Urzędu Gminy przyszedł tajemniczy e-mail. Tajemniczy, bo podpisany jedynie „Poczta Polska”, w którym „Poczta Polska” zwraca się o przekazanie danych ze spisu wyborców, w związku z organizacją wyborów prezydenckich – informuje UG Poraj.
Wójt Katarzyna Kaźmierczak nie zamierza udostępniać danych mieszkańców w takiej formie. Jak wyjaśnia, podstawą do wydania takich danych może być wniosek podpisany podpisem elektronicznym przez osobę upoważnioną do reprezentowania Poczty Polskiej.
- (…) W e-mailu tym, powołując się na decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 roku wnioskowano o przekazanie spisu wyborców w celu przygotowania wyborów korespondencyjnych. Pragnę przypomnieć, że uchwalona przez Sejm RP ustawa z dnia 6 kwietnia 2020 roku o szczegółowych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku jest aktualnie procedowana w Senacie, i nie jest prawem obowiązującym w Polsce. Forma przekazu sugeruje próbę wyłudzenia danych osobowych wyborców naszej gminy. Oświadczam, że jako Wójt Gminy Poraj nie wyrażam zgody na bezprawne dysponowanie danymi osobowymi naszych Mieszkańców – przekazała mieszkańcom w swym oświadczeniu wójt Katarzyna Kaźmierczak.
MYSZKÓW
We wtorek popołudniu, 28 kwietnia, bardzo krótki i lakoniczny komunikat w tej sprawie wydał również Urząd Miasta w Myszkowie. - Wobec licznych zapytań mailowych od Państwa, a dotyczących przekazania danych osobowych ze spisu wyborców mieszkańców Myszkowa, informuję, że na podstawie obowiązujących dzisiaj przepisów prawnych, nie ma możliwości przekazania tych danych Poczcie Polskiej – przekazał burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak.
Wiele samorządów zajęło takie samo stanowisko, np. Zawiercie, Ogrodzieniec i Łazy. Choć samorządowcy wskazują na brak podstaw prawnych do przekazania danych osobowych mieszkańców, Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zajął odmienne stanowisko. W oświadczeniu z 24 kwietnia czytamy, że zgodnie ze specustawą z 18 kwietnia Poczta Polska może otrzymać dane wyborców. Wg Prezesa UODO operator pocztowy ma prawo uzyskać od organów administracji danych osobowych, jeśli są one potrzebne do wyborów lub wykonania innych obowiązków nałożonych przez organy administracji rządowej. (es)

Edyta Superson

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe