Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 15 maja 2025 08:50
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

ŻARKI LETNISKO STOLICĄ FOLKLORU

(Żarki Letnisko) Na dwa dni Żarki Letnisko stały się stolicą polskiego folkloru. Wszystko za sprawą Folkloriady Jurajskiej, która odbyła się w pierwszy weekend sierpnia. Przegląd zespołów folklorystycznych i śpiewaczych zorganizowano już po raz VIII. Po raz pierwszy ogólnopolską rangę zyskał towarzyszący imprezie Festiwal Kapel Podwórkowych. Nie zabrakło konkursów, w których oceniano rękodzieło artystyczne, sztukę ludową oraz regionalne smakołyki.      
Podziel się
Oceń

(Żarki Letnisko) Na dwa dni Żarki Letnisko stały się stolicą polskiego folkloru. Wszystko za sprawą Folkloriady Jurajskiej, która odbyła się w pierwszy weekend sierpnia. Przegląd zespołów folklorystycznych i śpiewaczych zorganizowano już po raz VIII. Po raz pierwszy ogólnopolską rangę zyskał towarzyszący imprezie Festiwal Kapel Podwórkowych. Nie zabrakło konkursów, w których oceniano rękodzieło artystyczne, sztukę ludową oraz regionalne smakołyki.

 

Występy zespołów śpiewaczych i obrzędowych, muzyka kapel podwórkowych, prezentacja sztuki ludowej i wyrobów rzemiosła oraz regionalne smakołyki zdominowały pierwszy sierpniowy weekend w Żarkach Letnisku. Odbywającą się tam po raz ósmy Folkloriadę Jurajską oklaskiwała jej wierna publiczność.

 

Do tegorocznej edycji przeglądu jej organizator - Gminny Ośrodek Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju – zaprosił ponad trzydzieści zespołów śpiewaczych, folklorystycznych i obrzędowych z całej Polski. Licznie reprezentowany był Śląsk i Zagłębie, ale także Kujawy czy Małopolska. W kategorii: „zespoły śpiewacze” jury przyznało dwie równorzędne pierwsze nagrody, które otrzymały: Zespół Śpiewaczy „Dąbie” z Dąbia w gminie Psary oraz Zespół Śpiewaczy „Biała” z Białej w powiecie wieluńskim. Przyznano także trzy równorzędne drugie miejsca, które przypadły: Zespołowi Folklorystycznemu „Janowianie” z Janowa, Zespołowi Folklorystycznemu „Rogozanki” z Rogoźnika koło Będzina oraz Zespołowi Śpiewaczemu „Mizerowianie” z Suszca. Z trzecią nagrodą wyjeżdżali z Żarek Letniska członkowie Zespołu Śpiewaczego „Radojewiczanie” z Dąbrowy Biskupiej, a z wyróżnieniami: Zespół Folklorystyczny „Tęcza” z Bzowa, Regionalny Zespół Śpiewaczy „Radostowianki” z Suszca, Zespół Śpiewaczy „Wymysłowianki” z Bobrownik i Zespół Śpiewaczy „Brzeźczanie” z Pszczyny. W kategorii zespołów obrzędowych pierwsze miejsce zdobył Zespół Folklorystyczny „Karlinianki” z Zawiercia, drugie Zespół Folklorystyczny „Sami Swoi” z Twardej, a trzecie Zespół Pieśni i Tańca „Modraszka” z Oświęcimia.

 

Folkloriadzie towarzyszył tradycyjnie Konkurs na rękodzieło artystyczne, w którym nagrody fundowali m.in. przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych.

 

Zwyciężyła w nim Ewa Kumor – Rudy, nagrodę za drugie miejsce otrzymał Grzegorz Nalewany, a za trzecie Anna Krzanik. Wyróżniono zgłoszone do konkursu prace Mirosławy Romańskiej, Bogdana Chwastka, Heleny Ślęzańskiej, Anny Gały - Jach, Marty Raźniewskiej, Danuty Nalewany, Marzeny Rocheckiej, Haliny Kuzior, Stanisława Gila, Olgi Balcerzak, Mariana Pikuły, Marzeny Urlik, Zofii Jurczyk, Izabeli Solnickiej, Zofii Cencek i Kaliny Bielakowskiej.

 

Nagrody przyznano także w konkursie kulinarnym „Jurajskie smaki”. Podniebienia jurorów urzekł „Pstrąg wędzony z Jury” Iwony Nagody, i to jej przyznali pierwsze miejsce. Drugie miejsce przypadło Zofii Morawiec i jej „Pierogom z jagodami”, a trzecie Jolancie Zaledze, która przygotowała na konkurs „Karczek wieprzowy ze śmietaną, z kapustą kiszoną naprędce”. Wyróżnienia otrzymały Ewa Psyk za „Szpinak na słodko z malinami” oraz Zofia Ząbkiewicz za „Zalewajkę porajską”.

 

Drugiego dnia Folkloriady na scenie królowały kapele podwórkowe, których prezentacje zyskały w Żarkach Letnisku status ogólnopolskiego festiwalu. Pierwsze miejsce wyśpiewała w nim Radomszczańska Kapela Podwórkowa z Radomska. Z drugiego miejsca cieszyli się członkowie „Grupy Romana” z Częstochowy, a z trzeciego Radomska Kapela Podwórkowa „Halniacy” z Radomia. W gronie kapel – które choć nie zdobyły nagród, ale zyskały sobie przychylność publiczności nie zabrakło reprezentantów powiatu myszkowskiego - Kapeli „To i Owo” z Myszkowa oraz Jurajskiej Kapeli Biesiadnej z Poraja.

 

Robert Bączyński

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Pani "wściekła": opisujemy co dzieje się w przestrzeni publicznej. Jak będzie coś związanego z Islamem, też opiszemy!Data dodania komentarza: 12.05.2025, 14:32Źródło komentarza: MYSZKÓW. TŁUMY NA ODPUŚCIE ŚW. STANISŁAWA BISKUPA I MĘCZENNIKA. ZDJĘCIAAutor komentarza: błyskawica wściekłaTreść komentarza: GAZETA LEWACKA DO BÓLU. I opisuje katolickie święto. no niewyobrażalne!!! REDAKCJA CIERPI NA SCHZOFRENIĘ, CZY CO...?? A FEE !!!Data dodania komentarza: 12.05.2025, 14:01Źródło komentarza: MYSZKÓW. TŁUMY NA ODPUŚCIE ŚW. STANISŁAWA BISKUPA I MĘCZENNIKA. ZDJĘCIA J Autor komentarza: SzymonTreść komentarza: Stosunek do zwierząt to miara człowieczeństwa. Niemiecki filozof Arthur Schopenhauer powiedział kiedyś, że: „Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem”Data dodania komentarza: 12.05.2025, 10:35Źródło komentarza: SKATOWAŁ PSA NA ŚMIERĆ. MIESZKANIEC KOZIEGŁÓWEK ODSIEDZI PÓŁ ROKUAutor komentarza: UlaTreść komentarza: Mocny film !Data dodania komentarza: 8.05.2025, 18:30Źródło komentarza: Mocna akcja profrekwencyjna. Kobiety powinny koniecznie to obejrzeć!Autor komentarza: BasiaTreść komentarza: 👏👏👏 nie dla prawicy nie dla konfederacjiData dodania komentarza: 8.05.2025, 18:29Źródło komentarza: Mocna akcja profrekwencyjna. Kobiety powinny koniecznie to obejrzeć!Autor komentarza: Zakręcony na punkcie motocykliTreść komentarza: Motocykl to coś więcej niż maszyna to sposób na życie. A taki motocykl to marzenie wielu😍Bezpiecznej jazdy koledzy w nowym sezonie 🏍️ do zobaczenia na drodzeData dodania komentarza: 7.05.2025, 18:43Źródło komentarza: INDIAN CHALLENGER- NIE DA SIĘ PRZEJŚĆ OBOJĘTNIE
Reklama
Reklama
Reklama