Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 30 marca 2026 05:15
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

TRWAJĄ WYBORY PARLAMENTARNE

O godzinie 7 rano zostały otwarte lokale wyborcze w całej Polsce, a np. W USA już wczoraj. W Niemczech zarejestrowało się ponad 100.000 Polaków którzy chcą wziąć udział głosowaniu. Przed lokalami wyborczymi w Berlinie, w pobliżu Bramy Brandenburskiej ustawiają się kolejki. W Polsce głosowaniu, ewentualnie wysokiej frekwencji, sprzyja chłodna, ale słoneczna pogoda. A więc na wybory!
Podziel się
Oceń

Każdy lokal wyborczy otwarty będzie do 21:00. I o ile nie będzie przedłużenia ciszy wyborczej, punktualnie o 21:00 poznamy pierwsze sondażowe wyniki wyborów wykonywane tzw. metodą exit poll. Ankieterzy IPSOSu już od rana stoją przed lokalami wyborczymi i pytają wychodzących po głosowaniu na który Komitet Wyborczy oddali głos.  Pytania zostaną zadane 90 tysiącu osób. 

Tłumy w lokalach wyborczych! Na zdjęciu niemała kolejka do pobrania kart wyborczych w OKW  nr 7 Żarki Letnisko

 

Jak pisze OKO.PRESS, w rozmowie z Paweł Predko, dyrektor operacyjny w Ipsos*: -Ze wszystkich ponad 31 tysięcy komisji obwodowych wylosowaliśmy 900 tak, żeby były próbą reprezentatywną, czyli żeby na przykład był w niej taki sam odsetek lokali na wsi, jak wśród wszystkich komisji. Przed każdą z tych 900 komisji od rana stoi para (a przed większymi trójka) ankieterów z urną z logo Ipsosa. Proszą co którąś osobę wychodzącą z lokalu o wypełnienie ankiety; w większych komisjach – co 12. czy 15. osobę, w mniejszych – co czwartą lub piątą. Staramy się tak dobrać ten licznik do odliczania, aby przez cały dzień regularnej pracy przeprowadzić około 100 wywiadów i mieć mniej więcej tyle ankiet w każdym z wylosowanych lokali wyborczych.

Ewentualny błąd badania Ipsos wynika z faktu, że około 10% osób wychodzących z lokali, wytypowanych do zadania pytań jak głosowały (jest też pytanie o wiek).

Ryszard Chachulski w OKW nr 7 w Żarkach Letnisko pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Obwodowej Komisji Wyborczej: -Od samego rana jest kolejka, bardzo wysoka frekwencja. Przy innych wyborach bywało, że lokal wyborczy był chwilami pusty, a dzisiaj pracujemy bez wytchnienia -mówi Ryszard Chachulski
Jak Ipsos sobie z tym radzi, żeby zmniejszyć błąd badania?

-Spodziewamy się ok. 8-12 procent. Na każde 100 ankiet dostaniemy zatem – powiedzmy – 10 ankiet bez odpowiedzi. Załóżmy, że wśród pozostałych 90 ankiet są 33 głosy na listę X, 30 na listę Y. Na trzy kolejne listy łącznie 27 osób.

Sprawa byłaby prosta, gdybyśmy mogli, tak jak w sondażach przedstawić wyniki z uwzględnieniem odmów. Ale nasze zadanie jest inne – mamy zrobić to, co PKW, mając tylko wiedzę o tym, jak głosowali ci, którzy udzielili informacji ankieterom.

Musimy oszacować, jakie poglądy polityczne ma umowne 10 proc. ludzi, którzy nam odmówili i odpowiednio dołączyć ich domniemane głosy do tych 90 proc., którzy nam zaufali. Pamiętam takie wybory, w których osoby odmawiające niczym nie różniły się od tych, którzy wypełniły całą ankietę. Niczego nie trzeba było korygować. Ale trudno liczyć, że to się powtórzy.

To fragment rozmowy którą publikuje OKO.PRESS

Moglibyśmy powtarzać wiele razy, że każde wybory są ważne, A wiele wskazuje na to, że te są ważne szczególnie. Dlatego IDZIEMY NA WYBORY!

Trwa cisza wyborcza, ale należy i warto zachęcać do udziału w głosowaniu, bez względu na to, na którą partię, na który komitet wyborczy Wyborcza chce oddać głos.

A my zachęcamy Wyborców z naszego terenu, aby podzielili się z nami wrażeniami z oddawania głosu. Piszcie komentarze, wysyłajcie zdjęcia. W komentarzach nie należy wskazywać na kogo głosowaliście, ani sugerować sposobu głosowania. Po prostu chwalimy się, ze oddaliśmy głos i zachęcamy do tego innych!

Wysyłajcie nam swoje zdjęcia na adres [email protected] lub w komentarzach na naszych profilach FB.

