TARNOWSKIE GÓRY ZAPRASZAJĄ NA „DNI GWARKÓW”

  • 08.09.2022, 11:16 (aktualizacja 16.09.2022, 11:55)
  • AM
TARNOWSKIE GÓRY ZAPRASZAJĄ NA „DNI GWARKÓW”  Organizator Dni Gwarków 2021

Podziel się:

Oceń:

Gwarki Tarnogórskie to święto nawiązujące do górniczych tradycji. Tegoroczna odsłona Dni Gwarków odbędzie się w dniach 8-11 września 2022 roku w Tarnowskich Górach. Współorganizatorem święta jest Województwo Śląskie.

„Dni Gwarków” nawiązują do „zabaw i komedyj” organizowanych podczas jarmarków miejskich. Tarnogórskie Gwarki odwołują się również do święta górniczego, które obchodzimy 16 lipca na pamiątkę ponownego odnalezienia rud srebronośnych niedaleko Tarnowskich Gór w 1784 roku. Po raz pierwszy „Dni Gwarków” zorganizowano w 1957 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Historii i Zabytków Ziemi Tarnogórskiej. Ważnym punktem wydarzenia jest pochód gwarkowski. Jest to impreza z ponad sześćdziesięcioletnią tradycją, jedno z największych cyklicznych widowisk ulicznych w Polsce. Barwny korowód przemierza ulice Tarnowskich Gór, prezentując bogactwo ich przeszłości i teraźniejszości.

- Województwo śląskie słynie z różnorodności, przywiązania do tradycji i korzeni, z których wszyscy wyrastamy i które dały impuls do rozwoju regionu. Dni Gwarków w Tarnowskich Górach są przykładem na to, jak ważne jest dla nas dziś kultywowanie tradycji lokalnych, zwyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, bo choć województwo się ciągle zmienia i modernizuje, to jesteśmy dumni z przemysłowego dziedzictwa, które zbudowało potencjał gospodarczy regionu i ukształtowało w nas przywiązanie do wspólnych wartości. Tarnogórskie Gwarki to święto wyjątkowe. Ukłon dla naszych przodków i ich ciężkiej pracy, ale przede wszystkim żywa lekcja historii, przybliżająca uczestnikom ważne epizody z dziejów miasta i regionu. Barwny korowód, który przemaszeruje ulicami miasta, to wydarzenie z wieloletnią tradycją, przyciągające mieszkańców i gości, którzy przybywają w tym dniu do Tarnowskich Gór, by móc dotknąć tradycji i poczuć ten wyjątkowy klimat zaklętej w mieście historii. Jestem pewien, że tegoroczna odsłona święta pozwoli nam przenieść się w czasie, poczuć klimat tych miejsc, dotknąć przeszłości i docenić wyjątkową więź z ludźmi, którzy w pocie czoła wykuwali przemysłową potęgę Tarnowskich Gór i Śląska, a przy okazji świetnie się bawić przy dźwiękach muzyki, zasmakować w lokalnej kuchni i spędzić czas w gronie najbliższych, doceniając piękne karty wspólnego dziedzictwa – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Tegoroczny program Gwarków to cztery dni wypełnione licznymi atrakcjami. Na scenie wystąpią m.in. Czesław Mozil, Małgorzata Ostrowska, Smolasty, Nocny Kochanek, Mrozu i Lady Pank. „Dni Gwarków” to również wiele wydarzeń towarzyszących, w tym m.in. XVIII Tarnogórski Bieg Sedlaczka, Rzymski Piknik Rodzinny, turnieje brydża sportowego i tenisa stołowego, kiermasz sztuki i rzemiosła artystycznego oraz atrakcje przygotowane przez Muzeum w Tarnowskich Górach. Wydarzenie zakończy się pokazem sztucznych ogni.

AM

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe