Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 1 maja 2025 06:10
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

80 LAT WSPÓLNEGO MUZYKOWANIA

(Choroń) W historycznej Alei Lipowej w Choroniu odbyły się (21 czerwca br.) uroczystości jubileuszowe Orkiestry Dętej w Choroniu. Ta już od 80 lat towarzyszy mieszkańcom wsi w chwilach szczęścia, jak i smutku, podczas świąt kościelnych i uroczystości państwowych. Orkiestra przetrwała tyle lat głównie dzięki więzom rodzinnym – trąbki, klarnety i bębny są przekazywane często z pokolenia na pokolenie.
Podziel się
Oceń

(Choroń) W historycznej Alei Lipowej w Choroniu odbyły się (21 czerwca br.) uroczystości jubileuszowe Orkiestry Dętej w Choroniu. Ta już od 80 lat towarzyszy mieszkańcom wsi w chwilach szczęścia, jak i smutku, podczas świąt kościelnych i uroczystości państwowych. Orkiestra przetrwała tyle lat głównie dzięki więzom rodzinnym – trąbki, klarnety i bębny są przekazywane często z pokolenia na pokolenie.

 

Święto orkiestry okazało się świętem całej wsi. Mieszkańcy Choronia przybyli bardzo licznie na niedzielny koncert, głównie z uwagi, że w orkiestrze grają ich krewni. Czasami w jej skład wchodzą całe rodziny, bo do nauki gry na instrumentach dętych zachęcają młodych ich ojcowie czy dziadkowie.

 

Orkiestra łączy pokolenia, ale nie tylko. Łączy też różne tradycje muzyczne. Muzycy z Choronia w swoim repertuarze mają zarówno utwory muzyki klasycznej, jak i rozrywkowe przeboje czy biesiadno – weselne szlagiery. Tą różnorodność tradycji muzycznych orkiestra zaprezentowała podczas koncertu jubileuszowego. Pod batutą kapelmistrza Henryka Nowaka muzycy wykonali utwory: „Ale fajnie”, „Marsz weselny”, „Cztery walczyki biesiadne”, „Walc pożegnalny” oraz „Marsz Monterey”.

 

Późnej na scenie zaprezentowały się zaprzyjaźnione z Choroniem orkiestry dęte: z Poraja, Bliżyc, Mrzygłodu, Koziegłów, Przybynowa i z nieco odleglejszych Podstolic (koło Wieliczki). Na zakończenie wszystkie orkiestry zagrały razem.

 

W dniu jubileuszu nie mogło zabraknąć życzeń dla muzyków i ich kapelmistrza Henryka Nowaka. Gratulacje i życzenia składali przedstawiciele władz samorządowych, jak i państwowych (na uroczystości obecna była posłanka Jadwiga Wiśniewska).

 

– Kiedy orkiestra powstawała w 1929 roku, to wtedy też panował światowy kryzys. Mimo to nasi poprzednicy, pradziadowie postanowili tę orkiestrę założyć. I chwała im za to. Trzeba pamięć o nich przywołać dzisiaj – na tym wspólnym świętowaniu w tej historycznej Alei Lipowej. Dziękuję orkiestrze, że kontynuuje te tradycję i życzę wam jak najwięcej sukcesów i szczęścia – powiedział wójt gminy Poraj Marian Szczerbak.

 

Symbolicznymi statuetkami uhonorowali orkiestrę starosta Marian Wróbel i wicestarosta Jan Kieras oraz wójt Marian Szczerbak. Z życzeniami i pucharem dla orkiestry pojawił się także Łukasz Stachera, wiceprzewodniczący Rady Powiatu, a zarazem mieszkaniec Choronia. Były też gratulacje od wicemarszałka Mariusza Kleszczewskiego, posłanki Jadwigi Wiśniewskiej oraz od wicewojewody śląskiego Stanisława Dąbrowy, które przekazała jego asystentka Anna Socha. Podziękowania i drobne upominki złożone od Zarządu Powiatowego OSP przekazali starosta Marian Wróbel i prezes Zdzisław Ucieklak.

Organizatorem imprezy byli: Gminny Ośrodek Kultury w Poraju, Starostwo Powiatowe w Myszkowie i Urząd Gminy w Poraju.

 

HISTORIA ORKIESTRY

Orkiestra Dęta w Choroniu, jako jedna z nielicznych w kraju, od osiemdziesięciu lat działa samodzielnie. Została założona 18 grudnia 1929 roku jako Stowarzyszenie Orkiestry Dętej w Choroniu. Powstała z inicjatywy mieszkańców, przy wsparciu finansowym księdza proboszcza Augusta Kańtocha. Pomysłodawcami byli Hipolit Zielnica i Franciszek Potempski. Należy podziwiać ówczesnych mieszkańców Choronia, że przy kryzysie i panującej biedzie zdecydowali się na łożenie sporych sum na funkcjonowanie orkiestry. Ówcześni członkowie stowarzyszenia płacili po 10 złotych na instrumenty i po 3,75 na kapelmistrza.

 

W skład pierwszego zarządu stowarzyszenia weszli: prezes - ks. Augustyn Kańtoch, sekretarz - Karol Witkowski, skarbnik – Ignacy Duda, gospodarz – Franciszek Masłoń, członkowie – Piotr Maszczyk i Jan Pięta.

 

Przerwa w działalności orkiestry nastąpiła w okresie okupacji niemieckiej 1939 – 1945. Po wojnie prezesem został Ludwik Walaszczyk, a gospodarzem Antoni Podsiadlik, który działał z dużym zaangażowaniem, by reaktywować orkiestrę. Przez wiele lat orkiestra obywała się bez kapelmistrza, a młodsi muzykanci uczyli się od starszych. Próby orkiestry często odbywały się w prywatnych domach, czasem były prowadzone w remizie strażackiej (najpierw w starej, a potem w nowej), w szkole podstawowej, a obecnie w chorońskim domu kultury. W 1958 r. zmieniono nazwę orkiestry, prawdopodobnie dlatego, że nie mogła dłużej funkcjonować jako stowarzyszenie. Odtąd nosi nazwę: Orkiestry Wiejskiej w Choroniu.

 

W następnych latach przeżywała pewien zastój z powodu braku napływu młodszych muzykantów. Ta sytuacja się zmieniła dopiero w latach 70-tych. Dla zdobycia funduszy na naprawy i zakup instrumentów orkiestra „ogrywała” mieszkańców w dniu ich imienin.

 

Od 2006 roku kapelmistrz opłacany jest przez Gminny Ośrodek Kultury w Poraju. GOK przekazał także w 2007 roku kilka instrumentów w wieczyste użytkowanie orkiestrze.

Obecnie zarząd orkiestry tworzą: prezes - Wiesław Duda, wiceprezes - Rafał Potębski, członkowie Michał Chwastek i Rafał Marchewka.

 

Historia orkiestry została spisana w 1979 roku przez Kazimierza Gawrona („Kronika 50 lat /1929-1979/ Orkiestry Dętej w Choroniu”). Po śmierci kronikarza pióro po nim przejął Jan Duda. Na podstawie zgromadzonych przez nich materiałów przedstawiamy w skrócie historię chorońskiej orkiestry.

Aleksandra Kubas

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MatiTreść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 29.04.2025, 17:21Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNE
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama