Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 23 czerwca 2026 16:31
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

SPORTOWCOM WESOŁO NIE JEST

W ubiegły weekend Urząd Miasta Myszkowa wydał lekko licząc 70-80 tysięcy na organizację Dni Myszkowa. Kilka koncertów, sztuczne ognie. W tym czasie na krawędzi upadku są myszkowskie kluby sportowe, ponieważ środki przeznaczane na stowarzyszenia w budżecie miasta zostały obcięte ponad dwukrotnie. Gminna dotacja dla siatkarskiego „AS-a” spadła z 75 tys. w 2010 do 6 tysięcy w 2011 roku, a klub właśnie awansował do III Ligii. Prawie 3 x mniej pieniędzy z miasta otrzymał  MKS Myszków. O zamykaniu działalności mówią też działacze LKS-u. Niedawno zwolniony z pracy został trener Przemysław Maszczyk, który już wcześniej pracował w MOSiR-ze za przysłowiowe grosze. Trzeba postawić jasno wniosek końcowy, bo fakty mówią same za siebie: w jeden rok burmistrz Włodzimierz Żak zlikwiduje nam cały sport amatorski w Myszkowie.
Podziel się
Oceń

W ubiegły weekend Urząd Miasta Myszkowa wydał lekko licząc 70-80 tysięcy na organizację Dni Myszkowa. Kilka koncertów, sztuczne ognie. W tym czasie na krawędzi upadku są myszkowskie kluby sportowe, ponieważ środki przeznaczane na stowarzyszenia w budżecie miasta zostały obcięte ponad dwukrotnie. Gminna dotacja dla siatkarskiego „AS-a” spadła z 75 tys. w 2010 do 6 tysięcy w 2011 roku, a klub właśnie awansował do III Ligii. Prawie 3 x mniej pieniędzy z miasta otrzymał  MKS Myszków. O zamykaniu działalności mówią też działacze LKS-u. Niedawno zwolniony z pracy został trener Przemysław Maszczyk, który już wcześniej pracował w MOSiR-ze za przysłowiowe grosze. Trzeba postawić jasno wniosek końcowy, bo fakty mówią same za siebie: w jeden rok burmistrz Włodzimierz Żak zlikwiduje nam cały sport amatorski w Myszkowie.

 

Do 6 lipca ogłoszona została przerwa w Walnym Zebraniu Członków MKS Myszków, po tym jak 15  czerwca działacze podsumowali tragiczną sytuację klubu. Działacze chcą poczekać z decyzją o likwidacji MKS-u do sesji Rady Miasta zaplanowanej na 28.czerwca.  Radni mają wtedy podjąć decyzję, czy przeznaczyć 1 mln zł na ratowanie upadającego SANikO, na które od lat w Myszkowie żaden burmistrz nie ma pomysłu. Jeżeli ten pomysł przejdzie, będzie jeszcze śmieszniej niż za Romaniuka, kiedy podatnicy z Myszkowa zrzucali się na łatanie śmieciarki.  Ciekawe, czy ten milion dla Saniko się znajdzie?  Pewnie tak, bo w tak biednym podobno budżecie łatwo znaleźć milion na śmieciarkę, a trudno 100 tysięcy dla sportowców gimnazjalistów.

 

Burmistrz W. Żak chwalił zarząd klubu piłkarskiego –jak podkreślano wielokrotnie- sięgającego tradycją 1947 roku- że sami pozyskali w tym roku od sponsorów 80 tys. zł, budżet miasta dołożył  76 tys. zł. Jak oświadczył prezes MKS-u Ireneusz Pieczara drużyna już została rozwiązana, trener zwolniony, a w kasie klubu zero. Groźba likwidacji klubu nigdy nie była tak realna, jak w pierwszym roku rządów Włodzimierza Żaka.

 

Ale wróćmy do bardzo udanych Dni Myszkowa. Piękny koncert Urszuli (jakieś 20 tys), profesjonalna scena (też ok. 20 tys.) i kilka dodatków  po kilka tysięcy sztuka (kabaret itp.). Do zrobienia tej jednej imprezy w roku utrzymujemy z podatków Wydział Promocji Urzędu Miasta, choć do PR-u sukcesów gminy wystarczyłby jeden rzecznik.  A, zapomniałem o sztucznych  ogniach. Też piękne. W 10 minut poszło w niebo kilkanaście tysięcy złotych. Jak to skomentował Stanisław Kapuśniak z MTS „AS-a”: -Widziałem ten pokaz i przyznam, patrzyłem ze smutkiem. My, za te pieniądze utrzymalibyśmy jedną sekcję przez rok. Do końca lipca musimy podjąć decyzje, co dalej, ale sytuacja klubu jest tragiczna. Rozważamy wszystko: od wycofania się z rozgrywek, do przeniesienia działalności klubu do innego miasta.

 

Pobawiliśmy się dwa dni, za tydzień o Dniach Myszkowa już nikt nie będzie pamiętał. Musztarda po obiedzie, pieniądze wydane. Ale czy w sytuacji, gdy z ust burmistrza słyszymy ciągle o tragicznej kondycji finansowej miasta urządzenie dwudniowego festynu za kilkadziesiąt tysięcy nie było zwykłym marnotrawstwem? Jak to niektórzy nazywają „roszczeniowym” MKS-em, który ciągle żąda pieniędzy z miasta ewentualnie można by się nie przejmować. Piłkarze do fabryk, na murawie można paść kozy. W końcu Myszków leży na Jurze, będzie atrakcja turystyczna. Ale w międzyszkolnym AS-ie  trenują dziewczyny i chłopcy z naszych podstawówek, gimnazjów, którzy czasem nawet decyzję o wyborze szkoły podejmowali  uwzględniając swoje ambicje sportowe. A klub na 2011 rok otrzymał z miasta o 90 % niższą dotację niż rok temu. Wnioskowali o 100 tysięcy, dostali sześć. I gratulacje od burmistrza, że wniosek klubu został rozpatrzony pozytywnie.

 

Jarosław Mazanek

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama