Kredyt frankowy a inflacja – konsekwencje

  • 20.09.2022, 09:43 (aktualizacja 20.09.2022, 09:48)
  • red
Kredyt frankowy a inflacja – konsekwencje

Podziel się:

Oceń:

Choć mogłoby się wydawać. że szalejąca inflacja nie ma wielkiego wpływu na sytuację frankowiczów, okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Inflacja może bowiem wpływać na raty kredytu CHF. Jak to możliwe? Sprawdź!

Kredyt frankowy a inflacja – co warto wiedzieć?

 

Rok 2022 zdecydowanie nie jest łatwy dla kredytobiorców, choć obecnie mówi się przede wszystkim o osobach, które zdecydowały się na kredyty w złotówkach. Jak wygląda sytuacja kredytu frankowego i inflacji? Jeszcze do niedawna złotówkowi kredytobiorcy mogli cieszy się zerowymi stopami procentowymi, a co za tym idzie – niskimi ratami. Obecnie jednak, w związku z kilkukrotnym podwyższeniem stóp procentowych, kredytobiorcy muszą zmagać się z o wiele wyższymi ratami. W niektórych przypadkach są one nawet dwukrotnie wyższe niż jeszcze kilka czy kilkanaście miesięcy temu. Właśnie dlatego coraz częściej mówi się o rozwiązaniach systemowych, takich jak na przykład wakacje kredytowe.

 

A jak inflacja wpływa na sytuację frankowiczów? Czy sytuacja na polskich rynkach jest dla nich obojętna, skoro wysokość rat uzależniona jest od kursu franka szwajcarskiego, a nie złotówki? Niekoniecznie – istnieje bowiem związek między kredytami frankowymi a inflacją. Kredyty walutowe obciążone są bardzo dużym ryzykiem walutowym. Im słabsza jest złotówka – także w stosunku do franka – tym bardziej niekorzystne są warunki kredytu. Kiepska kondycja złotówki negatywnie wpływa również na saldo kredytu.

W jaki sposób Szwajcarski Bank Centralny reaguje na inflację?

 

Należy jednak pamiętać, że Szwajcarski Bank Centralny również reaguje na inflację na świecie, choć przez długi czas starano się utrzymać stopy procentowe na stałym poziomie. Dopiero w czerwcu 2022 Szwajcarski Bank Centralny po raz pierwszy od 15 lat zdecydował się na podniesienie stóp procentowych. Trudno stwierdzić, jak sytuacja będzie wyglądała w kolejnych miesiącach – choć z pewnością każde podniesienie stóp procentowych może negatywnie wpłynąć na raty kredytów frankowych w Polsce. Więcej o konsekwencjach kredytu frankowego przeczytasz tutaj: https://frankowy-kredyt.pl/kancelaria-frankowa-w-gliwicach.

Kredyt frankowy a inflacja – podsumowanie

 

Kredyt frankowy a inflacja – z pewnością wpływają na siebie wzajemnie. Choć wydaje się, że inflacja w Polsce nie ma bardzo dużego wpływu na sytuację osób, które zdecydowały się na kredyt we frankach szwajcarskich, należy pamiętać o tym, że kredyty walutowe obciążone są dużym ryzykiem – a spadek wartości złotówki odbija się negatywnie na sytuacji ekonomicznej kredytobiorców. To jeden z powodów, dla których zainteresowanie złożeniem pozwu przeciwko bankowi nadal jest bardzo wysokie. Obecnie sądy orzekają na korzyść kredytobiorców nawet w 95 proc. spraw związanych z kredytami walutowymi, a niepewna sytuacja na światowych rynkach z pewnością może być ważnym powodem, dla którego warto rozważyć złożenie pozwu przeciwko bankowi. Więcej o unieważnieniach kredytów przeczytasz tu: https://frankowy-kredyt.pl/uniewaznienie-kredytu-we-frankach/.

 

Oczywiście w każdym przypadku konieczna jest dokładna analiza umowy kredytowej i konkretnej sytuacji kredytobiorcy, aby możliwe było określenie, jaka ścieżka postępowania będzie najbardziej korzystna w danym przypadku. Biorąc jednak pod uwagę, jak inflacja wpływa na kredyty frankowe oraz sytuację ekonomiczną, walka o unieważnienie kredytu CHF może być najrozsądniejszym wyjściem.

red

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe