Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 08:16
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

NOWA KOMENDA WIĘKSZA I ZE SZTANDAREM

(Myszków) Piątek, 18 września był wielkim świętem dla strażaków zawodowych w Myszkowie. W tym dniu otwarto nowo dobudowaną część strażnicy, w której znalazły się m.in. zintegrowane stanowisko dyspozytorskie, ale także nowoczesna sala treningowa i garaż dla wozów bojowych. Tego samego dnia Komenda Powiatowa Straży Pożarnej otrzymała sztandar, który nadał jej Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Podziel się
Oceń

(Myszków) Piątek, 18 września był wielkim świętem dla strażaków zawodowych w Myszkowie. W tym dniu otwarto nowo dobudowaną część strażnicy, w której znalazły się m.in. zintegrowane stanowisko dyspozytorskie, ale także nowoczesna sala treningowa i garaż dla wozów bojowych. Tego samego dnia Komenda Powiatowa Straży Pożarnej otrzymała sztandar, który nadał jej Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Na wielkie święto zawodowych strażaków, które odbyło się 18 września na placu przed myszkowską strażnicą, przybyli m.in. parlamentarzyści Jadwiga Wiśniewska i Zbigniew Meres, wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa, wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski, wicestarosta Jan Kieras oraz burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu myszkowskiego, radni, ale także służby, które na co dzień współpracują ze strażakami, a więc przedstawiciele policji i służb medycznych.

 

Rozbudowaną remizę poświęcił ks. proboszcz Jarosław Koczur, aby dobrze służyła strażakom w ich ciężkiej pracy. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: zastępca komendanta głównego PSP Janusz Skulich, śląski komendant wojewódzki PSP Marek Rączka, wicemarszałek Mariusz Kleszczewski, wicestarosta Jan Kieras, komendant powiatowy PSP Dariusz Caban oraz właściciel firmy wykonującej rozbudowę - Marian Krotla.

Jak wyjaśnił podczas uroczystości komendant powiatowy PSP w Myszkowie bryg. Dariusz Caban, rozbudowa strażnicy wynikała z potrzeby zapewnienia lepszej organizacji i koordynacji akcji ratowniczych oraz zwiększonej liczby interwencji strażaków.

 

- W roku 2007 dzięki staraniom śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach nadbrygadiera Janusz Skulicha (obecnie Zastępcy Komendanta Głównego PSP) inwestycja została wpisana w program: „Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2007-2009”. Zapewniono finansowanie na poziomie 3mln złotych, gdzie łączny koszt inwestycji oszacowano na 3mln 460 tys. zł. Pozostałą kwotę niezbędną do zapewnienia finansowania inwestycji przyznał - przy poparciu starosty myszkowskiego Mariana Wróbla - Zarząd Powiatu. Umożliwiło to ogłoszenie przetargu w którym został wyłoniony wykonawca: Zakład Produkcyjno- Handlowo-Usługowy KROMAR Marian Krotla. Przez cały okres trwania inwestycji nie występowało zagrożenie niedotrzymania terminu oddania. Inwestycję zakończono zgodnie z harmonogramem 30 czerwca br. i uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie obiektu. Całkowity koszt inwestycji wraz z pierwszym wyposażeniem zamknął się kwotą 3 mln 416 tys. 237 zł i 58 gr – powiedział komendant Caban.

 

W dobudowanej części strażnicy znalazły się m.in. garaż z trzema stanowiskami dla samochodów bojowych, świetlica do prowadzenia szkoleń, nowoczesna sala treningowa i przede wszystkim sala operacyjna, w której mieści się Zintegrowane Stanowisko Dyspozytorskie - składające się z powiatowego stanowiska kierowania oraz dyspozytorów medycznych.

 

Obecnie trwają prace adaptacyjne dostosowujące pomieszczenia do wymagań w celu przyjęcia dwóch zespołów ratownictwa medycznego. Będzie to kolejny krok do zintegrowania służb, skrócenia czasu udzielania fachowej pomocy osobom poszkodowanym. Takie działania docenił wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski, który będąc lekarzem, nierzadko współpracował podczas akcji ratunkowych ze strażakami.

 

- Dziękuję komendantom, że podjęli mądrą i odpowiedzialną decyzję o rozbudowie naszej strażnicy. Równie ważne podziękowania są za to, że pomyśleli nie tylko o potrzebach straży pożarnej, ale również wybiegli w przyszłości i pomyśleli o zabezpieczeniu medycznym. Ta nowa, rozbudowana strażnica może pomieścić dwie jednostki ratownictwa medycznego. Wy strażacy, jesteście pierwsi w różnych zdarzeniach. Ja wyrażam taką nadzieję, że teraz będziecie razem z lekarzami i ratownikami medycznymi. Dzięki rozbudowanej strażnicy powstała nowa jakość, która wybiega w przyszłość i spełnia standardy zabezpieczania ratowniczego dla powiatu myszkowskiego. W imieniu wszystkich samorządowców za to wam chciałem serdecznie podziękować – powiedział Mariusz Kleszczewski.

 

Pod wielkim wrażeniem był również zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Janusz Skulich. Dziękował myszkowskim strażakom, że w okresie trudnym dla inwestycji, w Myszkowie powstała nowoczesna strażnica za skromne środki. - Gratuluję wam i dziękuję, bo to jest ogromny wysiłek dla was, dla wszystkich, którzy tu pracowali oraz strażaków, dla których utrapieniem pewnie była ta inwestycja.

Gratulacji i podziękowań tego dnia nie brakowało. Oprócz listów gratulacyjnych z rąk samorządowców i parlamentarzystów, komendant D. Caban otrzymał prezent od tutejszego Koło Emerytów i Rencistów Pożarnictwa. Emeryci swoim młodszym kolegom podarowali obraz św. Floriana na tle Jury Krakowsko – Częstochowskiej, na którym obok jurajskich warowni znalazła się i nowo rozbudowana strażnica.

 

SZTANDAR NIECH JEDNOCZY

Zanim jednak została przecięta wstęga przed wejściem do nowej części remizy, odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru myszkowskiej komendzie. Uroczystego poświęcenia sztandaru dokonał ks. Kazimierz Świerdza – kapelan powiatowy strażaków.

 

- Ten sztandar poświecony mocą Słowa Bożego i wodą święconą jest darem bezcennym, będącym symbolem wiary, nadziei, wierności i męstwa, odwagi, poświęcenia, ofiarności i wytrwałości. Niech będzie należycie czczony, ceniony, szanowany i otaczany nieustanną opieką. Wyraża najwyższe wartości moralne i patriotyczne, oparte na najszlachetniejszych ideałach – miłości Boga i bliźniego. Niech skupia najlepszych synów i córki tej myszkowskiej ziemi, którzy mają zaszczyt służenia ojczyźnie w szeregach strażaków Państwowej Straży Pożarnej – powiedział podczas uroczystości kapelan.

 

ODZNACZENIA I MEDALE

Uroczystość stała się okazją do uhonorowania strażaków. Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” zostali nagrodzeni: st. kpt. Sławomir Wyszyński, sztab. Dariusz Karolczyk, asp. sztab. Zbigniew Placek, asp. sztab. Tomasz Szczygieł, st. asp. Marek Pełka, st. ogn. Bogusław Służałek i ogn. Adam Napora.

Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego” zostali odznaczeni bryg. Dariusz Caban i bryg. Krzysztof Migalski.

Aleksandra Kubas

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama