Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 28 czerwca 2026 00:20
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

ŻARKI WYBRAŁY ODBIORCĘ ŚMIECI

(Żarki) Od poniedziałku 19 maja gmina Żarki ma nowego, stałego odbiorcę odpadów komunalnych. Zbieraniem i wywożeniem śmieci od mieszkańców zajmie się firma Ochrona Środowiska z Kamienicy Polskiej, która wygrała powtórzony przetarg. Umowę podpisano na dwa lata.      
Podziel się
Oceń

(Żarki) Od poniedziałku 19 maja gmina Żarki ma nowego, stałego odbiorcę odpadów komunalnych. Zbieraniem i wywożeniem śmieci od mieszkańców zajmie się firma Ochrona Środowiska z Kamienicy Polskiej, która wygrała powtórzony przetarg. Umowę podpisano na dwa lata.

 

Podpisanie umowy z firmą Ochrona Środowiska z Kamienicy Polskiej zakończyło „śmieciową odyseję”, trwającą od kilku miesięcy w gminie Żarki. Przypomnijmy ją w skrócie.

 

Na przełomie grudnia ub. r. i stycznia tego roku doszło do rozbratu pomiędzy gminą Żarki, a firmą Tamax z Sędziszowa, która od lipca 2013 r. odbierała odpady komunalne z terenu gminy. Urzędnicy z żareckiego magistratu zarzucali firmie, że nie realizuje ona postanowień podpisanej umowy, m.in. nie odbierając śmieci od mieszkańców, do których posesji dojazd utrudniały wąskie drogi. Przedstawiciele firmy odpierali zarzuty, dodając, że gmina nie zapłaciła im za wykonane usługi. Doszło do kuriozalnej sytuacji, że firma wypowiedziała gminie umowę 31 grudnia, 2 stycznia to samo w stosunku do firmy zrobił żarecki samorząd. Sytuację skomplikował fakt, że Tamax zabrał mieszkańcom użyczone im kilka miesięcy wcześniej kosze. Ci swoje odpady musieli przez pewien czas zbierać w worki, konieczne było także wyłonienie tzw. zastępczego odbiorcy śmieci.

 

Po takich doświadczeniach Żarki postanowiły za 372 tysiące złotych kupić własne pojemniki, by w przyszłości nie być zależnym od nikogo przynajmniej w tej kwestii. Jako tymczasowego odbiorcę odpadów komunalnych wybrano firmę: Wywóz Śmieci Usługi Porządkowe Karoń S.C. z Konstantynowa, z gminy Lelów. Ta sama firma wygrała w marcu przetarg, który miał wyłonić odbiorcę śmieci na dłużej. Postępowanie trzeba było jednak unieważnić, bo spółka, która złożyła najatrakcyjniejszą finansowo ofertę nie miała wymaganego w przetargu aktualnego zezwolenia na zbieranie odpadów. W powtórzonym przetargu wygrała firma „Ochrona Środowiska” z Kamienicy Polskiej. - W dniu 19 maja została podpisana umowa między gminą Żarki, a spółką Ochrona Środowiska z Kamienicy Polskiej. Firma została wyłoniona w przetargu na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących z nieruchomości zamieszkałych na terenie gminy Żarki. Do przetargu stanęło 7 firm. Najtańszą ofertę w wysokości 1.048.176,00 zł zgłosiła firma z Kamienicy Polskiej. Płatność od osoby to 5,80 zł. Najwyższa zaoferowana w przetargu stawka sięgała 14,36 zł. Zgodnie z umową spółka będzie odbierała przez dwa lata odpady z terenu gminy Żarki – tłumaczy rzecznik prasowy żareckiego magistratu Katarzyna Kulińska Pluta. Można przy okazji zauważyć, że powtórzenie przetargu, poza spełnieniem warunków określonych w specyfikacji, przyniosło gminie także dodatkowe oszczędności. Poprzedni zwycięzca – firma z gminy Lelów – wygrała bowiem ze stawką 6,29 zł.

 

- Praktycznie nie ulega zmianie harmonogram wywozu odpadów, w zakresie odpadów zmieszanych i segregowanych. Pojawiła się modyfikacja w zakresie odbioru śmieci z obszarów o przeważającej zabudowie letniskowej. I tak w drugi czwartek miesiąca śmieci nadal będą odbierane w Jaworzniku, ale za wyjątkiem ulic ul. Zamkowej, Ściegiennej, Czarnego Kamienia. Tu śmieciarki pojawią się w drugą sobotę miesiąca. Tego dnia odbiorą również nieczystości z Przybynowa z ul. Letniskowej i Zaborza z ulic: Leśnej i Rzecznej – dodaje rzecznik Katarzyna Kulińska – Pluta.

 

Robert Bączyński

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama