Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 6 maja 2025 02:32
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

FASCYNUJĄCA CODZIENNOŚĆ

(Złoty Potok) Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku od kilku lat włącza się do organizacji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Nie inaczej było i w tym roku, 15 i 16 września, podczas XX edycji imprezy. Jej tegoroczny temat przewodni: „Tajemnice codzienności” , nawiązywał do wartości niematerialnych i miał za zadanie ocalić od zapomnienia piękno i urok codziennych zdarzeń: zwykłego domowego życia.
Podziel się
Oceń

(Złoty Potok) Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku od kilku lat włącza się do organizacji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Nie inaczej było i w tym roku, 15 i 16 września, podczas XX edycji imprezy. Jej tegoroczny temat przewodni: „Tajemnice codzienności” , nawiązywał do wartości niematerialnych i miał za zadanie ocalić od zapomnienia piękno i urok codziennych zdarzeń: zwykłego domowego życia.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Dzięki niej można na wiele sposobów spojrzeć na miejsca „z naszego sąsiedztwa” ważne dla historii miasta, regionu czy Polski. I choć wydawać by się mogło, że dzięki częstym w nich wizytach znamy je całkiem dobrze, zawsze może okazać się, że skrywają jeszcze niejedną tajemnicę wartą poznania. W taki właśnie sposób prezentuje się, nie tylko zresztą podczas Europejskich Dni Dziedzictwa, Muzeum Regionalne w Złotym Potoku. Tych kilka sal niewielkiego dworu to prawdziwa kopalnia wiedzy, którą co rusz można poszerzyć, spoglądając na nie choćby przez pryzmat związków jego mieszkańców z epoką napoleońską, losów kobiet związanych z tym miejscem czy choćby przyglądając się ich codziennemu życiu. Po każdej wizycie w muzeum można wyjść bogatszym o kolejne, fascynujące opowieści. Wielka w tym zasługa potrafiącego barwnie opowiadać dyrektora Muzeum w Złotym Potoku, Andrzeja Kuźmy. W tym roku osoby, które odwiedziły muzeum w czasie Europejskich Dni Dziedzictwa mogły np. poznać Zygmunta Krasińskiego, nie jako poetę i wielkiego przedstawiciela polskiego i europejskiego romantyzmu, ale głównie jako … właściciela olbrzymich dóbr ziemskich, głównego zarządcy troszczącego się o sprawy ekonomiczne, gospodarcze i ludzkie w swoich posiadłościach. Okazuje się, że Krasiński „sprawiedliwie” godził swój czas, poświęcając go zarówno na sprawy duchowe, jak i na podejmowanie decyzji … co posiać po ziemniakach, czy jak postąpić w przypadku zarządcy skandalicznie traktującego pracujących w jego dobrach chłopów. - Mój alter ego powinien być tem „okiem pańskiem, co tuczy konia – pisał poeta z Paryża do swego przyjaciela Stanisława Koźmiana, w styczniu 1859 roku. Zygmunt Krasiński, jakiego można było jeszcze przy okazji poznać, to także kolekcjoner dzieł sztuki, koneser literatury a nawet, jak byśmy dziś powiedzieli, sponsor swego wielkiego „rywala po piórze” … Cypriana Kamila Norwida. Historyczne opowieści przeplatane były występami uczennic Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie, Doroty Sikorskiej (wiolonczela) oraz Dominiki Rydel (skrzypce). Europejskie Dni Dziedzictwa w Złotym Potoku to także otwarcie wystawy pierwszego cyklu rysunków, autorstwa Aleksandry Kowalskiej, ilustrujących scenki obyczajowe z lat 20-tych i 30-tych w Dobrach Złotopotockich oraz warsztaty plastyczne dla dzieci, prowadzone pod hasłem „Losy jednego zabytku - moja wizja”.

 

W organizację spotkań muzealnych swój wkład włożyły także Gminna Biblioteka Publiczna w Janowie oraz miejscowy Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu. Patronat nad imprezą objęła Gazeta Myszkowska. (rb)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KazimierzTreść komentarza: Gmina powinna stać na straży ochrony przyrody w swojej okolicy 😡 to niech się biorą do roboty i chronią ! Nie jeżdżą tam ? Nie widzą co się dzieje ?!!!!😡Data dodania komentarza: 5.05.2025, 16:03Źródło komentarza: ZASYPAŁ JUŻ 90% ŁĘGÓW NAD WARTĄ! OD PÓŁTORA ROKU NIE WIDAĆ REAKCJI URZĘDÓW. A OD WIELU TYGODNI NA ŁĘGI WŁAŚCICIEL PRZYJMUJE ODPADY Z BUDOWY DK91Autor komentarza: JanuszTreść komentarza: Rafał to Rafał. Podobny jest też taki "zdolny" w Warszawie.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 20:37Źródło komentarza: ZASYPAŁ JUŻ 90% ŁĘGÓW NAD WARTĄ! OD PÓŁTORA ROKU NIE WIDAĆ REAKCJI URZĘDÓW. A OD WIELU TYGODNI NA ŁĘGI WŁAŚCICIEL PRZYJMUJE ODPADY Z BUDOWY DK91Autor komentarza: MarianTreść komentarza: Jasno widać po co są potrzebne wszelkiej maści instytucje - to tylko wygodne etaty i niemoc w egzekwowaniu prawa.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 20:32Źródło komentarza: ZASYPAŁ JUŻ 90% ŁĘGÓW NAD WARTĄ! OD PÓŁTORA ROKU NIE WIDAĆ REAKCJI URZĘDÓW. A OD WIELU TYGODNI NA ŁĘGI WŁAŚCICIEL PRZYJMUJE ODPADY Z BUDOWY DK91Autor komentarza: TadeuszTreść komentarza: Co tu współczuć złamał prawo to go osądzaData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:15Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: MatiTreść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 29.04.2025, 17:21Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁ
Reklama
Reklama
Reklama