Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 23 czerwca 2026 14:56
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

NA POHULANCE PRZYBYWA BEZDOMNYCH

(Myszków) Sytuacja lokatorów mieszkań na Światowicie, które wykupił Cezary Buczek staje się coraz bardziej dramatyczna. Jak się dowiedzieliśmy, do Leszka Rasztabigi, który nadal śpi pod chmurką dołączył Andrzej Pluta, wyrzucony z 1 Maja 118. Panowie okupują jeden z opuszczonych budynków przy ulicy Kolejowej. Tymczasem „smutni panowie” coraz głośniej pukają do drzwi mieszkań przy ul. Millenium, 1 Maja i Stawowej, naciskając na wystraszonych mieszkańców.
Podziel się
Oceń

(Myszków) Sytuacja lokatorów mieszkań na Światowicie, które wykupił Cezary Buczek staje się coraz bardziej dramatyczna. Jak się dowiedzieliśmy, do Leszka Rasztabigi, który nadal śpi pod chmurką dołączył Andrzej Pluta, wyrzucony z 1 Maja 118. Panowie okupują jeden z opuszczonych budynków przy ulicy Kolejowej. Tymczasem „smutni panowie” coraz głośniej pukają do drzwi mieszkań przy ul. Millenium, 1 Maja i Stawowej, naciskając na wystraszonych mieszkańców.

 

Pół biedy, jeśli Ci mają za co zapłacić, lub mają gdzie się wyprowadzić. W przypadku pani Grażyny, przymusowa wyprowadzka oznacza bezdomność: - Do tej pory płaciłam 350 złotych czynszu, teraz, od 1 kwietnia jest to prawie 500. Ale my z mężem zimą nie pracowaliśmy, więc mamy do uregulowania zaległości z poprzednich miesięcy. Pukał ktoś wcześniej do naszych drzwi, ale nie otwieraliśmy. Mąż jest nerwowy i mogłoby się to źle skończyć. Skończyło się na tym, że pan od Buczka zastał mnie na ulicy. Obiecałam uregulować część zaległego czynszu. Żyjemy jak na bombie, meble z mieszkania już wynieśliśmy – mówi kobieta.

 

–Sąsiedzi mówią, że nas sprzedał poprzedni burmistrz (Janusz Romaniuk, przyp.red., pracuje obecnie w SM Mystal) – to jest bzdura dla mnie, może też miał jakiś udział, ale to pracownik spółdzielni proponował mi wykup mieszkania za 40 tys, zł, tyle że na dzień dobry musiałabym wpłacić 10 tys., i nie mieć długów – dodaje pani Grażyna.

 

Kuriozalną sytuację przedstawia nam mieszkanka z 1 Maja 120, która utrzymuje, że płaci miesięczny czynsz, mimo, że nie dostała w tym roku umowy najmu od spółdzielni, czyli…mieszka nielegalnie: - W zeszłym roku dostaliśmy ze spółdzielni informacje, że mieszkania będą wystawione na przetarg, więc my poszliśmy złożyć deklarację, że do końca tego roku (2011) wykupimy te mieszkania. Tylko, że nie było mowy o tym, że ja będę bez umowy i bez zameldowania. Teraz byłam w spółdzielni złożyć deklarację, że chce wykupić to mieszkanie i chce mieć umowę najmu, to powiedzieli mi, że jak wpłacę 600 zł to dostanę umowę. A czynsz mam 400 złotych, który płacę co miesiąc, mimo, że nie mam umowy. Już nie mówię o tym, że łazienkę zrobiliśmy tu własnymi siłami i środkami, bo jej nie było – mówi.

 

KOLEJNY BEZDOMNY

Los Leszka Rasztabigi podzielił Andrzej Pluta z 1 Maja 118, którego wyrzucono, na początku kwietnia. Dowiedzieliśmy się, że panowie przebywają w opuszczonej kamienicy na Kolejowej, aczkolwiek na miejscu nikogo nie spotkaliśmy. Wyprowadzić się musiał także pan Jan G. (Millenium 17A), jednak nie wiadomo, co się z nim stało. Sąsiadka lokatora z Millenium utrzymuje, że sąsiad wyprowadził się „po cichu, dobrowolnie”. Jednocześnie, wśród głosów mieszkańców pojawiły się informacje, że Buczek chce wykupić pozostałe mieszkania na 1 Maja i Millenium.

 

Wracając do głównej bohaterki tekstu, pani Grażyny, która boi się wyrzucenia na bruk przypominamy, że eksmisja legalnie może odbyć się tylko przy udziale komornika. W przypadku wszelkich wątpliwości, radzimy bez wahania dzwonić na Policję.- Teraz mam spokój, od kiedy osobiście spotkałam się z panem od Buczka, ale w momencie, kiedy dostanę nakaz eksmisji, to nie będzie wyjścia. To, że my będziemy płacić ten nowy, podniesiony czynsz, to też nic nie znaczy, bo Buczkowi nie zależy na czynszu, tylko na tym, żeby nas wyrzucić za wszelką cenę i te mieszkania sprzedać. Ja pracowałam 25 lat w myszkowskiej fabryce, nie doczekałam emerytury. Nie pracowaliśmy z mężem zimą, nie stać nas na inne mieszkanie. Jeśli nas wyrzucą, podzielimy los Leszka Rasztabigi. Kiedy czytałam, co się stało z Rasztabigą, to mi się płakać chciało. Chciałabym, żeby mieszkańcy się zmobilizowali, ale trzeba też ich zrozumieć, ludzie boją się – mówi kobieta.

Marcin Bareła

 

POBUDKA W SM MYSTAL?

Do końca czerwca w SM Mystal, podobnie jak w każdej spółdzielni mieszkaniowej w Polsce, musi się odbyć Walne Zebranie Członków. W SM Mystal sytuacja jest o tyle dobra, że w tym roku kończy się kadencja rady nadzorczej, którą zarządza, jako przewodniczący Michał Cisowski (a żona pracuje w spółdzielni). Kilkuosobowa grupa mieszkańców już szykuje się do zmiany władz w spółdzielni. Często to ludzie, którzy wcześniej nawet nie chodzili na coroczne zebrania, ale w obliczu sytuacji, gdy obecny raczej marionetkowy zarząd spółdzielni pod dyktando Rady Nadzorczej handluje mieszkaniami w tak skandaliczny, wywołujący ludzkie tragedie sposób, poczuli się zagrożeni, że władze spółdzielni doprowadzą ją do upadku. Do mieszkańców, którzy są członkami SM Mystal chcą dotrzeć z prostą prawdą: obecny Zarząd SM Mystal i jej Rada Nadzorcza prowadzą wątpliwą moralnie akcję wyprzedaży mieszkań i politykę, która grozi upadkiem całej spółdzielni. Wiele transakcji –i nie tylko słynna sprzedaż 50 mieszkań C. Buczkowi za 750 tysięcy po prostu… śmierdzi. Tak łatwo to zmienić, biorąc swoje sprawy we własne ręce. Wystarczy pójść na zebranie i wybrać Radę Nadzorczą w nowym, nie skompromitowanym składzie.

Jarosław Mazanek


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama