STRAŻ POŻARNA PRZENIESIE SIĘ Z CENTRUM

  • 04.05.2022, 08:30
STRAŻ POŻARNA PRZENIESIE SIĘ Z CENTRUM

Podziel się:

Oceń:

(Zawiercie) Przy ul. Inwestycyjnej powstanie nowy budynek Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu. Ta inwestycja znalazła się na liście inwestycji przewidzianych do realizacji w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025”. Inwestycja ma zostać zakończona do 2027 roku. Jak informuje Starostwo Powiatowe w Zawierciu, położenie komendy przy powstającej obwodnicy miasta będzie ułatwieniem dla zawierciańskich strażaków.

W poniedziałek, 11 kwietnia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zatwierdził zestawienie inwestycji budowlanych PSP przewidzianych do realizacji w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025”.

Na liście znalazło się w sumie 117 inwestycji budowlanych, spośród których 55 dotyczy budowy nowych obiektów, a 62 to zadania w zakresie przebudowy i rozbudowy istniejących już obiektów. Na ich realizację zaplanowano w sumie 800 milionów złotych.

Wśród zadań znalazła się budowa Komendy Powiatowej PSP oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Zawierciu – etap 1. Jak informuje Starostwo Powiatowe w Zawierciu, pod tę budowę pozyskano działki przy ul. Inwestycyjnej w Zawierciu, położone przy powstającej obwodnicy miasta.

- 3 lata temu Komendant PSP w Zawierciu zwrócił się do mnie z prośbą o pomoc w pozyskaniu gruntów pod budowę. Tereny te należały do KOWR (Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa) – mówi starosta Gabriel Dors.

Dalsze postępowanie w tej sprawie ustalono w KOWR w Częstochowie i rozpoczęła się procedura przekazania gruntów. Była ona czasochłonna, bo działki, na których powstanie nowa siedziba straży wymagały uregulowania stanu prawnego. Najpierw zawierciańska inwestycja znalazła się na liście rezerwowej, ostatecznie jednak wpisana została na listę podstawową.

Jak wyjaśnia Starostwo Powiatowe w Zawierciu, obecnie Komenda Powiatowa PSP w Zawierciu jest na etapie opracowywania Programu Inwestycji pn. Budowa strażnicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu. Kolejnym krokiem będzie opracowanie dokumentacji projektowej.

Działki, na których powstanie nowa komenda mają powierzchnię blisko 2,9 ha. Zgodnie z decyzją Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa nieruchomość przekazano Komendzie Powiatowej PSP w Zawierciu w trwały zarząd. Inwestycja ma zostać zakończona do 2027 roku.

- Aktualny budynek KP PSP w Zawierciu ma już wiele lat i nie spełnia ważnych wymogów BHP. Jest przede wszystkim za mały i ma niewystarczające zaplecze garażowe. To jedna z niewielu jednostek w województwie, gdzie należy ręcznie otwierać wszystkie bramy. Budynek od frontu jest zabytkiem, więc remonty właściwie też nie wchodzą w grę – dodaje Starostwo Powiatowe. (es)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe