Światła mijania - kiedy są niezbędne i czym można je zastąpić?

  • 15.02.2022, 19:18 (aktualizacja 15.02.2022, 19:24)
  • Materiał zewnętrzny
Światła mijania - kiedy są niezbędne i czym można je zastąpić?

Podziel się:

Oceń:

Sprawne światła samochodowe są niezbędne, aby możliwa była komfortowa i przede wszystkim bezpieczna jazda. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się światła mijania, czyli te, z których korzystamy niemal przez cały rok. Jednak jak się okazuje, istnieją dla nich alternatywy. O czym mowa i co warto wiedzieć o światłach mijania? Gdzie szukać reflektorów i innych elementów oświetlenia, kiedy ulegną awarii?

Światła niezbędne przez całą dobę

Od 2007 roku kierowcy w Polsce mają obowiązek używania świateł przez całą dobę. Oznacza to, że nawet w warunkach dobrej widoczności, przy świetle dziennym, należy dodatkowo oświetlać drogę. Służą do tego właśnie światła mijania, obecne w każdym samochodzie. Należy podkreślić, że obecność w samochodzie sprawnych świateł mijania to konieczność prawna. Światła te wykorzystuje się w ciągu dnia, jak również nocą. Dlatego też, kiedy dojdzie do uszkodzenia choćby jednego reflektora, należy jak najszybciej dokonać wymiany. Zaleca się wtedy wybór świateł od uznanego producenta. Szeroki wybór wysokiej jakości świateł mijania oferuje Ucando - https://www.ucando.pl/k/swiatla-mijania-i-swiatla-drogowe/U170101. Przeglądając wskazaną kategorią, można dostrzec, że znajdują się w niej również światła drogowe. W ten sposób przechodzimy do wspomnianych już wcześniej alternatyw dla świateł mijania.

Kiedy światła mijania nie są niezbędne?

Obowiązek oświetlania drogi dotyczy każdego kierowcy, przez całą dobę. Jednak jak się okazuje, nie zawsze muszą być do tego wykorzystywane światła mijania. Jaka jest alternatywa? W przypadku ograniczonej widoczności mogą to być światła drogowe. Można używać ich po zmroku, dla zwiększenia widoczności. Czym różnią się światła drogowe i mijania? Otóż te pierwsze mają po prostu większą moc, przez co oświetlają dłuższy fragment drogi niż światła mijania. Należy jednak pamiętać, że światła drogowe mogą oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka. Dlatego też należy ich używać tylko wtedy, gdy widoczność rzeczywiście jest tak słaba, że światła mijania okazują się niewystarczające. 

Poza światłami mijania i drogowymi istnieją również światła dzienne, które także mogą czasami zastępować światła mijania. Kiedy istnieje taka możliwość? Tylko wtedy, gdy jest jasno i widoczność jest dobra. Oznacza to, że ze świateł dziennych można korzystać tylko w ciągu dnia. Co więcej, jest to możliwe tylko w przypadku dobrej widoczności, czyli braku mgły czy też rzęsistego deszczu. Jeśli wystąpią jakiekolwiek czynniki ograniczające widoczność w ciągu dnia, należy włączyć światła mijania. 

Warto zauważyć, że nie we wszystkich samochodach obecne są światła drogowe. Brakuje ich głównie w starszych modelach. Niemniej jednak istnieje możliwość montażu świateł drogowych. Dotyczy to w zasadzie każdego auta, a sam montaż nie jest wymagający ani trudny. Wspomniane światła do jazdy dziennej można kupić we wspomnianym już wcześniej sklepie internetowym Ucando.pl. Sklep posiada kompletną ofertę zarówno w przypadku świateł mijania, jak i drogowych, oraz właśnie dziennych. Dostępne są również wszelkie inne światła montowane w samochodach.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe