BACIARY: CHOROŃ, SECEMIN I SZCZEKOCINY

  • 26.08.2022, 15:15 (aktualizacja 27.08.2022, 11:27)
  • AM, JotM
BACIARY: CHOROŃ, SECEMIN I SZCZEKOCINY

Podziel się:

Oceń:

Baciary to jeden z najpopularniejszych folklorystycznych zespołów w Polsce. Zespół ma wielu fanów, a na ich koncertach zawsze pojawiają się tłumy. W tym roku, w sobotę, 27 sierpnia zespół aż dwukrotnie zagości w naszych okolicach. Pierwszy występ odbędzie się w Choroniu (gmina Poraj) na XI Chorońskich Prażuchach o godzinie 17:30. Natomiast drugi o godzinie 22:00 w Szczekocinach na amfiteatrze w parku podczas Dni Szczekocin.

Baciary to polski zespół folklorystyczny. Został założony w 2002 roku na Podhalu przez dwóch braci: Janusza i Andrzeja Body. W swojej muzyce oraz strojach zespół mocno nawiązuje do tradycji góralskiej. Zespół ma też swój własny styl muzyczny, który wyróżnia mieszanka różnych gatunków muzycznych. Muzycy łączą ze sobą pop, rock, disco oraz tradycyjne brzmienia góralskie. Ponadto, w swoich utworach często wplatają panujący tam dialekt. Do najbardziej znanych utworów formacji należą: "Żyje się raz", "Oczy zielone", „Siedem czerwonych róż”, "Jak się bawią ludzie". Baciary na swoim koncie mają już kilka albumów, jednak dalej tworzą mnóstwo nowych, wpadających w ucho utworów.


O sobie zespół pisze tak: „trochę popa, rocka, biesiady, trochę disco, trochę muzycki na góralską nutę z charakterystycznym góralskim dialektem, hej! Ciekawe połączenia i właśnie to oryginalne podejście do muzyki tanecznej, to jeden z czynników, które sprawiły, że Baciary osiągnęli sukces.”

Dziś Baciary tworzą artyści: Andrzej Skupień, Andrzej Body, Janusz Body, Władysław Lassak, Jan Strama, Zdzisław Szymczyk.

Dla zespołu sobota 27 sierpnia jest bardzo pracowita na naszym terenie. Jak pisaliśmy najpierw Choroń (gm. Poraj) koncert o 17:30. Później zespój -jak czytamy na stronie baciary.com.pl oficjalnej stronie zespołu, wystąpi w Seceminie, czyli już w województwie Świętokrzyskim (20:30) by zakończyć w Szczekocinach koncertem o 22:00 jako gwiazda wieczoru. Nie jest tajemnicą, że wakacje, kolejne dni gmin i inne okazje, to dla popularnych zespołów okres prawdziwych żniw. Zespół Baciary, wg nieoficjalnych informacji inkasuje za koncert od 16-23 tys. zł. Pracowity wieczór w trzech gminach, od Choronia do Szczekocin można więc szacować przyniesie zespołowi około 60 tys. zł. Tyle kosztują „bezpłatne” dla podatników koncerty organizowane prze gminy. (AM, JotM)

AM, JotM

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe