Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo na drodze

  • 14.10.2021, 11:33
  • Julia Dyja
Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo na drodze Mrówka organizowała dla dzieci konkurs wiedzy o ruchu drogowym

Podziel się:

Oceń:

Na dworze coraz szybciej robi się ciemno, dodatkowo warunki atmosferyczne robią się gorsze, niższa temperatura, deszcz i śliskie drogi. Warto więc zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze.

Zbliżający się sezon jesienno-zimowy powoduje, że kierowcy zaczynają zastanawiać się nad zmianą opon i wycieraczek oraz nad tym, czy ich samochód jest odpowiednio przygotowany na gorszą aurę pogodową. Dodatkowo ważne jest oświetlenie, powinno ono oświecać nie tylko drogę ale też pobocze.

Widoczność jest ważną sprawą również dla pieszych, bo to oni są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo. Przez fakt coraz krótszych dni, jesteśmy coraz mniej widoczni, a sprawy nie ułatwiają ciemne ubrania.

Przepisy drogowe mówią, że pieszy, który porusza się poza obszarem zabudowanym zobowiązany jest do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Odblask powinien być więc umieszczony w takim miejscu, aby oświetlały go światła pojazdu. Odblaski muszą nosić także osoby, które poboczem prowadzą rower, skuter, motocykl lub wózek. Za brak takiego dodatku grozi nam mandat w wysokości do 500 zł.

Odblask pozwala kierowcy dostrzec nas z odległości nawet 200 metrów, a brak takiego dodatku powoduje, że kierowca dostrzega nas zbyt późno i nie jest w stanie zatrzymać pojazdu czy nas ominąć.

Julia Dyja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe