Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 7 maja 2025 01:31
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ZADUSZKI KATYŃSKIE – WYJĄTKOWA LEKCJA HISTORII

(Myszków, Częstochowa) Po raz piąty w częstochowskiej auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odbyły się „Zaduszki Katyńskie”. To spotkanie nawiązujące do Wojewódzkiego Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Stałym elementem wydarzenia, podczas którego wspomina się wszystkich tych, którzy zginęli na Wschodzie z rąk sowieckich zbrodniarzy, jest promocja publikacji zawierającej prace laureatów i finalistów kolejnej edycji zmagań. W tym roku wśród nich znalazła się także uczennica z Myszkowa, Zofia Szczepańczyk.
Podziel się
Oceń

(Myszków, Częstochowa) Po raz piąty w częstochowskiej auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odbyły się „Zaduszki Katyńskie”. To spotkanie nawiązujące do Wojewódzkiego Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Stałym elementem wydarzenia, podczas którego wspomina się wszystkich tych, którzy zginęli na Wschodzie z rąk sowieckich zbrodniarzy, jest promocja publikacji zawierającej prace laureatów i finalistów kolejnej edycji zmagań. W tym roku wśród nich znalazła się także uczennica z Myszkowa, Zofia Szczepańczyk.

 

Spotkaniu będącemu swoistą lekcją historii przyświecały słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że „Naród bez dziejów, bez historii i bez przeszłości staje się narodem bez ziemi, bezdomnym i bez przyszłości”. By upowszechniać bolesną prawdę o zbrodni, do której doszło na nieludzkiej ziemi powstał m.in. konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. W ciągu ośmiu jego edycji powstało blisko dwa tysiące prac, które do sekretariatu konkursu nadesłano z całego województwa śląskiego. Najlepsze ukazują się w publikacjach książkowych. Patronat naukowy nad konkursem od początku sprawuje Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.  Jego dyrektor Andrzej Sznajder nie po raz pierwszy zwrócił uwagę na wysoki poziom prac konkursowych i dojrzałość ich autorów. - Laureaci konkursu dowodzą swoimi pracami nie tylko dociekliwości naukowej, nie tylko rzetelności, dowodzą także, że doskonale rozumieją to o czym piszą, co więcej znakomicie tę historię opowiadają, a co jest zupełnie nadzwyczajne, to przebijające z ich prac przekonanie, że to jest historia, która nas wciąż dotyczy, wręcz dotyka – podkreślał Andrzej Sznajder.

 

W tegorocznej publikacji pokonkursowej znalazła się praca Zofii Szczepańczyk, uczennicy Gimnazjum nr 5 im. Roberta Schumana w Myszkowie. Podczas uroczystości Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, która jest pomysłodawczynią i organizatorką konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” przypominała o bolesnych wydarzeniach z historii Polski. - Wspominamy tragiczną śmierć tych, których życie zakończył strzał w tył głowy z rąk NKWD, a ich grobami stały się nieludzkie doły śmierci na katyńskiej ziemi. Dziękuję, że przez swoją dzisiejszą obecność oddają Państwo hołd wszystkim ofiarom sowieckiego bestialstwa (…) Zaduszki Katyńskie to wydarzenie szczególne, podczas którego najtrudniejsze momenty w historii naszej Ojczyzny splatają się życiorysami młodych osób o niezwykłej wrażliwości, uczestników konkursu i przynoszą niezwykły owoc. Trudno lepiej zobrazować nowoczesny patriotyzm, patriotyzm jutra, o którym wiele razy mówił Prezydent Prof. Lech Kaczyński: patriotyzm pamiętający o przeszłości i patrzący w przyszłość - mówiła Europoseł Jadwiga Wiśniewska. W zaduszkowy nastrój wprowadziła wszystkich zgromadzonych jedna z laureatek konkursu, Julia Kasprzycka, recytując wiersz swojego autorstwa pt. „Mamo”. Uroczystości uświetnił także recital w wykonaniu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą w intencji zamordowanych na nieludzkiej ziemi, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Katyńska i Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, środowisk kombatanckich i rodzin katyńskich, parlamentarzyści, samorządowcy oraz młodzież ze szkół z całego województwa śląskiego. Poprowadził ją obecny na uroczystości biskup Andrzej Przybylski.

 

Robert Bączyński

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KazimierzTreść komentarza: Gmina powinna stać na straży ochrony przyrody w swojej okolicy 😡 to niech się biorą do roboty i chronią ! Nie jeżdżą tam ? Nie widzą co się dzieje ?!!!!😡Data dodania komentarza: 5.05.2025, 16:03Źródło komentarza: ZASYPAŁ JUŻ 90% ŁĘGÓW NAD WARTĄ! OD PÓŁTORA ROKU NIE WIDAĆ REAKCJI URZĘDÓW. A OD WIELU TYGODNI NA ŁĘGI WŁAŚCICIEL PRZYJMUJE ODPADY Z BUDOWY DK91Autor komentarza: JanuszTreść komentarza: Rafał to Rafał. Podobny jest też taki "zdolny" w Warszawie.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 20:37Źródło komentarza: ZASYPAŁ JUŻ 90% ŁĘGÓW NAD WARTĄ! OD PÓŁTORA ROKU NIE WIDAĆ REAKCJI URZĘDÓW. A OD WIELU TYGODNI NA ŁĘGI WŁAŚCICIEL PRZYJMUJE ODPADY Z BUDOWY DK91Autor komentarza: MarianTreść komentarza: Jasno widać po co są potrzebne wszelkiej maści instytucje - to tylko wygodne etaty i niemoc w egzekwowaniu prawa.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 20:32Źródło komentarza: ZASYPAŁ JUŻ 90% ŁĘGÓW NAD WARTĄ! OD PÓŁTORA ROKU NIE WIDAĆ REAKCJI URZĘDÓW. A OD WIELU TYGODNI NA ŁĘGI WŁAŚCICIEL PRZYJMUJE ODPADY Z BUDOWY DK91Autor komentarza: TadeuszTreść komentarza: Co tu współczuć złamał prawo to go osądzaData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:15Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: MatiTreść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 29.04.2025, 17:21Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁ
Reklama
Reklama
Reklama