Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 28 czerwca 2026 04:55
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Legia - Manchester United, co to był za mecz!

Już niedługo piłkarskie europejskie rozgrywki klubowe przejdą poważne zmiany organizacyjne. Na sezon 2021/2022 UEFA zaplanowała start zupełnie nowych zawodów, które będą się nazywały „UEFA Europa Conference League”. Nie trzeba nawet specjalnie wspominać o fakcie, że polskim zespołom ostatnio nie udaje się dostać się do faz grupowych ani Ligi Mistrzów, ani Ligi Europy. Polskie kluby przegrały wszystkie dwumecze, w jakich wzięły udział w obecnym sezonie, no może poza Legią Warszawa, która była blisko awansu do LE. Dzięki wprowadzeniu trzecich rozgrywek, będzie nie 80, a 96 miejsc w fazie grupowej europejskich pucharów. Może to będzie okazja dla polskich klubów, żeby zakwalifikować się do nich? Oby.
  • 21.04.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Legia - Manchester United, co to był za mecz!

 

Biedna Legia

29 lat temu, 10. kwietnia 1991 roku, Legia Warszawa grała w półfinale rozgrywek europejskich. Był to mecz przy ulicy Łazienkowskiej - z Manchesterem United - w Pucharze Zdobywców Pucharów.  W ogóle to sezon 1990/1991 był jedną z najpiękniejszych kart historii Legii w europejskich pucharach.

 

Ale po kolei - w sezonie 1990/1991 trenerem drużyny z ulicy Łazienkowskiej był Władysław Stachurski. Ten sam, który nie bał się wykluczyć z meczu o Superpuchar Polski z Lechem Poznań, w Bydgoszczy, w 1990 roku, dwóch liderów drużyny - Leszka Pisza i Dariusza Czykiera, którzy to dzień przed meczem do godzin porannych raczyli się alkoholem. Legia w 1990 roku zdobyła po raz drugi z rzędu Puchar Polski i wywalczyła sobie prawo startu w rozgrywkach o Puchar Zdobywców Pucharów.

 

W pierwszej rundzie przeciwnikiem Legii była drużyna zdobywcy Pucharu Luksemburga Swift Hesperange, która poległa w  dwumeczu 6:0 (3:0 na wyjeździe i 3:0 na Łazienkowskiej). W drugiej rundzie zespół Legii "trafił" na drużynę zdobywcy Pucharu Szkocji – FC Aberdeen. Teoretycznie mocniejszego i bardziej utytułowanego przeciwnika z Wysp. FC Aberdeen, z którym Legionistom nie dawano większych szans na awans. Przecież postawa Legii w polskiej lidze pozostawiała dużo do życzenia. Jednak waleczna drużyna Władysława Stachurskiego przeszła zespół ze Szkocji (0:0 w Szkocji i 1:0 w rewanżu po golu Krzysztofa Iwanickiego) i awansowała do Ćwierćfinału PZP. Tam Legia natrafiła na jeszcze mocniejszego rywala - obrońcę trofeum, czołowy zespół włoskiej Serie A - Sampdorię Genua. Tamte wydarzenia, przywołuje w swojej biografii Wojciech Kowalczyk. Piłkarz pisze między innymi o kompletnym braku wiary w zwycięstwo wśród działacz. Drużyna, w zasadzie dla żartu zapewniła sobie 10 000 dolarów premii za wyeliminowanie Sampdorii i finalnie po przejściu do następnego etapu rozgrywek, premię tą, zawodnicy otrzymali w całości. Legia ograła faworyzowanych Włochów (1:0 na Łazienkowskiej po golu Dariusza Czykiera i 2:2 w Genui po dwóch trafieniach Wojciecha Kowalczyka). 10. kwietnia 1991 roku Legia podejmowała na stadionie przy Łazienkowskiej Manchester United w pierwszym meczu Półfinału PZP. Przegrała u siebie z Anglikami 1:3 (gola dla Legii, po jednej z kontr, zdobył Jacek Cyzio), a dwa tygodnie później na Old Trafford zremisowała 1:1 (znów gol Kowalczyka) i odpadła z rozgrywek. Legia do gry z Manchesterem na Łazienkowskiej przystępowała w osłabieniu. Formacja obronna była poważnie zdekompletowana, co miało kolosalne znaczenie jeśli chodzi o wynik spotkania. Kontuzjowani byli Krzysztof Budka i Dariusz Kubicki, a z powodu czerwonej kartki otrzymanej w Genui nie mógł wystąpić w bramce Maciej Szczęsny. Jak się potem miało okazać – Manchester United w Finale PZP ograł FC Barcelonę 2:1...

Artykuł powstał dzięki legalnemu bukmacherowi online Betfan.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama