Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 16:11
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Na Millenium śmieci leżały 2 miesiące

(Myszków) Głosów zadowolenia z tego, jak gminy radzą sobie z ustawą śmieciową jest jak na lekarstwo. Śmieci wielokrotnie odbierane są z opóźnieniem kilkudniowym, tygodniowym, a są i takie przypadki, że firma nie odbiera śmieci od dwóch miesięcy. Taki problem z segregowanymi odpadami mieli mieszkańcy Wspólnoty Millenium 21 w Myszkowie. Plastik, makulatura i BIOodpady leżały w śmietniku przez dwa miesiące i nikt nie chciał ich odebrać. Na innych osiedlach ich mieszkańcy narzekają na śmieci zwożone do ich śmietników samochodami przez nieznane im osoby.
Podziel się
Oceń

 

(Myszków) Głosów zadowolenia z tego, jak gminy radzą sobie z ustawą śmieciową jest jak na lekarstwo. Śmieci wielokrotnie odbierane są z opóźnieniem kilkudniowym, tygodniowym, a są i takie przypadki, że firma nie odbiera śmieci od dwóch miesięcy. Taki problem z segregowanymi odpadami mieli mieszkańcy Wspólnoty Millenium 21 w Myszkowie. Plastik, makulatura i BIOodpady leżały w śmietniku przez dwa miesiące i nikt nie chciał ich odebrać. Na innych osiedlach ich mieszkańcy narzekają na śmieci zwożone do ich śmietników samochodami przez nieznane im osoby.

 

Nie ma tygodnia od czasu funkcjonowania nowych zasad gospodarki odpadami komunalnymi w gminach, by nie było ze śmieciami problemów. Zdarza się i tak, że jak się problem już pojawi, to cuchnie i nie ma kto go rozwiązać. Tak jest i w tym przypadku. Pojemniki na odpady segregowane w zamykanym śmietniku wspólnoty Millenium 21 pękają w szwach, a wyrzucającym śmieci mieszkańcom wykręca nosy. Od 20 sierpnia aż do dziś odpowiedzialna za odbiór odpadów segregowanych firma ASA nie opróżniła pojemników. Po ponad dwóch miesiącach zrobiła to za nią firma Saniko. To niezgodne z umową podpisaną z gminą Myszków i niezgodne z podstawowymi przepisami sanitarnymi. O ile pojemnik na plastik, makulaturę czy szkło nie jest kuszący dla gryzoni i robaków, tak ten z BIOodpadami już jest. – Tylko patrzeć jak zalęgną nam się tu szczury i ciekawe kto z tym będzie walczył. Minęły już 2 miesiące, a ASA nie kwapi się do odbioru śmieci. 2 interwencje w Urzędzie – moja i zarządcy nie pomogły. Urzędnicy rozkładają ręce, mówią „dzwonić do ASA”. Dwukrotnie interweniowaliśmy u kierownika Jasińskiego z ASA i nic. Napisaliśmy więc pismo do burmistrza, dołączyliśmy zdjęcia. Może to pomoże. Od czasu zmiany przepisów, nie dość, że płacimy za śmieci więcej, to jeszcze nikt tych segregowanych nie odbiera. Skoro Saniko wywozi te niesegregowane to dlaczego ASA ma taki problem? – denerwował się Sławomir Mazur, członek zarządu Wspólnoty Millenium 21 z Myszkowa.

 

10 października, gdy fotografowaliśmy śmietnik, na miejsce przyjechała śmieciarka ASA – jedynie po szkło. Zapytany przez nas pracownik o to, dlaczego firma nie odbiera odpadów powiedział, że on nic nie wie i że ktoś z firmy zgubił klucz do śmietnika wspólnoty. – To co my mamy dorabiać za każdym razem na swój koszt? Klucz mają w Saniko, więc to żaden problem, by go odebrać stamtąd. Poza tym zawsze ktoś ze wspólnoty jest dostępny – odpowiedział pracownikowi, Sławomir Mazur. Elżbieta Sutor – zarządca Wspólnoty Millenium 21 dwukrotnie interweniowała w firmie ASA, ale i to na nic się zdało. Próbowaliśmy skontaktować z osobą wyznaczoną w ASA do kontaktów z mediami. Joanna Mazur od kilku miesięcy (dzwoniliśmy w innej sprawie) nie odbiera od nas telefonu, nie odpowiada na maile. A śmieci z dnia na dzień przybywa…

 

Przybywa ich też każdego dnia ponad miarę na śmietniku przy Wierzchowinie w Myszkowie, należącym do Myszkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

 

- Przyjeżdżają samochodami, wywalają wielkie worki! Żeby to jeszcze wrzucili do kosza, ale gdzie tam… Wszystko wala się wokół. Śmieci nie są odbierane systematycznie, więc są dni, że naprawdę jest ich sporo. My płacimy niemałe pieniądze za odpady segregowane, a do pojemników wrzucają jak leci… Kto to udowodni, że nie my? Wiele razy interweniowałem w spółdzielni o naprawę zamka w śmietniku, ale zawsze ktoś ten zamek zepsuje, by dostać się do środka. Może pomogłoby oświetlenie tego terenu? Nie czuliby się tak bezkarnie, gdyby były jakieś kamery. Wnioskowałem o to w spółdzielni, ale z marnym skutkiem. Spółdzielnia problemu rozwiązać nie umie, kto zatem nam pomoże? Nie wiem, ale tak dalej być nie może – mówi mieszkaniec bloku przy Sucharskiego.

 

Co ciekawe Wspólnota Millenium 21 na wprowadzeniu w życie „ustawy śmieciowej” mocno ucierpiała. Od kilku lat, segregując odpady, jej członkowie płacili miesięcznie za śmieci ok. 2 zł od osoby. Dziś płacą 8. Jeszcze większe zdziwienie wywołuje wysokość czynszu, jaki płacą członkowie tej wspólnoty. Za mieszkanie 55 mkw. to kwota ok. 130 zł, do niej w sezonie grzewczym doliczyć trzeba jeszcze koszt ogrzewania gazowego (wraz z np. kuchenką gazową) – 250zł. Za utrzymanie podobnej wielkości mieszkania w zasobach MSM czy SM Mystal zapłacimy nawet 2x więcej.

 

– Koszt ogrzewania w sezonie grzewczym wynosi 1100 zł, przed zmianami w naszej wspólnocie płaciliśmy 2500 tys. zł. Dlaczego tak niski czynsz? To proste – wszystko mamy w swoich rękach. Płacimy jedynie zarządcy, którym jest Elżbieta Sutor. Sami wybieramy wykonawców i zawsze szukamy najtańszych i najlepszych. To pozwala zaoszczędzić tak duże pieniądze. Nie wynajmujemy nikogo do sprzątania, nikt nam nie kosi trawy za pieniądze. Robimy to własnymi siłami. W przyszłym roku planujemy kolejne obniżenie kosztów. Proszę zobaczyć do 10 każdego miesiąca spływają wszystkie opłaty od mieszkańców, choć termin jest na koniec miesiąca. I niech nikt nie pomyśli, że jak tak mało płacimy, to nie robimy remontów. Oczywiście, że robimy. Mamy przed blokiem nowy parking, wyremontowaliśmy taras, chodniki wyłożyliśmy kostką brukową, ociepliliśmy połowę bloku. Nie możemy się tylko doprosić naprawy chodnika przed budynkiem, bo to własność gminy. To zaledwie kilkanaście metrów. Jak pytałem, bo myśleliśmy, by sami pokryć koszt naprawy, to powiedziano mi 9 tys. zł. Ale się nie da, bo to jest własnością gminy. A burmistrz tylko mówi, że pieniędzy w kasie nie ma. Dopiero jak dojdzie do tragedii, to chodnik się naprawi. Dziś jest dziurawy jak ser szwajcarski, a od tych dziur odskakują duże kawałki asfaltu. Ale nikogo, poza nami to nie obchodzi – wyjaśnia Sławomir Mazur.

 

Katarzyna Kieras

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama