Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 23 czerwca 2026 14:55
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

NA CO CHORUJE MIŁOŚĆ?

(Miłość) Mieszkańcy sołectwa Miłość w gminie Koziegłowy twierdzą, że truje ich woda z rzeczki Boży Stok, przepływająca między innymi przez ich wieś. Wody nie piją, ale wdychają jej opary, które mają według ich relacji powodować grypę jelitową. Barbara Hecht podejrzewa, że to działanie Oczyszczalni Ścieków „Wodnik” w Rzeniszowie. Ta odpowiada – trują was wypuszczane do rzeki szamba…
Podziel się
Oceń

 

(Miłość) Mieszkańcy sołectwa Miłość w gminie Koziegłowy twierdzą, że truje ich woda z rzeczki Boży Stok, przepływająca między innymi przez ich wieś. Wody nie piją, ale wdychają jej opary, które mają według ich relacji powodować grypę jelitową. Barbara Hecht podejrzewa, że to działanie Oczyszczalni Ścieków „Wodnik” w Rzeniszowie. Ta odpowiada – trują was wypuszczane do rzeki szamba…

 

Dzwoniliśmy do dwóch lekarzy ogólnych w Koziegłowych, między innymi do NZOZ Komed w Koziegłowach: - Nic nie wiemy o wzroście przypadków zachorowań na grypę jelitową, zarówno w naszej przychodni, jak i innych na terenie gminy – informuje głos lekarza w słuchawce. Jednocześnie, Barbara Hecht, prywatnie żona sołtysa Miłości, Stanisława Hechta przekonuje, że chorzy nie zgłaszają się do lekarzy, tylko leczą się na „własną rękę”. - Ludzie chodzą do aptek, próbując wyleczyć wymioty, biegunkę i inne przykre objawy grypy jelitowej. Nie idą do lekarza. Od kwietnia woda w Bożym Stoku zaczęła się robić brudna. Była na miejscu policja, zostały powiadomione inne służby. Ja osobiście byłam u lekarza, a on mi mówi, że coś w powietrzu wisi. Wymioty, biegunka, odwodnić się można, żeby to tylko raz było, ale to się tutaj powtarza. Tej wody co prawda nie pijemy, ale drogą kropelkową wnosi się ona do płuc. Nie wiadomo, kto to puszcza, ale ta czarna woda idzie od Koziegłów i prawdopodobnie wypuszcza to oczyszczalnia Rzeniszów. Rok temu tego nie było, czuliśmy się dobrze – mówi zdecydowanie Barbara Hecht. Równie zdecydowanie odpowiada oczyszczalnia ścieków w Rzeniszowie: - Ja pochodzę z Miłości, i bardzo mnie to drażni i boli, że miejscowi ludzie tak mówią. Zrobiłam sobie kiedyś wycieczkę po okolicy, celem zbadania przyczyny smrodu i chorób w Miłości. Odkryłam, że pewien mieszkaniec wylewa szambo wprost do rzeki. To jest właśnie źródło waszych chorób, drodzy sąsiedzi, nie oczyszczalnia. My przyznajemy, że awarię mieliśmy, ale zaręczam, że żadne nieczystości do rzeki się nie dostawały – trafiały tam tylko ścieki oczyszczone. My z zanieczyszczeniem rzeki nie mamy nic wspólnego – przekonuje Rozalia Dyrka, prezes Spółki Wodnej „WODNIK” która administruje oczyszczalnią w Rzeniszowie. Pytana o szczegóły awarii odpowiada: - Pękła kanalizacja (w domyśle rura – przyp. red.), ścieki przelewały się ze studzienki, ale do przepompowni nie dopłynęły, żeby zanieczyścić wodę. Sprawę opanowaliśmy – odpowiada Rozalia Dyrka. Przyznaje, że „musi dojrzeć” do decyzji zgłoszenia na policję osoby, którą przyłapała na wylewaniu szamba. Jednocześnie, próbki wody z rzeczki Boży Stok w Miłości zostały przekazane do zbadania przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, co potwierdza Mariusz Ślęzański, kierownik Działu Monitoringu Delegatury WIOŚ w Częstochowie. Inspektorat stwierdził nieprawidłowości w funkcjonowaniu oczyszczalni i zapowiada dalsze działania: -Rzeka Boży Stok jest monitorowana przez WIOŚ w punkcie pomiarowym w miejscowości Ordon z częstotliwością raz na miesiąc. Obserwowane są okresowe wzrosty zawartości biogenów. Przyczyną mogą być incydentalne zrzuty niedostatecznie oczyszczonych ścieków z oczyszczalni „Wodnik” w Rzeniszowie. W związku z tym WIOŚ przeprowadził w maju br. kontrolę w/w oczyszczalni, podczas której stwierdzono nieprawidłowości w funkcjonowaniu obiektu. Działania pokontrolne zostaną podjęte w najbliższym czasie – zapewnia Ślęzański.

 

Oczyszczalnia w Rzeniszowie jest jedyną w gminie Koziegłowy. Ani metra kanalizacji ściekowej nie posiada stolica gminy i jej największe miejscowości. Gdzie wpływają ścieki mieszkańców Koziegłów widać, a raczej czuć, wieczorem, zwłaszcza po deszczu.

Marcin Bareła

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama