Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 1 maja 2025 11:07
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ŚWIĘTO PLONÓW W POWIECIE

(Żarki) W tym roku rolnicy powiatu myszkowskiego dziękowali Bogu za tegoroczne plony podczas dożynek, które odbyły się w niedzielę, 30 sierpnia w Żarkach. Rolniczemu świętu towarzyszyły tradycyjne obrzędy: korowód dożynkowy, wieńce oraz występy zespołów ludowych. W tym roku honorowymi starostami dożynek byli Barbara Zimna - sołtys wsi Winowno oraz Zdzisław Tylkowski – radny gminy Żarki i przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej w Myszkowie.
Podziel się
Oceń

(Żarki) W tym roku rolnicy powiatu myszkowskiego dziękowali Bogu za tegoroczne plony podczas dożynek, które odbyły się w niedzielę, 30 sierpnia w Żarkach. Rolniczemu świętu towarzyszyły tradycyjne obrzędy: korowód dożynkowy, wieńce oraz występy zespołów ludowych. W tym roku honorowymi starostami dożynek byli Barbara Zimna - sołtys wsi Winowno oraz Zdzisław Tylkowski – radny gminy Żarki i przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej w Myszkowie.

 

Ze świeżych owoców, z ziaren, ze zbóż, czyli z tegorocznych plonów były wykonywane wieńce dożynkowe. Przyjmowały nie rzadko zaskakującą formę – łodzi, kapliczki, innym razem symboli narodowych. Zostały wykonane przez rolników, sołtysów oraz zespoły ludowe jako wotum dziękczynienia za tegoroczne plony. Te „cuda” z natury mogliśmy podziwiać podczas uroczystości dożynkowych, które miały miejsce w Żarkach.

 

Dożynki rozpoczęły się od przemarszu korowodu dożynkowego z miejskiej targowicy w Żarkach do kościoła pod wezwaniem św. Szymona i Tadeusza Judy. Tam mszę św. dziękczynną odprawił proboszcz tamtejszej parafii ks. Jan Wajs, który podczas nabożeństwa podziękował rolnikom za ich trudną pracę. Z kościoła korowód udał się do amfiteatru przy ul. Steinkellera, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna.

 

Wśród zaproszonych gości byli obecni samorządowcy i parlamentarzyści m.in. posłowie Grzegorz Sztolcman i Jadwiga Wiśniewska, wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski, burmistrzowie i wójtowie oraz radni. Niestety w powiatowym święcie rolników nie wzięli udziału przedstawiciele władz miasta Myszkowa. Na dożynkach nie byli obecni ani burmistrz Janusz Romaniuk, ani jego zastępcy czy radni. Przez moment zapowiadało się, iż z rąk myszkowskich „Nowowsianek” nie będzie miał, kto odebrać dożynkowego wieńca. Ten ostatecznie jednak znalazł adresata - dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Myszkowie – Jarosława Jaskólskiego. Czyli ogólnie mówiąc rządzący Myszkowem powiatowe dożynki zignorowali. Czyżby w ten sposób chcieli wyrazić, gdzie mają ciężko pracujących rolników?

 

Jako pierwsi głos podczas części oficjalnej zabrali gospodarze dożynek: starosta myszkowski Marian Wróbel i burmistrz Żarek Klemens Podlejski. W swoich przemówieniach podkreślali, jak ważna jest praca rolników, która jest wciąż podstawą naszej egzystencji.

 

Marian Wróbel, starosta myszkowski: - Obchodzimy dzisiaj uroczyście święto plonów – Dożynki Powiatowe. Oceniając efekty całorocznej trudnej pracy, dziękujemy za największy skarb rolniczego trudu, za chleb, polski chleb. Tradycyjny bochen chleba z tegorocznego ziarna, który otrzymujemy dziś od naszych rolników to najwspanialszy symbol pracowitości, gospodarności oraz troski o lepsze jutro.

 

Klemens Podlejski, burmistrz miasta i gminy Żarki: - Wielu ludziom trudno jest docenić pracę rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej, nikt i nic tego nie przekreśli.

 

Następnie w żareckim amfiteatrze miały miejsce tradycyjne obrzędy związane z dożynkami – przekazanie chleba (upieczonego w żareckiej piekarni Beaty Samulak i Jerzego Musialika), a następnie wręczenie wieńców dożynkowym zaproszonym gościom.

 

Później na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe z powiatu myszkowskiego i zawierciańskiego. Obok folkloru polskiego widzowie mogli również podziwiać ludowe tańce i piosenki bałkańskie zaprezentowane przez zespół Iglika. Na zakończenie dożynek do tańca dla licznie i dobrze bawiącej się publiczności przygrywał zespół „Czarne charaktery”.

 

Dla smakoszy były stoiska ze swojskim jedzeniem, na których piętrzyły się sałatki, bochenki chleba wiejskiego, słoiki z miodem i specjały z koziego mleka. Lokalni artyści (Wiesława Pośpiech z Ostrowa i Janusz Kuśmierek z Myszkowa prezentowali swoje prace. Uczestnicy dożynek mogli również oglądać rękodzieła i obrazy, które powstały podczas pleneru malarsko – rzeźbiarskiego w Żarkach.

 

Dożynki stały się okazją do uhonorowania zasłużonych rolników i producentów z powiatu myszkowskiego. Statuetki powędrowały do: Władysława Bochenka i Jadwigi Oleksiak z Myszkowa, Ryszarda Jaskóły z Tomiszowic i Piotra Motyla z Dąbrowna, Marzeny i Arkadiusza Pasternaków z Gęzyna, Barbary i Jarosława Sularzów z Masłońskich, Anidy Czyż z Jaworznika, Ryszarda Halabowskiego z Jaroszowa, Kamila Tylkowskiego z Zaborza, Dariusza Żaczkowskiego z Żarek, Stanisława Łapaja z Cynkowa i Krzysztofa Kosy z Lgoty Mokrzesz.

 

Tegoroczne dożynki został zorganizowane przez Urząd Miasta i Gminy w Żarkach oraz przez Starostwo Powiatowe w Myszkowie.

Aleksandra Kubas

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MatiTreść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 29.04.2025, 17:21Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNE
Reklama
Reklama
Reklama