Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 9 maja 2025 06:51
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PORTAL DO PRZESZŁOŚCI PORAJA

(Poraj) Poraj to młoda miejscowość, która powstała za sprawą budowanej tu kolei warszawsko - wiedeńskiej. O wiele starszy jest natomiast Choroń, gdzie znajdował się dwór i folwark. O tym wielu już mieszkańców gminy nie pamięta lub nie wie. Dlatego też ośrodek kultury w Poraju postanowił przybliżyć nieco przykurzoną i zapomnianą przeszłość gminy, zapraszając do udziału w projekcie młodzież szkolną. Dzięki ich wysiłkom i starszym mieszkańcom gminy powstał „portal” do przeszłości. Internetowy.
Podziel się
Oceń

(Poraj) Poraj to młoda miejscowość, która powstała za sprawą budowanej tu kolei warszawsko - wiedeńskiej. O wiele starszy jest natomiast Choroń, gdzie znajdował się dwór i folwark. O tym wielu już mieszkańców gminy nie pamięta lub nie wie. Dlatego też ośrodek kultury w Poraju postanowił przybliżyć nieco przykurzoną i zapomnianą przeszłość gminy, zapraszając do udziału w projekcie młodzież szkolną. Dzięki ich wysiłkom i starszym mieszkańcom gminy powstał „portal” do przeszłości. Internetowy.

 

Pomysłodawcą i główną organizatorką projektu „Nasze historie – nieznane a bliskie” była Renata Garleja, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju. Od dawna nosiła się z zamiarem stworzenia strony internetowej, na której opublikowane zostałyby wspomnienia najstarszych mieszkańców gminy, zdjęcia archiwalne i opisy miejsc o znaczeniu historycznym i kulturalnym. Pomysł ten udało się zrealizować dzięki pozyskanym środkom z Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolność. Do projektu dyrektor Garleja zaprosiła głównie młodzież gimnazjalną, ale również osoby, które posiadają unikatowe zdjęcia przedstawiające historię gminy, jak również wspomnienia o życiu w tamtych czasach.

 

Ponad półroczne wysiłki nad kompletowaniem historycznej mapy gminy Poraj zakończyły się 24 czerwca, podczas uroczystego podsumowania projektu na sali sesyjnej porajskiego urzędu gminy.

 

- Projekt, którego efekty chcemy dzisiaj Państwu przestawić, nosi tytuł „Nasze historie – nieznane a bliskie”. Projekt rozpoczął się w styczniu 2010 roku, kiedy to ogłosiliśmy nabór. Dzisiaj natomiast spotykamy się na jego uroczystym podsumowaniu i zakończeniu. Mamy nadzieję, że cała dokumentacja zebrana podczas jego trwania będzie stanowić cenny wkład w ocalenie od zapomnienia historii naszej gminy Poraj – zapraszała do obejrzenia prezentacji Justyna Kondys, koordynatorka projektu.

 

Aby lepiej poznać swoją „małą ojczyznę” na różnych płaszczyznach (historycznej, kulturowej, społecznej, obyczajowej), młodzież pracowała w trzech grupach tematycznych. I tak grupa dziennikarska przeprowadzała wywiady, tworzyła reportaże oraz redagowała teksty, grupa badawcza szukała legend, zbierała i opracowywała materiały dotyczące historii gminy oraz projektowała przebieg szlaku rowerowego z najciekawszymi miejscami. Natomiast grupa projektowa nabywała umiejętności obsługi aparatu fotograficznego i kamery oraz programów do obróbki zdjęć i filmów. Młodzież działała pod okiem profesjonalnych instruktorów, którzy na co dzień zajmują się dziennikarstwem, filmem, fotografią, informatyką i historią.

 

Zebrany przez młodzież materiał posłużył m.in. do stworzenia strony internetowej z interaktywną mapą gminy Poraj. Znajduje się ona pod adresem www.gokporaj.pl pod zakładką „Nasze historie – nieznane a bliskie”. Odnajdziemy na niej m.in. krótkie opisy sołectw wchodzących w skład gminy oraz interaktywną mapę wraz z legendą, na której zaznaczono najciekawsze miejsca. Na mapie został zaznaczony także szlak rowerowy, oznaczony czerwoną linią, który został opracowany przez uczestników projektu. Przy szlaku, oczywiście już w terenie, zostały ustawione też tablice informacyjne z grafikami Eweliny Kustry.

 

Na stronie ponadto znajdują się sfilmowane wywiady z mieszkańcami gminy. Są wśród nich osoby, które opowiadają o dawnym życiu gminy, jak i ludzie z pasją, czyli posiadający niecodzienne zainteresowania.

 

Ciekawą pozycją w tym „portalu historycznym” jest również galeria ze zdjęciami i kopiami dokumentów, zebranymi w trakcie konkursu fotograficznego „Gmina Poraj z lamusa - ludzie, miejsca, wydarzenia”. Te cenne pamiątki przeszłości pozwoliły na stworzenie wystawy, którą można obecnie oglądać w sali sesyjnej UG. Najciekawszy i najbogatszy materiał zgromadziła Teresa Ociepka, sołtys Kuźnicy Starej, która zdobyła pierwsze miejsce w konkursie. Drugie miejsce jury przyznało Zdzisławie Sienkiewicz, a trzecie Ewelinie Madejskiej. Wyróżniono także Marię Bąbol, Urszulę Grzywacz i Barbarę Ludwikowską.

 

A oto osoby biorące udział w projekcie „Nasze historie”:

GRUPA BADAWCZA: Paulina Bejm, Angelika Cierpiał, Sandra Gurbała, Ewelina Madejska, Joanna Grajcar, Agnieszka Dróżdż

GRUPA PROJEKTOWA: Gerard Cierpiał, Kamila Jarkiewicz, Julia Karolkiewicz, Patrycja Sobota, Piotr Sobota, Mateusz Strzelecki, Szymon Kukla, Mikołaj Tomzik

GRUPA DZIENNIKARSKA: Jakub Barczyk, Tomasz Flak, Joanna Hola, Kamila Pompa, Kamila Sroślak, Iga Świtakowska, Maria Trepka

Pozostali uczestnicy: Angelika Proszowska, Karolina Pelka, Aleksandra Ratman, Kamila Skoczyńska

Instruktorzy: Wiesław Popielak, Magdalena Ryziuk, Marcin Skabek, Krzysztof Suliga, Jacek Sroślak, Aleksandra Kubas

 

Osoby, które służyły pomocą: Edward Królak, Barbara Caban, Władysław Madejski, Krystyna Miler, Edward Mizera, Jan Duda, Julian Konieczko, Bartosz Kulczyk.

 

Osoby, które udzieliły wywiadów: Maria Bąbol, Lesława Popczyk, Robert Drogosz, Wojciech Kmita, Henryk Trybuszewski, Zygmunt Makuch, Władysław Rosikoń, Stanisław Rajczyk, Wiesław Duda, Mirosław Kasprzycki, Stanisława Rauk.

Aleksandra Kubas


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: UlaTreść komentarza: Mocny film !Data dodania komentarza: 8.05.2025, 18:30Źródło komentarza: Mocna akcja profrekwencyjna. Kobiety powinny koniecznie to obejrzeć!Autor komentarza: BasiaTreść komentarza: 👏👏👏 nie dla prawicy nie dla konfederacjiData dodania komentarza: 8.05.2025, 18:29Źródło komentarza: Mocna akcja profrekwencyjna. Kobiety powinny koniecznie to obejrzeć!Autor komentarza: Zakręcony na punkcie motocykliTreść komentarza: Motocykl to coś więcej niż maszyna to sposób na życie. A taki motocykl to marzenie wielu😍Bezpiecznej jazdy koledzy w nowym sezonie 🏍️ do zobaczenia na drodzeData dodania komentarza: 7.05.2025, 18:43Źródło komentarza: INDIAN CHALLENGER- NIE DA SIĘ PRZEJŚĆ OBOJĘTNIEAutor komentarza: SławekTreść komentarza: To musi być przyjemność jeździć taką piękną bestią 🏍️Data dodania komentarza: 7.05.2025, 18:37Źródło komentarza: INDIAN CHALLENGER- NIE DA SIĘ PRZEJŚĆ OBOJĘTNIEAutor komentarza: KazimierzTreść komentarza: Gmina powinna stać na straży ochrony przyrody w swojej okolicy 😡 to niech się biorą do roboty i chronią ! Nie jeżdżą tam ? Nie widzą co się dzieje ?!!!!😡Data dodania komentarza: 5.05.2025, 16:03Źródło komentarza: ZASYPAŁ JUŻ 90% ŁĘGÓW NAD WARTĄ! OD PÓŁTORA ROKU NIE WIDAĆ REAKCJI URZĘDÓW. A OD WIELU TYGODNI NA ŁĘGI WŁAŚCICIEL PRZYJMUJE ODPADY Z BUDOWY DK91Autor komentarza: JanuszTreść komentarza: Rafał to Rafał. Podobny jest też taki "zdolny" w Warszawie.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 20:37Źródło komentarza: ZASYPAŁ JUŻ 90% ŁĘGÓW NAD WARTĄ! OD PÓŁTORA ROKU NIE WIDAĆ REAKCJI URZĘDÓW. A OD WIELU TYGODNI NA ŁĘGI WŁAŚCICIEL PRZYJMUJE ODPADY Z BUDOWY DK91
Reklama
Reklama
Reklama