Jarosław Mazanek, redaktor naczelny Gazety Myszkowskiej i Kuriera Zawierciańskiego: głosujemy! Macie czas tylko do 21:00!

Tłumy głosujących w Zurychu! Relacja z OKW nr 408

Polacy żyją i pracują na całym świecie, ponad 600.000 rodaków zgłosiło chęć udziału w wyborach parlamentarnych za granicą. Anna Kubiak pochodzi z Krzeszowic, ale mieszkała również w Myszkowie. Od wielu lat poza granicami Polski. Mieszkała w Wielkiej Brytanii, obecnie w Szwajcarii. W wyborach 1 X 2023 pracuje w Okręgowej Komisji Wyborczej nr 408 w Zurychu, gdzie trwa głosowanie. Chętnych do głosowania jet tak dużo, że aby oddać głos, czeka się około godzinę!

Anna Kubiak pochodzi z Krzeszowic, ale mieszkała również w Myszkowie. Od kilu lat mieszka w Zurychu.  Członkini OKW nr 408 w Zurychu.  
Zurich, Szwajcaria. Kolejka do Okręgowej Komisji Wyborczej nr 408. Aby dostać się do lokalu wyborczego, trzeba odstać co najmniej godzinę. Zdjęcie: Marcin Borkowski, rezydent w Szwajcarii, Zurich

Jedna z akcji profrekwencyjnych:

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaRentSTEEL  -stal pręty siatka wypalanie plazmą
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SąsiadkaTreść komentarza: Znam tą rodzinę mieszkam niedaleko tej patologi pomimo zgłoszeń powinni dawno ratować zwierzęta mało tego dzieci są tam jeszcze w tej patologi gdzie opieka społeczna na skargi sąsiadów jak córki przyjeżdżają z dziećmi piją i nogi rozkładają na widoku dzieci nikt nie reagujeData dodania komentarza: 27.03.2026, 22:48Źródło komentarza: BIŁ METALOWYM PRĘTEM CIELNĄ KROWĘ. W OBORZE BYŁY WYCIEŃCZONE KROWY, A ZA OBORĄ TRUCHŁA CIELĄT. TO OBOK NASAutor komentarza: KobietaTreść komentarza: Proszę sobie nie drwić z tej dziewczyny, która była w depresji. Kobieta została zgwałcona najpierw przez swojego chłopaka a następnie doszło do zbiorowego gwałtu. Sprawców nie złapano. Po gwałcie zbiorowym załamała się i próbowała popełnić samobójstwo, które doprowadziło do sparaliżowania. Dwa lata walczyła o możliwość eutanazji. Nie jestem zwolenniczką eutanazji ale też nie będę oceniać jej. Nie drwij człowieku.Data dodania komentarza: 27.03.2026, 20:06Źródło komentarza: ORGANISTA ZATRZYMANY NA WNIOSEK PROKURATURY!Autor komentarza: Smog zabija ludziTreść komentarza: Są dofinansowania i rodzina też może pomóc w finansowaniu starszej osobie z niską emeryturą a nie tylko czekać po spadek. Nawet łatwiej jej będzie obsłużyć nowy piec. Jeżeli starsza osoba jest sama nie ma spadkobierców to co innego. Smog zabija.Data dodania komentarza: 27.03.2026, 19:48Źródło komentarza: 24 mieszkańców kontra 12 kopciuchów. Jeśli postępowania potwierdzą naruszenie przepisów uchwały antysmogowej, właściciele będe musieli wymienić pieceAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Zabrakło jednej istotnej informacji. Sądził paleo czy neosędzia bo taki cyrk ostatnio bardzo modny w tzw. wymiarze sprawiedliwości.Data dodania komentarza: 27.03.2026, 14:29Źródło komentarza: 20 LAT WIĘZIENIA ZA ZABÓJSTWO KSIĘDZA W KŁOBUCKU. PROKURATOR CHCIAŁ DOŻYWOCIAAutor komentarza: rozumnaTreść komentarza: Nie można posądzać kogoś jak nie ma dowodów w sprawie. A może dzieci sobie zmyśliły i teraz niewinna osoba ma spierniczone życieData dodania komentarza: 27.03.2026, 13:24Źródło komentarza: ORGANISTA ZATRZYMANY NA WNIOSEK PROKURATURY!Autor komentarza: TomekTreść komentarza: Mam nadzieje ze taki nakaz wymiany ogrzewania jest równoznaczny ze sfinansowaniem tej operacji przez władze. Jak ktoś ma głodową emeryturę (a takich jest większość) to już widzę jak pędzi po kredyt by być trendy. Najpierw godne dochody a potem nakazy i zakazy!Data dodania komentarza: 27.03.2026, 09:02Źródło komentarza: 24 mieszkańców kontra 12 kopciuchów. Jeśli postępowania potwierdzą naruszenie przepisów uchwały antysmogowej, właściciele będe musieli wymienić piece
Reklama
Reklama
Reklama