Radni zgodni - wójt Stefan Pantak z wotum zaufania oraz absolutorium. NAJBARDZIEJ UBYWA MIESZKAŃCÓW W PRADŁACH

  • 08.08.2022, 17:26
  • Sebastian Michalak
Radni zgodni - wójt Stefan Pantak z wotum zaufania oraz absolutorium.…

Podziel się:

Oceń:

(Gmina Kroczyce) Na sesji Rady Gminy, która odbyła 30 czerwca, radni udzielili wójtowi Stefanowi Pantakowi wotum zaufania oraz absolutorium. Obie uchwały zostały przyjęte jednogłośnie „za”

WOTUM ZAUFANIA – debaty nie było. Wójt o kanalizacji.
Podstawą do uzyskania przez wójta wotum zaufania, był raport o stanie gminy za ubiegły rok, a więc dokument, w którym wójt podsumowała realizację polityk, programów i strategii Gminy. Napisanie raportu było obowiązkowe, a sam dokument był dostępny – i wciąż jest - do wglądu radnych, a także wszystkich mieszkańców. 
Zanim podjęto uchwałę w sprawie wotum zaufania, Stefan Pantak odniosła się do treści Raportu. Powiedział, że miniony rok był naznaczony pandemią, która w znacznej mierze określiła kierunki działań samorządu. Oznajmił też, iż zrealizowano w gminie wiele inwestycji. Podał przykład budowy kanalizacji sanitarnej w Kroczycach. Zwrócił uwagę, iż w latach 2017-2021 w gminie Kroczyce wybudowano ponad 31 km kanalizacji sanitarnej. Oprócz tego z ust wójta padła informacja, że zmniejszyła się ogólna liczba mieszkańców Gminy: z 6283 do 6232, a największy ubytek odnotowano w Pradłach, w których ubyło 18 osób. Jak oznajmił wójt - zmniejszyło się też bezrobocie: z 147 do 92 osób zarejestrowanych. S. Pantak zaznaczył ponadto - że pomimo obaw - zainteresowanie otworzonym w minionym roku żłobkiem, było duże.
Wójt mówił też o finansach. Dochody samorządu wyniosły w zeszłym roku 39,2 mln zł, z czego dochody bieżące wyniosły 33,4 mln zł, a majątkowe 5,7 mln zł. Sporą część dochodów stanowiły wpływy z podatku dochodowego – 5,3 mln zł. Największą jednak subwencja ogólna (przeznaczona przede wszystkim na oświatę) kwocie 6,5 mln zł. 
Wydatki gminy wynosiły z kolei 35,9 mln zł. Dużą ich część stanowił wydatki jednostek budżetowych (18,1 mln zł). Wydatki majątkowe wyniosły 5,9 mln zł.
W związku z raportem powinna odbyć się debata, ale do niej nie doszło. Padło jedynie pytanie, czy w Kroczycach lub w innych miejscowościach zostaną skanalizowane kolejne ulice.
Wójt: - W Kroczycach ci, którzy chcieli mieć kanalizację – bo są ulice takie, gdzie właściciele dróg nie wyrazili na to zgody – wkrótce powinni mieć ją założoną, jeżeli przejdzie nasz wniosek w tej sprawie. Z pozostałych miejscowości skanalizowane mogą zostać Gołuchowice i Lgota Murowana. Z tych miejscowości mogą spłynąć  nieczystości do oczyszczalni ścieków. Są też duże naciski na budowę kanalizacji w Pradłach. Natomiast, po dokonaniu dogłębnej analizy, wynika, że raczej będzie opłacalne wybudowanie małej oczyszczalni i podłączenie do niej Pradeł i Siedliszowic. Musimy przygotować się do następnych naborów w sprawie kanalizacji, zorganizować spotkania z mieszkańcami, i zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie. Nic na siłę. To, co wykorzystały Kroczyce oraz Podlesice, następne miejscowości mogą czekać przez lata.
ABSOLUTORIUM I NOWE ULICE
Wójt: - Cieszę się, że otrzymałem absolutorium, ale nie jest ono tylko dla mnie. Na sukces wójta pracują pracownicy. Cieszę się, że absolutorium jest udzielone jednogłośnie. Jest to impuls do dalszej, wytężonej pracy, a mamy jej bardzo dużo.
Oprócz tego radni przyjęli na sesji kilka innych uchwał. Między innymi uchwałę, która zmieniła nieco plan budżetu Gminy na ten rok. W związku z powyższym do wydatków majątkowych wprowadzono wkład własny samorządu na zadania, na które uzyskał on promesy wstępne w związku z II edycja Fundusz Polski Ład. Czyli na poprawę infrastruktury drogowej i oświetleniowej, w kwocie 90 tys. zł, oraz na budowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz infrastruktury drogowej, w kwocie 10 tys. zł. Zarezerwowane przez samorząd pieniądze mają pomóc opracować dokumentacje, które umożliwią dalszą pracę w kwestii realizacji wspomnianych zadań, które mają zakończyć się do końca 2024 roku.  Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że niedawno Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że pieniędzy z KPO (Krajowy Plan Odbudowy) nie będzie przez najbliższe kilkanaście miesięcy z powodu konfliktu z UE. Realnie chodzi o to, że pieniądze pojawią się po odsunięciu PiS od władzy. 
Poza tym przyjęte zostały 2 uchwały w sprawie nadania nazw ulicom w Lgotce i Przyłubsku. Tym samym w Lgotce będzie odtąd 5 nowych ulic: Główna, Dąbie, Bukowa, Źródełko i Przylasek, a w Przyłubsku jedna – Rzeczna. 

Sebastian Michalak

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe