Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 30 kwietnia 2025 16:48
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

STRAŻACKIE EKSPONATY W LEŚNIOWIE

(Leśniów) „Umundurowanie i wyposażenie straży pożarnych XX wieku” to temat wyjątkowej wystawy, jaką w dniach od 10 do 20 maja można było oglądać w sanktuarium w Leśniowie. To kolejna, po wystawianej w klasztorze kilka miesięcy temu kolekcji militariów, prezentacja zbiorów prywatnego kolekcjonera.
Podziel się
Oceń

(Leśniów) „Umundurowanie i wyposażenie straży pożarnych XX wieku” to temat wyjątkowej wystawy, jaką w dniach od 10 do 20 maja można było oglądać w sanktuarium w Leśniowie. To kolejna, po wystawianej w klasztorze kilka miesięcy temu kolekcji militariów, prezentacja zbiorów prywatnego kolekcjonera.

 

Wystawa miała trwać początkowo do 17 maja, duże zainteresowanie sprawiło, że termin ekspozycji przedłużono o dodatkowe trzy dni. Eksponaty prezentowane na wystawie w Leśniowie to w większości własność i „dorobek” Marcina Będkowskiego z Pińczyc, który historią straży pożarnych i kolekcjonowaniem eksponatów związanych z pożarnictwem zajmuje się od kilkunastu lat. Kolekcjonerskiej pasji sprzyja to, że sam (od 1998 r.) jest strażakiem. Od 2001 roku sprawuje odpowiedzialną funkcja naczelnika OSP w Pińczycach.

 

- Na wystawie prezentowanych było ok. 30 strażackich mundurów na manekinach. Do tego części umundurowania na wieszakach, hełmy strażackie, czapki, dokumenty i zdjęcia, sprzęt techniczny oraz pamiątki związane z OSP – tłumaczy Marcin Będkowski, dodając, że jest to najlepsza część jego kolekcji, ale nie cała.

 

- W całości liczy ona około tysiąca zebranych przeze mnie przez lata elementów. Na wystawie chciałem zaprezentować eksponaty pełne – czyli w przypadku munduru: marynarkę czy bluzę, spodnie, buty i pas. Do tego ewentualny osprzęt i to co strażak w danym czasie nosił w kieszeni munduru: legitymację, odznaki, itp. – wyjaśnia kolekcjoner. Nie potrafi wskazać, który z prezentowanych na wystawie eksponatów jest najbardziej ciekawy czy unikatowy.

 

 – Wszystkie są dla mnie ważne i cenne – mówi M. Będkowski. Po namyśle, być może ze względu na miejsce ekspozycji, wskazuje na pochodzące z lat 60-tych ubranie wyjściowe strażaka zakonnika z OSP w Niepokalanowie i fartuch ochronny nakładany na habit tworzący komplet z hełmem pochodzącym z 1937 r. Do tego pas i toporek pamiętający czasy założenia jednostki w Niepokalanowie. Wśród ciekawych eksponatów na uwagę zasługuje także (prawdopodobnie jeden z niewielu zachowanych do dziś w Polsce) mundur strażaka ze Śląska, z dystynkcjami sierżanta, pochodzący z czasów Zaboru Pruskiego oraz wyprodukowany w 1959 r. w Jugosławii miotacz płomieni, który prawdopodobnie służył do szybkiego wypalania trawy w celu uniemożliwienia dalszego rozprzestrzeniania się pożaru.

 

Wystawę zwiedziło wiele osób, także zorganizowane grupy, które podziwiały zbiory przy okazji odwiedzin w klasztorze. Dla tych, którzy nie mieli okazji podziwiać- naprawdę wartych obejrzenia eksponatów, mamy dobrą wiadomość. W sierpniu tego roku, podczas obchodów 90-lecia istnienia jednostki OSP w Pińczycach cała kolekcja Marcina Będkowskiego prawdopodobnie zostanie zaprezentowania w tamtejszej strażnicy.

 

- Mam taki plan. Planów jest zresztą więcej. Marzy mi się stworzenie grupy, która w odpowiednich mundurach, mając do dyspozycji sprzęt z epoki, np. sikawkę konną, stworzyłaby tzw. grupę rekonstrukcyjną. Moglibyśmy wtedy podczas różnych imprez czy festynów prezentować, jak dawniej wyglądały akcje gaśnicze – snuje plany na przyszłość M. Będkowski, który podczas sierpniowych uroczystości słusznie odznaczony zostanie srebrnym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

Robert Bączyński

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MatiTreść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 29.04.2025, 17:21Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNE
Reklama
Reklama
Reklama