Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 20 lipca 2025 20:45
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ŻAGLE, SZANTY I WIANKI

(Poraj) Zbiornik wodny w Poraju to największy atut gminy. Nic więc dziwnego, że tutejszy ośrodek kultury już od czterech lat czyni starania, aby akwen wypromować w regionie, organizując Jurajski Festiwal Wodny. Tegoroczna edycja odbyła się na terenie Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji w Jastrzębiu.
Podziel się
Oceń

(Poraj) Zbiornik wodny w Poraju to największy atut gminy. Nic więc dziwnego, że tutejszy ośrodek kultury już od czterech lat czyni starania, aby akwen wypromować w regionie, organizując Jurajski Festiwal Wodny. Tegoroczna edycja odbyła się na terenie Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji w Jastrzębiu.

 

Jurajski Festiwal Wodny, w założeniu organizatorów, ma promować to wszystko, co z wodą jest związane, począwszy od sportów wodnych poprzez muzykę szantową, a skończywszy na obrzędzie Nocy Świętokrzyskiej. Przy czym program imprezy tak ustalono, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

 

Dzieci do wspólnej zabawy zapraszali aktorzy ze Studia Małych Form Teatralnych „ART – RE” z Krakowa, którzy też z myślą o najmłodszej części widowni przedstawili bajkę „O rybaku i złotej rybce”. Po spektaklu dzieci same mogły poszukać szczęścia i złowić swoją złotą rybkę, z tą jednak różnicą, że wędkowanie odbywało się na „sucho”, bo na rozłożonym kocu.

 

Część artystyczna w dużej mierze skupiona była na muzyce szantowej. Piosenki żeglarskie jako pierwszy zaśpiewał i zagrał występujący solo Jarosław Jura z zespołu „Kraken”. Później na scenie mogliśmy oglądać częstochowski zespół „oJ taM” z utalentowaną wokalistką oraz grupę z Ostrowca Świętokrzyskiego „Pod wiatr”. Nie zabrakło też i rodzimych artystów, choć już w repertuarze folklorystycznym. Przed publicznością zaprezentowały się dobrze znane panie z koła gospodyń wiejskich „Malwy” oraz Jurajska Kapela Biesiadna.

 

Późnym wieczorem rozpoczęły się obrzędy związane z Nocą Świętojańską. Kwiat paproci, w zaroślach nad zbiornikiem, znalazły panie z KGW „Malwy”. Za jego odnalezienie panie (do podziału) otrzymały złoty naszyjnik. Następnie, z mola nad zbiornikiem panny i panie (w różnym wieku) puszczały wianki na wodzie. W tym obrzędzie płci pięknej towarzyszyli żeglarze, którzy urządzili paradę jachtów z pochodniami. Równie widowiskowy był sam koniec imprezy – artyści z grupy „Cabiria” z Wrocławia zaprezentowali taniec z ogniem.

 

REGATY JURAJSKIE

Podczas festiwalu nie mogło zabraknąć sportów wodnych. Podczas dwóch dni imprezy (19 i 20 czerwca) zostały rozegrane Regaty Jurajskie w klasach Omega (były to także zawody Pucharu Śląska), Optymist i jachty kabinowe. Wśród ośmiu jachtów kabinowych najlepsza okazała się załoga Adama Góry i Karoliny Tomali. Drugie miejsce zajęli Mariusz i Katarzyna Wandasiewiczowie, a na trzecim uplasowali się Wojciech i Wanda Sołtysowie wraz z Januszem Kołodziejczukiem. W kategorii Optymist (startowało w sumie 12 zawodników) zwycięstwo odniósł Maciek Brymora, drugie miejsce na podium zajął Kuba Zębik, a trzecie miejsce należało do Aleksandra Strózika. W klasie Omega (startowało 13 załóg) zwycięstwo odniosła ekipa Jarosława, Bartosza i Piotra Cieślaków. Drugie miejsce zajęła załoga w składzie Sławomir, Urszula i Adrian Skowronowie, a trzecie Maciej, Łukasz, Tomasz Mrzygłodowie i Ireneusz Galas.

 

Głównym organizatorem festiwalu był Gminny Ośrodek Kultury w Poraju. Przy organizacji imprezy porajską kulturę wsparli m.in.: Regionalny Fundusz Gospodarczy w Częstochowie, Klub Wodny Enif, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz GOZŻ oraz partnerzy i sponsorzy. Patronat nad imprezą objął wójt gminy Poraja Marian Szczerbak.

Aleksandra Kubas

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pppTreść komentarza: ABSURD I CAŁKOWITE DNO! A RESZTA MIASTA MA INFRASTRUKTURĘ JAK BOMBARDOWANIU. AROGANCJA RADY MIASTA POZBAWIONA ROZUMU. DNO! DNO I AROGANCJA WŁADZY!!!Data dodania komentarza: 18.07.2025, 13:44Źródło komentarza: Myszków się zmienia– trwa wieloetapowa rewitalizacja centrum miastaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Tauron - arogancka firma to delikatne określenie. To złodziejska firma o której można sobie pooglądać filmu na YT i jakoś dalej są zamieszczone i nie ma pozwów o zniesławienie. Mnie co miesiąc kasują za fakturę papierową ale jej nie dostarczają a licznik jest zdalny więc nikt nie musi się fatygować do odczytu. Na monopolistę nie ma rady bo niestety dostawa prądu to nie zakupy w sklepie i Tauron ma w nosie klienta bo jak im "podskoczyć" ?Data dodania komentarza: 17.07.2025, 07:09Źródło komentarza: TAURON! NAPRAW SOBIE SYSTEM!Autor komentarza: 😤😤😤 nie dla takiego rolnictwaTreść komentarza: 😡😡😤Data dodania komentarza: 16.07.2025, 22:04Źródło komentarza: Polskie czereśnie z zakazanymi pestycydamiAutor komentarza: NikolaTreść komentarza: Super pomysł :)Data dodania komentarza: 15.07.2025, 11:25Źródło komentarza: Nocowali z książkamiAutor komentarza: Mama 4 latkaTreść komentarza: „Dobre bo Polskie” kpina. Za używanie zakazanych powinna być kara wysoka! Powinno być zakazane używanie na raz aż 8 pestycydów w jednym produkcie. Na śniadanie dżem z polskich truskawek z 12 pestycydami i jabłko z 9 pestycydami do obiadu sałatka z 8 pestycydami na deser czereśnie z 8 pestycydami a na kolację papryka z pięcioma pestycydami. Koszmar 😡 czy rolnicy mają świadomość jak trują? A my na to pozwalamy jako konsumenci! W Zielonym Ładzie jest ograniczenie używania pestycydów!Data dodania komentarza: 12.07.2025, 10:48Źródło komentarza: Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z POLSKIAutor komentarza: SztyrlicTreść komentarza: Proponuje zainstalować im jeszcze wrotki, narty wodne i płetwy, bo jak by co to stawy jeszcze mamy - a tam same cuda i dziwy......Data dodania komentarza: 11.07.2025, 22:50Źródło komentarza: MYSZKÓW. STRAŻNICY MIEJSCY PATROLUJĄ MIASTO NA ROWERACH. ZDJĘCIE
Reklama
Reklama
Reklama