Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 18 lipca 2025 08:30
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ŻARKI LETNISKO STOLICĄ FOLKLORU

(Żarki Letnisko) Na dwa dni Żarki Letnisko stały się stolicą polskiego folkloru. Wszystko za sprawą Folkloriady Jurajskiej, która odbyła się w pierwszy weekend sierpnia. Przegląd zespołów folklorystycznych i śpiewaczych zorganizowano już po raz VIII. Po raz pierwszy ogólnopolską rangę zyskał towarzyszący imprezie Festiwal Kapel Podwórkowych. Nie zabrakło konkursów, w których oceniano rękodzieło artystyczne, sztukę ludową oraz regionalne smakołyki.      
Podziel się
Oceń

(Żarki Letnisko) Na dwa dni Żarki Letnisko stały się stolicą polskiego folkloru. Wszystko za sprawą Folkloriady Jurajskiej, która odbyła się w pierwszy weekend sierpnia. Przegląd zespołów folklorystycznych i śpiewaczych zorganizowano już po raz VIII. Po raz pierwszy ogólnopolską rangę zyskał towarzyszący imprezie Festiwal Kapel Podwórkowych. Nie zabrakło konkursów, w których oceniano rękodzieło artystyczne, sztukę ludową oraz regionalne smakołyki.

 

Występy zespołów śpiewaczych i obrzędowych, muzyka kapel podwórkowych, prezentacja sztuki ludowej i wyrobów rzemiosła oraz regionalne smakołyki zdominowały pierwszy sierpniowy weekend w Żarkach Letnisku. Odbywającą się tam po raz ósmy Folkloriadę Jurajską oklaskiwała jej wierna publiczność.

 

Do tegorocznej edycji przeglądu jej organizator - Gminny Ośrodek Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju – zaprosił ponad trzydzieści zespołów śpiewaczych, folklorystycznych i obrzędowych z całej Polski. Licznie reprezentowany był Śląsk i Zagłębie, ale także Kujawy czy Małopolska. W kategorii: „zespoły śpiewacze” jury przyznało dwie równorzędne pierwsze nagrody, które otrzymały: Zespół Śpiewaczy „Dąbie” z Dąbia w gminie Psary oraz Zespół Śpiewaczy „Biała” z Białej w powiecie wieluńskim. Przyznano także trzy równorzędne drugie miejsca, które przypadły: Zespołowi Folklorystycznemu „Janowianie” z Janowa, Zespołowi Folklorystycznemu „Rogozanki” z Rogoźnika koło Będzina oraz Zespołowi Śpiewaczemu „Mizerowianie” z Suszca. Z trzecią nagrodą wyjeżdżali z Żarek Letniska członkowie Zespołu Śpiewaczego „Radojewiczanie” z Dąbrowy Biskupiej, a z wyróżnieniami: Zespół Folklorystyczny „Tęcza” z Bzowa, Regionalny Zespół Śpiewaczy „Radostowianki” z Suszca, Zespół Śpiewaczy „Wymysłowianki” z Bobrownik i Zespół Śpiewaczy „Brzeźczanie” z Pszczyny. W kategorii zespołów obrzędowych pierwsze miejsce zdobył Zespół Folklorystyczny „Karlinianki” z Zawiercia, drugie Zespół Folklorystyczny „Sami Swoi” z Twardej, a trzecie Zespół Pieśni i Tańca „Modraszka” z Oświęcimia.

 

Folkloriadzie towarzyszył tradycyjnie Konkurs na rękodzieło artystyczne, w którym nagrody fundowali m.in. przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych.

 

Zwyciężyła w nim Ewa Kumor – Rudy, nagrodę za drugie miejsce otrzymał Grzegorz Nalewany, a za trzecie Anna Krzanik. Wyróżniono zgłoszone do konkursu prace Mirosławy Romańskiej, Bogdana Chwastka, Heleny Ślęzańskiej, Anny Gały - Jach, Marty Raźniewskiej, Danuty Nalewany, Marzeny Rocheckiej, Haliny Kuzior, Stanisława Gila, Olgi Balcerzak, Mariana Pikuły, Marzeny Urlik, Zofii Jurczyk, Izabeli Solnickiej, Zofii Cencek i Kaliny Bielakowskiej.

 

Nagrody przyznano także w konkursie kulinarnym „Jurajskie smaki”. Podniebienia jurorów urzekł „Pstrąg wędzony z Jury” Iwony Nagody, i to jej przyznali pierwsze miejsce. Drugie miejsce przypadło Zofii Morawiec i jej „Pierogom z jagodami”, a trzecie Jolancie Zaledze, która przygotowała na konkurs „Karczek wieprzowy ze śmietaną, z kapustą kiszoną naprędce”. Wyróżnienia otrzymały Ewa Psyk za „Szpinak na słodko z malinami” oraz Zofia Ząbkiewicz za „Zalewajkę porajską”.

 

Drugiego dnia Folkloriady na scenie królowały kapele podwórkowe, których prezentacje zyskały w Żarkach Letnisku status ogólnopolskiego festiwalu. Pierwsze miejsce wyśpiewała w nim Radomszczańska Kapela Podwórkowa z Radomska. Z drugiego miejsca cieszyli się członkowie „Grupy Romana” z Częstochowy, a z trzeciego Radomska Kapela Podwórkowa „Halniacy” z Radomia. W gronie kapel – które choć nie zdobyły nagród, ale zyskały sobie przychylność publiczności nie zabrakło reprezentantów powiatu myszkowskiego - Kapeli „To i Owo” z Myszkowa oraz Jurajskiej Kapeli Biesiadnej z Poraja.

 

Robert Bączyński

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Tauron - arogancka firma to delikatne określenie. To złodziejska firma o której można sobie pooglądać filmu na YT i jakoś dalej są zamieszczone i nie ma pozwów o zniesławienie. Mnie co miesiąc kasują za fakturę papierową ale jej nie dostarczają a licznik jest zdalny więc nikt nie musi się fatygować do odczytu. Na monopolistę nie ma rady bo niestety dostawa prądu to nie zakupy w sklepie i Tauron ma w nosie klienta bo jak im "podskoczyć" ?Data dodania komentarza: 17.07.2025, 07:09Źródło komentarza: TAURON! NAPRAW SOBIE SYSTEM!Autor komentarza: 😤😤😤 nie dla takiego rolnictwaTreść komentarza: 😡😡😤Data dodania komentarza: 16.07.2025, 22:04Źródło komentarza: Polskie czereśnie z zakazanymi pestycydamiAutor komentarza: NikolaTreść komentarza: Super pomysł :)Data dodania komentarza: 15.07.2025, 11:25Źródło komentarza: Nocowali z książkamiAutor komentarza: Mama 4 latkaTreść komentarza: „Dobre bo Polskie” kpina. Za używanie zakazanych powinna być kara wysoka! Powinno być zakazane używanie na raz aż 8 pestycydów w jednym produkcie. Na śniadanie dżem z polskich truskawek z 12 pestycydami i jabłko z 9 pestycydami do obiadu sałatka z 8 pestycydami na deser czereśnie z 8 pestycydami a na kolację papryka z pięcioma pestycydami. Koszmar 😡 czy rolnicy mają świadomość jak trują? A my na to pozwalamy jako konsumenci! W Zielonym Ładzie jest ograniczenie używania pestycydów!Data dodania komentarza: 12.07.2025, 10:48Źródło komentarza: Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z POLSKIAutor komentarza: SztyrlicTreść komentarza: Proponuje zainstalować im jeszcze wrotki, narty wodne i płetwy, bo jak by co to stawy jeszcze mamy - a tam same cuda i dziwy......Data dodania komentarza: 11.07.2025, 22:50Źródło komentarza: MYSZKÓW. STRAŻNICY MIEJSCY PATROLUJĄ MIASTO NA ROWERACH. ZDJĘCIEAutor komentarza: KamilaTreść komentarza: Kupiłam z Grecji były pyszne i wychodzi na to, że zdrowszeData dodania komentarza: 10.07.2025, 11:41Źródło komentarza: Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z POLSKI
Reklama
Reklama
Reklama