PIENIĄDZE Z TARCZY DOTARŁY DO SAMORZĄDÓW

  • 08.01.2021, 10:39 (aktualizacja 08.01.2021, 10:43)
  • es
(powiat myszkowski) Pod koniec czerwca samorządowcy otrzymywali – najczęściej z rąk posłów Prawa i Sprawiedliwości – symboliczne czeki z kwotami, o które samorządy mogły ubiegać się w ramach – jak początkowo było to nazywane – Funduszu Inwestycji Samorządowych. Obecnie jednak mówi się o rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na początku września samorządy otrzymały środki, o które wnioskowały miesiąc wcześniej.

Pieniądze dla gmin i powiatów miały pozwolić na realizację lokalnych inwestycji w czasie pandemii, kiedy niektóre z zaplanowanych zadań mogły być wstrzymane lub przesunięte ze względu na niższe wpływy do budżetów gmin i powiatów. Pieniądze miały być przeznaczone np. na zaplanowane na ten rok inwestycje. Środki nazywane są też tarczą dla samorządów. Pomoc finansowa może być wydatkowana na między innymi remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę dróg oraz infrastruktury. Kwota, jaką przyznano samorządom zależała od wielkości samorządy oraz współczynnika zamożności. Zapowiadano, ze samorządy – po złożeniu wniosków o dofinansowanie – otrzymają środki najpóźniej we wrześniu.
Wnioski należało kierować elektronicznie do Prezesa rady Ministrów za pośrednictwem wojewody. Samorządy z naszego powiatu na początku sierpnia złożyły wnioski, a pieniądze na początku września trafiły na ich konta.
- W ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych  Gminie Niegowa przyznano kwotę 763.344,00 zł. Wnioski należało składać w terminie od 27.07.2020 do 10.08.2020r. I taki wniosek złożyliśmy 7 sierpnia br. Środki zostały nam przekazane i wprowadzone do budżetu jako wkład własny w inwestycję związaną z termomodernizacją Gminnego Ośrodka Kultury w Niegowie – przekazała nam Iwona Bugaj w Urzędu Gminy Niegowa.
Żarki złożyły wniosek 3 sierpnia, a 4 września na konto gminy wpłynęła wnioskowana i obiecywana kwota w wysokości 649.631,00 zł – przekazała Katarzyna Kulińska-Pluta z UMiG w Żarkach. Pieniądze zostaną przeznaczone na rewitalizację obszaru rekreacji przy ul. Wierzbowej oraz na przebudowę ulicy Serwin.
Do gminy Poraj trafiły ponad 573 tysiące złotych. Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie 6 sierpnia, a środki zostały już przekazane na gminne konto. Jak informuje Andrzej Kozłowski z UG Poraj, pieniądze zostaną przeznaczone na poprawę bezpieczeństwa publicznego.
Myszków na początku września otrzymał prawie 4 miliony złotych. Jak poinformował już Urząd Miasta, pieniądze mają być przeznaczone na częściową zapłatę za: - budowę drogi na odcinku ul. Ceramicznej pomiędzy ul. Jana Pawła II a ul. Słowackiego wraz z budową infrastruktury technicznej, budowę drogi w ul. Ogrodowej wraz z kanalizacją sanitarną i kanalizacją deszczową, budowę drogi w ulicy Batalionów Chłopskich w ramach gminnego projektu „Poprawa bezpieczeństwa ruchu poprzez modernizację odcinków dróg gminnych” oraz przebudowę budynku Miejskiego Domu Kultury wraz z instalacjami - Etap I.
Powiat Myszkowski otrzymał 5,6 mln złotych, które – podobnie jak w innych samorządach – wpłynęły na konto powiatu 4 września, dokładnie miesiąc po złożeniu przez powiat wniosku. - Powiat Myszkowski planuje przeznaczyć w/w środki na inwestycje o charakterze infrastrukturalnym, wykonywane z Funduszu Dróg Samorządowych, oraz na inwestycje w jednostkach podległych Powiatu – przekazał Marcin Pilis z Biura Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Myszkowie. (es)

es

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
PIOTR
PIOTR 11.01.2021, 14:37
A Koziegłowy otrzymały jakąś kwotę?

Pozostałe