Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 21 lipca 2025 13:26
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

CZY TO TYLKO PRZEGLĄD?

(Koziegłówki, Lgota Górna) - Czy to tylko przegląd, czy może to, czego tu doświadczyliśmy, to wielka łaska Boża? Nie chce mi się wierzyć, że uczestnicy tego przeglądu nie pomyśleli chociaż przez chwilę o własnych słabościach, o małości człowieka względem wielkiego Bożego Miłosierdzia i tajemnicy Krzyża – mówił wyraźnie wzruszony ks. Tomasz Turczyn – jeden z jurorów VI Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej, jaki w dniach: 24 – 27 marca br. odbył się w Koziegłówkach i Lgocie Górnej.
Podziel się
Oceń

(Koziegłówki, Lgota Górna) - Czy to tylko przegląd, czy może to, czego tu doświadczyliśmy, to wielka łaska Boża? Nie chce mi się wierzyć, że uczestnicy tego przeglądu nie pomyśleli chociaż przez chwilę o własnych słabościach, o małości człowieka względem wielkiego Bożego Miłosierdzia i tajemnicy Krzyża – mówił wyraźnie wzruszony ks. Tomasz Turczyn – jeden z jurorów VI Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej, jaki w dniach: 24 – 27 marca br. odbył się w Koziegłówkach i Lgocie Górnej.

 

W tegorocznym przeglądzie, który został zorganizowany już po raz szósty i który jest jedyną tego typu imprezą w archidiecezji częstochowskiej, uczestniczyło ponad 600 osób.

 

 – Sprawia mi ogromną radość tak duża liczba uczestników, którzy przez wykonywanie tych wspaniałych pieśni dają świadectwo swojej wiary. To wspaniałe, że tematykę pasyjną podejmuje tak wiele dzieci i młodzieży. Poziom artystyczny tegorocznego przeglądu był bardzo wysoki – powiedział pomysłodawca festiwalu Mariusz Torbus. Zadowolony mógł być podwójnie. Z rąk posłanki Jadwigi Wiśniewskiej otrzymał „Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego” przyznaną, dzięki staraniom posłanki, przez Sejmik Województwa Śląskiego.

 

Każdy ze startujących w przeglądzie wykonawców prezentował dwa utwory ściśle związane z tematyką pasyjną. Dobór repertuaru, poziom wykonawczy, interpretacje pieśni oraz ogólny wyraz artystyczny oceniała komisja, w której skład weszli: ks. Tomasz Turczyn – muzyk, prefekt Wyższego Seminarium w Częstochowie, Edward Staniowski - prezes częstochowskiego okręgu Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Andrzej Nowak - muzyk Filharmonii Częstochowskiej, dyrektor Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Myszkowie, Aneta Machura - wokalistka, reżyser koncertów galowych przeglądu oraz Rafał Wieja - muzyk, dyrektor Zespołu Szkół w Siewierzu.

 

Poniżej przedstawiamy laureatów przeglądu w poszczególnych kategoriach:

SOLIŚCI DO LAT 12:

I miejsce - Anna Mordalska - Zespół Szkół w Lgocie Górnej

II miejsce – Julia Frach - Szkoła Podstawowa nr 47 w Częstochowie

III miejsce – Karolina Kolompar - Szkoła Podstawowa w Nieradzie i Zuzanna Wylon – Szkoła Podstawowa w Cynkowie

Wyróżnienie: Zuzanna Malinka i Miłosz Caban - Szkoła Podstawowa nr 47 w Częstochowie

 

SOLIŚCI – 13 - 15 LAT

I miejsce - Martyna Pydzińska – Gimnazjum nr 6 w Częstochowie

II miejsce – Aleksandra Machura – Parafia św. Antoniego w Koziegłówkach

III miejsce – Klaudia Walentek - Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gniazdowie

 

SOLIŚCI POWYŻEJ 16 LAT

I miejsce – Weronika Będkowska – Parafia św. Antoniego w Koziegłówkach

II miejsce – Angelika Solipiwko – III LO im. C.K. Norwida w Będzinie

III miejsce – Ewelina Dawczyk – Parafia św. Franciszka z Asyżu w Blachowni

Wyróżnienie – Diana Sojka- Parafia św. Antoniego w Koziegłówkach

 

ZESPOŁY WOKALNE - 13- 15 LAT

I miejsce- Zespół wokalny z Zespołu Szkół w Siewierzu

II miejsce- Zespół folklorystyczny „Wrzosowianie” – Gminne Centrum Kultury Informacji i Rekreacji w Poczesnej

Trzeciego miejsca i wyróżnień nie przyznano

 

ZESPOŁY WOKALNE - STARSZE

I miejsce – Kwartet parafialny z Parafii św. Antoniego w Koziegłówkach

II miejsce - Zespół wokalny z Parafii św. Zygmunta w Częstochowie

Trzeciego miejsca i wyróżnień nie przyznano

 

ZESPOŁY WOKALNO – INSTRUMENTALNE - MŁODSZE

Przyznano tylko wyróżnienie, które otrzymał zespół „Sancta Maria” ze Szkoły Podstawowej nr 47 i Parafii N.M.P. Królowej Polski w Częstochowie

 

ZESPOŁY WOKALNO- INSTRUMENTALNE - 13-15 lat

I miejsce – Zespół wokalno-instrumentalny z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojkowicach Kościelnych

II miejsce – Schola parafialna z Parafii św. Jana Chrzciciela w Żelisławicach

Miejsca trzeciego i wyróżnień nie przyznano

 

ZESPOŁY WOKALNO - INSTRUMENTALNE - STARSZE (powyżej 16 lat)

I miejsce – „LIBERI DEUS” – Parafia św. Józefa w Porębie

II miejsce- nie przyznano

III miejsce – Kwartet „Diminuendo” – Parafia św. Jana Sarkandra w Częstochowie

 

CHÓRY MŁODZIEŻOWE

I miejsce – Chór szkolny z Gimnazjum w Kroczycach

II, III miejsce – nie przyznano

Wyróżnienie - Zespół wokalny z Zespołu Szkół w Koziegłowach oraz Zespół wokalny „Petrus” z Parafii św. Piotra i Pawła w Zawierciu

 

CHÓRY DOROSŁE

I miejsce – Chór „Laudate Dominum” z Parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Żarkach Letnisku

II miejsce – Chór „Słowiczek” z Tarnogórskiego Centrum Kultury - Repty Śląskie

III miejsce – Chór parafialny z Parafii św. Piotra i Pawła w Zawierciu

Wyróżnienie - Chór „CANZONA” z Gminnego Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach, Chór „Niezdareczka” działający przy Bibliotece i Ośrodku Kultury w Tąpkowicach oraz Chór żeński z Parafii św. Antoniego w Koziegłówkach.

 

GRAND PRIX tegorocznego przeglądu otrzymał Chór „POCHODNIA” Stowarzyszenia Śpiewaczego przy Rzemiośle Częstochowskim.

Wyróżnienia dla instruktorów trafiły do rąk ks. Arkadiusza Saternusa i Mariusza Torbusa.

Robert Bączyński


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MiTreść komentarza: W powiecie takich niepelnosprytnych rodziców nie brakuje. A to sobie tatusiowie wożą dzieci na motocyklach bez żadnych zabezpieczeń, a to kulig za samochodem. A potem pogrzeb dziecka albo kalectwo na całe życie.Data dodania komentarza: 20.07.2025, 09:11Źródło komentarza: MYSZKÓW. TRAGICZNY WYPADEK JADĄCYCH QUADEM. TRZY OSOBY, W TYM DZIECKO, CIĘŻKO RANNE. ZDJĘCIEAutor komentarza: pppTreść komentarza: ABSURD I CAŁKOWITE DNO! A RESZTA MIASTA MA INFRASTRUKTURĘ JAK BOMBARDOWANIU. AROGANCJA RADY MIASTA POZBAWIONA ROZUMU. DNO! DNO I AROGANCJA WŁADZY!!!Data dodania komentarza: 18.07.2025, 13:44Źródło komentarza: Myszków się zmienia– trwa wieloetapowa rewitalizacja centrum miastaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Tauron - arogancka firma to delikatne określenie. To złodziejska firma o której można sobie pooglądać filmu na YT i jakoś dalej są zamieszczone i nie ma pozwów o zniesławienie. Mnie co miesiąc kasują za fakturę papierową ale jej nie dostarczają a licznik jest zdalny więc nikt nie musi się fatygować do odczytu. Na monopolistę nie ma rady bo niestety dostawa prądu to nie zakupy w sklepie i Tauron ma w nosie klienta bo jak im "podskoczyć" ?Data dodania komentarza: 17.07.2025, 07:09Źródło komentarza: TAURON! NAPRAW SOBIE SYSTEM!Autor komentarza: 😤😤😤 nie dla takiego rolnictwaTreść komentarza: 😡😡😤Data dodania komentarza: 16.07.2025, 22:04Źródło komentarza: Polskie czereśnie z zakazanymi pestycydamiAutor komentarza: NikolaTreść komentarza: Super pomysł :)Data dodania komentarza: 15.07.2025, 11:25Źródło komentarza: Nocowali z książkamiAutor komentarza: Mama 4 latkaTreść komentarza: „Dobre bo Polskie” kpina. Za używanie zakazanych powinna być kara wysoka! Powinno być zakazane używanie na raz aż 8 pestycydów w jednym produkcie. Na śniadanie dżem z polskich truskawek z 12 pestycydami i jabłko z 9 pestycydami do obiadu sałatka z 8 pestycydami na deser czereśnie z 8 pestycydami a na kolację papryka z pięcioma pestycydami. Koszmar 😡 czy rolnicy mają świadomość jak trują? A my na to pozwalamy jako konsumenci! W Zielonym Ładzie jest ograniczenie używania pestycydów!Data dodania komentarza: 12.07.2025, 10:48Źródło komentarza: Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z POLSKI
Reklama
Reklama
Reklama