Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 13 lipca 2025 19:15
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

CHCĄ LEPSZEJ WSPÓŁPRACY

(Koziegłowy) 6 sesja Rady Gminy i Miasta Koziegłowy, z 24 lutego przebiegała sprawnie, dopóki przewodniczący koła Platformy Obywatelskiej w Koziegłowach, Stefan Kuś zakwestionował aktualność Biuletynu Informacji Publicznej, oraz zaapelował o szerszą debatę publiczną w związku z realizowanymi uchwałami. Podniesioną kwestię poparli sołtysi. Burmistrz Jacek Ślęczka zapowiedział tymczasem, że nie będzie reorganizacji sieci szkół na terenie gminy, jednak pod pewnym warunkiem...
Podziel się
Oceń

(Koziegłowy) 6 sesja Rady Gminy i Miasta Koziegłowy, z 24 lutego przebiegała sprawnie, dopóki przewodniczący koła Platformy Obywatelskiej w Koziegłowach, Stefan Kuś zakwestionował aktualność Biuletynu Informacji Publicznej, oraz zaapelował o szerszą debatę publiczną w związku z realizowanymi uchwałami. Podniesioną kwestię poparli sołtysi. Burmistrz Jacek Ślęczka zapowiedział tymczasem, że nie będzie reorganizacji sieci szkół na terenie gminy, jednak pod pewnym warunkiem...

 

Na sesję, z ramienia Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie przybyli Cezary Kubiak i Andrzej Słabosz, którzy w imieniu WKU, przyznali państwu Wacławie i Zdzisławowi Machurom srebrne medale za zasługi dla obronności kraju. – Minister Obrony Narodowej nadał medale za to, że trzej synowie państwa Machurów – Marcin, Mariusz i Mateusz odbyli służbę wojskową. Wzorowo pełnili oni służbę wojskową, w swoich jednostkach uznawani byli jako wzór. Bardzo się cieszę, że mogę te medale wręczyć, ponieważ przyznaje się ich obecnie coraz mniej – uzasadniał wręczenie Cezary Kubiak. Radni przegłosowali przyznanie dotacji Parafii Rzymskokatolickiej św. Antoniego w Koziegłówkach, która będzie przeznaczona na odrestaurowanie obrazu „Ukrzyżowanie”. Wniosek o pieniądze na renowację parafia pisała do gminy jeszcze w tamtym roku. -Przypadkowo odkryto, że pod tym obrazem jest inny obraz, dlatego parafia nie czekała, lecz zdecydowała się natychmiast odrestaurować obraz. Centralna część – Jezus na krzyżu – pozostała, zmieniło się natomiast tło – pojawiły się niewidoczne wcześniej postacie – tłumaczy Roman Waś, członek Rady Parafialnej. Na sesji radni przegłosowali przyznanie dotacji – parafia otrzyma 20 tys, złotych. Radni przyjęli także projekt „Per aspera ad astra – wsparcie ucznia zdolnego na obszarach wiejskich”, którego liderem jest Jurajskie Stowarzyszenie Nauczycieli Twórczych. Projekt skierowany jest do uczniów wiejskich gimnazjów (3 z gminy Koziegłowy i 2 z Poraja), w jego ramach przewidziany jest cykl zajęć z biologii, geografii, fizyki, chemii, oraz matematyki. Cel – rozwijanie talentu, umiejętności i pasji, ukoronowaniem projektu będą zawody wiedzy wszystkich uczestników. Realizacja projektu na który Unia Europejska przeznaczyła 50.000 zł do 6 czerwca.

 

- Diagnoza wskazała, że największa potrzeba rozwijania wiedzy istnieje w zakresie nauk matematyczno – przyrodniczych, które sprawiają uczniom najwięcej problemów – mówi Katarzyna Zychowicz, dyrektor Zespołu Ekonomiczno - Administracyjnego Oświaty gminy Koziegłowy.. Na sesji radni przyjęli także uchwałę o przyznaniu 100 tys., złotych z budżetu powiatowi myszkowskiemu na remont chodnika przy ul. Porajskiej w Koziegłowach, pieniądze te miały być wykorzystane w zeszłym roku, lecz prace uniemożliwiła pogoda.

 

CHCĄ LEPSZEJ WSPÓŁPRACY Z RADĄ I BURMISTRZEM

Na sesji bardzo aktywny był przewodniczący koła PO w gminie Koziegłowy, Stefan Kuś. Stwierdził, że BIP nie jest aktualizowany, zasugerował także skierowywanie projektów uchwał do BIP – u przed ich uchwalaniem, by ułatwić współpracę na linii mieszkańcy i sołtysi, a rada i burmistrz. - Nie ma w ogóle dyskusji publicznej na ten temat – stwierdził Kuś.

 

Pomysł S. Kusia nie spodobał się przewodnicządej Rady Gminy Joannie Kołodziejczyk: -Projekty uchwał robione są prawie do ostatniej chwili. Po to radni są wybierani, żeby to oni decydowali czy i jaka uchwała wchodzi w życie. My nad tymi materiałami pracujemy i my je przegłosowywujemy.

 

Radni dodali, że projekty uchwał omawiane są na obradach komisji, na które ma prawo przyjść każdy i tam odbywa się merytoryczna dyskusja nad uchwałami. Głos zabrali również sołtysi, twierdząc, że kiedyś były normą spotkania burmistrza, sołtysów i rady, na co przewodnicząca odpowiedziała, że sołtysi mają możliwość spotkań z burmistrzem, również poza komisjami. Jacek Ślęczka, burmistrz Koziegłów powiedział jasno: - Narady z sołtysami odbywają się na bieżąco, ale tylko kilka osób na nie przychodzi. Oczywiście, że na pełne narady – z mieszkańcami i sołtysami – jesteśmy przygotowani, ale uderzmy się w piersi, bo zaledwie niewielka część osób jest nimi zainteresowana. Mogę zapewnić, że dalsze spotkania będą, musimy tylko zamknąć temat wyborów we wszystkich radach sołeckich, wtedy z nowym garniturem sołtysów spotkam się i sprawy będziemy omawiać – mówił Ślęczka, obiecując jednocześnie, że sprawę aktualności BIP – u sprawdzi: -Obawiam się panie Kuś, że znalazł pan nieaktualny adres strony, wszystkie informacje na bieżąco są przekładane w nowej stronie BIP- u. Jeżeli samorząd zdecyduje się na umieszczanie projektów uchwał – możemy wprowadzić taką zakładkę. Jeżeli ktoś jest zainteresowany wglądem w uchwały – zapraszam serdecznie do biura rady. Jesteśmy jedną z niewielu gmin, która dziesiątki stron papieru – uchwał - kseruje i przekazuje wszystkim zainteresowanym – dodał Ślęczka.

 

RODZICE TEŻ PONOSZĄ WINĘ ZA SZKOŁY

Taki wniosek wysunęli radni i burmistrz, obserwując sytuację w gminnych szkołach. – Statystyka w obwodach szkolnych gminy Koziegłowy mówi, że mamy sporo dzieci i szkoły są w stanie prawidłowo organizacyjnie realizować obowiązek szkolny. Ale część rodziców – z różnych przyczyn - posyła swoje pociechy do innych szkół, co zmniejsza liczbę szkół tzw. macierzystych.  Z niepokojem patrzymy na prognozy i może być tak, że nie będzie pełnych oddziałów szkolnych w poszczególnych szkołach, jeżeli ta sytuacja będzie postępować. To nie jest nasza wina, bardziej rodziców. Komisja Rozwoju Społecznego przekaże w najbliższym czasie niezbędne wyliczenia i dane przygotowane przez Zespół Ekonomiczno – Administracyjny. Szczególnie w miejscowościach, gdzie odpływ dzieci jest znaczny – mówił Ślęczka. - Za 3 lata te szkoły mogą być zamknięte. Dzieci są przenoszone i w jednej z klas jest 1 osoba – wtórowali mu radni. Burmistrz Ślęczka powtórzył, że gmina nie zamierza reorganizować szkół, jednak pod warunkiem zachowania „pewnych zasad organizacyjnych, związanych z prawidłową pracą szkoły”. Nie od dziś wiadomo, że nabór roczników w klasach dla poszczególnych miejscowości jest zagrożony, w związku z tym trwają analizy wydatków i dochodów w budżecie. Pozostając przy oświacie, w ramach poszerzania oferty przedszkolnej na godziny popołudniowe i dni wolne od pracy, gmina przygotowuje umowy z rodzicami w zakresie pobytu dziecka w przedszkolu. Rodzice będą mogli decydować o długości pobytu swoich pociech. Gmina zezwoli także na wydłużony dzień pobytu dziecka w oddziale przedszkolnym przy szkole, o ile zgłosi się z takim wnioskiem co najmniej 7 rodziców.

 

Dobra wiadomość dla rolników bez prawa jazdy: od 1 marca gmina prowadzi nabór do projektu, w którym bezpłatnie można uzyskać prawo jazdy kat. B lub C. Warunek: rolnicy lub ich rodziny muszą być ubezpieczeni w KRUS – ie. Z programu skorzysta 40 osób. Nabór do programu trwa do końca maja, testów na prawo jazdy rolnicy uczyć się będą w Zespole Szkół w Koziegłowach.

Marcin Bareła

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mama 4 latkaTreść komentarza: „Dobre bo Polskie” kpina. Za używanie zakazanych powinna być kara wysoka! Powinno być zakazane używanie na raz aż 8 pestycydów w jednym produkcie. Na śniadanie dżem z polskich truskawek z 12 pestycydami i jabłko z 9 pestycydami do obiadu sałatka z 8 pestycydami na deser czereśnie z 8 pestycydami a na kolację papryka z pięcioma pestycydami. Koszmar 😡 czy rolnicy mają świadomość jak trują? A my na to pozwalamy jako konsumenci! W Zielonym Ładzie jest ograniczenie używania pestycydów!Data dodania komentarza: 12.07.2025, 10:48Źródło komentarza: Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z POLSKIAutor komentarza: SztyrlicTreść komentarza: Proponuje zainstalować im jeszcze wrotki, narty wodne i płetwy, bo jak by co to stawy jeszcze mamy - a tam same cuda i dziwy......Data dodania komentarza: 11.07.2025, 22:50Źródło komentarza: MYSZKÓW. STRAŻNICY MIEJSCY PATROLUJĄ MIASTO NA ROWERACH. ZDJĘCIEAutor komentarza: KamilaTreść komentarza: Kupiłam z Grecji były pyszne i wychodzi na to, że zdrowszeData dodania komentarza: 10.07.2025, 11:41Źródło komentarza: Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z POLSKIAutor komentarza: KonradTreść komentarza: 😍🏍️😍Data dodania komentarza: 3.07.2025, 20:48Źródło komentarza: 50 lat kultowej Hondy Gold Wing! Jubileuszowy złoty Gold Wing w naszej redakcji!Autor komentarza: AgaTreść komentarza: Kupiona👍pięknie wydana i fajne przepisyData dodania komentarza: 3.07.2025, 20:47Źródło komentarza: Grecja dla zielonychAutor komentarza: DominikaTreść komentarza: Szokujące info. To jest „Polska zdrowa żywność” to ja podziękuję za takie zdrowie 😡 rolnicy krytykują żywność z Ukrainy a sami nie lepsi. Idę do Biedry po czereśnieData dodania komentarza: 2.07.2025, 14:04Źródło komentarza: Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z POLSKI
Reklama
Reklama
Reklama