KOLEJNE OBOSTRZENIA ZACZNĄ OBOWIĄZYWAĆ OD JUTRA

  • 06.11.2020, 08:30
  • Edyta Superson
KOLEJNE OBOSTRZENIA ZACZNĄ OBOWIĄZYWAĆ OD JUTRA
W środę popołudniu (04.11) premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia, które mają pomóc w walce z koronawirusem i uchronić polską służbę zdrowia przed załamaniem. Od poniedziałku najmłodsi uczniowie szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Zamknięte zostają placówki kultury i większość sklepów w galeriach handlowych. Hotele będą mogły przyjmować tylko osoby, które podróżują służbowo. Nowe obostrzenia mają obowiązywać do 29 listopada.

- To ostatni etap, który może nas uchronić przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny. Chcemy maksymalnie spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Sytuacja jest poważna i wymaga od nas wszystkich zdecydowanych działań. Najlepsze metody walki z wirusem to odosobnienie, izolacja, kwarantanna oraz unikanie dużych skupisk ludzkich, a także przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Do ustabilizowania sytuacji potrzebujemy powrotu społecznej dyscypliny i ograniczenia mobilności obywateli – czytamy na stronie internetowej Rządu wyjaśnienia wprowadzenia kolejnych obostrzeń.

 

NOWE ZASADY OD SOBOTY I PONIEDZIAŁKU

 

Od poniedziałku na naukę zdalną przechodzą uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Uczniowie starszych klas oraz młodzież ze szkół średnich też będzie kontynuowała w listopadzie naukę on-line. Jak zapowiadają rządzący, dzieci medyków i służb mundurowych będą mogły mieć zapewnioną opiekę w szkołach, a wszyscy nauczyciele będzie mieć możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu niezbędnego do nauki zdalnej.

Już od jutra, tj. od soboty 7 listopada, zamknięte zostaną teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury. Z noclegów w hotelach będą mogli korzystać tylko ci, którzy podróżują służbowo. Zmiany dotkną również galerie handlowe – będą w nich czynne sklepy spożywcze, apteki, sklepy z artykułami kosmetycznymi, toaletowymi, środkami czystości, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt i prasą. W sklepach będzie mogła przebywać ograniczona liczba osób – w sklepach o powierzchni do 100 m2 1 osoba na m2, a w sklepach powyżej 100 m2 1 osoba na 15 m2. Podobnie będzie w kościołach – 1 osoba na 15 m2.

 

DOTYCHCZASOWE OBOSTRZENIA NADAL OBOWIĄZUJĄ

Przedłużone do 29 listopada zostają ograniczenia, które rząd wprowadził już wcześniej, czyli: od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich, zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni, wydarzenia sportowe bez udziału publiczności, zawieszenie działania sanatoriów, zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos, ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób, zakaz organizowania spotkań i imprez, ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego).

Rządzący przedstawili również 10 działań antykryzysowych dla branż, które będą najbardziej dotknięte kolejnymi obostrzeniami. Są to dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami, umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR, wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2021 r. (wypłaty), pożyczki długoterminowe z gwarancją, dofinansowanie zatrudnienia, przedłużenie postojowego, zwolnienie ze składek na ZUS, dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes, dofinansowanie Agencji Rozwoju Przemysłu kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw, pokrycie kosztów leasingu przez ARP. (es)

Edyta Superson

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe