Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 3 maja 2025 05:35
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

CHASYDZI MODLILI SIĘ PRZY GROBIE CADYKA

(Lelów) Pod koniec stycznia przypada rocznica śmierci cadyka Dawida Bidermana zwanego Lelowerem. Chasydzi uznają go za swojego mistrza i świętego męża. Jego grób położony w Lelowie rokrocznie odwiedza wielu ortodoksyjnych Żydów, składając za jego pośrednictwem prośby do Boga. W tym roku (21-23 stycznia br.) do Lelowa pielgrzymowało 150 osób, głównie z Izraela i USA.
Podziel się
Oceń

(Lelów) Pod koniec stycznia przypada rocznica śmierci cadyka Dawida Bidermana zwanego Lelowerem. Chasydzi uznają go za swojego mistrza i świętego męża. Jego grób położony w Lelowie rokrocznie odwiedza wielu ortodoksyjnych Żydów, składając za jego pośrednictwem prośby do Boga. W tym roku (21-23 stycznia br.) do Lelowa pielgrzymowało 150 osób, głównie z Izraela i USA.

 

Jeszcze przed drugą wojną światową widok chasyda w Lelowie nikogo nie dziwił. Obie narodowości – polska i żydowska żyły bowiem obok siebie przez wiele wieków. Kres tej sąsiedzkiej więzi nastał z wybuchem II wojny światowej i nastaniem Holocaustu. Dziś widok ortodoksyjnego Żyda z długimi pejsami, z jarmułką na głowie i ubranego w czarny płaszcz przepasany tałesem wciąż budzi zainteresowanie nie tylko przejezdnych, choć mieszkańcy Lelowa ponownie przyzwyczaili się do obecności dawnych sąsiadów. Chasydów można w tej miejscowości spotkać tylko raz do roku podczas „jorcait”, czyli w rocznicę śmierci ich mistrza. Wtedy – podobnie jak w okresie przedwojennym – w Lelowie brzmią modlitwy i śpiewy pobożnych chasydów.

 

Kim właściwie był Dawid Biderman, który co roku przy swoim grobie gromadzi Żydów z odległych zakątków świata? Urodził się w Lelowie w 1746 roku. Był uczniem m.in. Elimelecha z Leżajska, jednego z najsłynniejszych i najznakomitszych przedstawicieli chasydyzmu. Dawid Biderman na życie zarabiał jako sprzedawca towarów kolonialnych, ale jego prawdziwym powołaniem były spotkania z ludźmi i przekazywanie im chasydzkich prawd. Już za życia był otaczany wielką czcią przez Żydów i uznawany był przez nich za pośrednika pomiędzy ludźmi a Bogiem. Prosili go więc o wstawiennictwo u Boga. Ich prośby dotyczyły przeróżnych aspektów życia: zdrowia, pomyślności w interesach, dobrego zamążpójścia córki czy narodzin wyczekiwanego syna.

 

Śmierć cadyka w 1814 roku nie przekreśliła tego religijnego zwyczaju. Przy jego grobie na lelowskim kirkucie (istniał do II wojny światowej) gromadzili się przez wiele lat pobożni chasydzi, prosząc swojego mistrza o wstawiennictwo. Dopiero Holocaust położył kres tej tradycji. W trakcie II wojny światowej żydowski cmentarz, w tym także „ohel” wzniesiony nad grobem Lelowera, został doszczętnie zniszczony. Dopiero poszukiwania zainicjowane w 1988 roku przez Fundację Rodziny Nissenbaumów przyniosły efekty. Grób cadyka – jak się okazało – odnaleziono pod budynkiem pawilonu, należącego do Gminnej Spółdzielni. Po potwierdzeniu jego autentyczności przez Uniwersytet Jerozolimski wzniesiono w tym miejscu nowy ohel i rozpoczęły się ponownie pielgrzymki chasydów, które trwają nieprzerwanie już od 24 lat. Niedawno Żydzi odzyskali od Skarbu Państwa teren dawnego cmentarza z miejscem pochówku cadyka. Na tym miejscu zamierzają – po rozbiórce pawilonu - wznieść grobowiec Lelowera.

 

Tegoroczna pielgrzymka do Lelowa, choć mniej liczna niż w poprzednim roku, była szczególna. Chasydzi podczas swojej wizyty wybrali swojego nowego przywódcę duchowego. Poprzedni rabin Szymon Biderman (potomek Lelowera) zmarł w sierpniu ub. roku. Jego następcą miał zostać jeden z trzech synów. Ostatecznie wybór padł na Arona Bidermana z Izraela. Nowinę obwieszczono w sobotę, po zachodzie słońca. (AK)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TadeuszTreść komentarza: Co tu współczuć złamał prawo to go osądzaData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:15Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: MatiTreść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 29.04.2025, 17:21Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNE
Reklama
Reklama
Reklama