DZISIAJ O 19 W ZAWIERCIU BRONIMY PRAW KOBIET

  • 26.10.2020, 12:12 (aktualizacja 26.10.2020, 12:18)
  • Jarosław Mazanek
DZISIAJ O 19 W ZAWIERCIU BRONIMY PRAW KOBIET Piekło Kobiet. Zawiercie w obronie praw kobiet. Plakat promujący dzisiejsze wydarzenie
Od czwartku 22. X.2020 przez całą Polskę przetaczają się demonstracje po decyzji tzw. Trybunału Konstytucyjnego, w której uznano, że aborcja ze względu na nieuleczalne wady płodu ma zdaniem tej grupy osób, być niezgodna z Ustawą zasadniczą. Najszybciej zareagowały duże miasta, w których codziennie dochodzi do protestów kobiet, dziewczyn i mężczyzn. Ale budzą się i małe miasta. W sobotę 24.X demonstracja odbyła się w Myszkowie, dzisiaj 26.10 na 19:00, początek pod fontanną przy dworcu PKP nieformalne grupy organizują spontaniczną demonstrację w Zawierciu, pod hasłem „Zawiercie w obronie praw kobiet”. Nasza redakcja przyłączyła się do organizacji wydarzenia.

Od 5 dni demonstrują głównie młodzi ludzie w całej Polsce. Wychodzą na ulice mówiąc i pisząc na transparentach, że „mają dość”. Pojawiają się żądania nie tylko przywrócenia tzw. kompromisu aborcyjnego, ale pełnej dopuszczalności aborcji, do określonego tygodnia ciąży. Jak większości krajów Europy. Plakaty krzyczą o „końcu zgniłego kompromisu”. Rosną też nastroje antykościelne, gdyż instytucji Kościoła Katolickiego przypisuje się cichy deal z prawicowym rządem PiS-u, który doprowadził do wybuchu obecnych niepokojów społecznych. Młode kobiety demonstrują na placach, ulicach, pod kościołami i biurami posłów PiS-u.

W sobotę w Myszkowie wieszaki, znicze i hasła zostawiono pod biurem Europoseł z PIS Jadwigi Wiśniewskiej. Ale trzeba przypomnieć, że TK rozpatrywał sprawę legalności aborcji na wniosek posłów Zjednoczonej Prawicy. Była tam podpis posła PiS z regionu Myszkowa, Mariusza Trepki. Mieszkający w Moczydłach (gm. Niegowa) poseł PiS-u był podobno na liście tych posłów, którym Agro Unia chciała wysypać obornik pod domem. Jak informowali nas internauci, pod domem posła miała niedawno stać policja. Czyżby pilnować posła przez zanieczyszczeniem mu pięknego podjazdu obornikiem?

Nie znaleźliśmy podpisu posłanki PiS Danuty Nowickiej z Zawiercia pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Spontaniczna demonstracja dzisiaj w Zawierciu o 19:00 ale kolejne są zapowiadane na sobotę 31.10.2020 o 17 w tym samym miejscu, a dzień wcześniej w piątek 30.X powinna odbyć się kolejna demonstracja w Myszkowie. Obie będą z pewnością dużo liczniejsze. Nam w redakcji przyszedł pomysł, czy obie demonstracje nie powinny być wsparte przez Protest Samochodowy (+motocyklowy?) osób, które popierają cele protestu, ale np. ze względu na epidemię, czują duży dyskomfort w spotykania się w w tłumie, mimo maseczek i zachowania odległości. Były już takie protesty w polskich miastach. Może w piątek 30.X i sobotę 31.X równolegle do zgromadzeń ulicznych warto protestować z samochodów? Wystarczyłoby ustalić trasę pętli po której będą jeździli protestujący.

Jarosław Mazanek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe