Radni Powiatu Myszkowskiego uniemożliwiają uczestnictwo w obradach komisji!

  • 26.10.2020, 10:01
  • Jarosław Mazanek
Radni Powiatu Myszkowskiego uniemożliwiają uczestnictwo w obradach komisji!
26 października o godz. 13:00 zbierze się Komisja Skarg Wniosków i Petycji Rady Powiatu Myszkowskiego. Można się o tym dowiedzieć tylko pocztą pantoflową, gdyż Rada Powiatu Myszkowskiego nie informuje terminach i tematach obrad komisji. Zdaniem naszej redakcji uniemożliwia do mieszkańcom skorzystanie a przysługującego im prawa do uczestnictwa w obradach sesji i komisji Rady Powiatu, który gwarantuje im art. 8a pkt 2 Ustawy o samorządzie powiatowym.

Taka patologiczna, łamiąca prawa obywateli do informacji o obradach funkcjonuje co najmniej od początku obecnej kadencji Rady Powiatu Myszkowskiego, kiedy jej przewodniczącym został radny Wojciech Picheta. W BIP-e Starostwa Powiatowego w Myszkowie nie ma nawet takiej zakładki, jak „zawiadomienia o obradach komisji”. Rada Powiatu Myszkowskiego nie publikuje też protokołów z obrad komisji.

Nasza redakcja na ten ważny problem zwróciła uwagę po tzw. „komisji wspólnej” z 23.09. 2020 którą zwołano „w trybie zdalnym”. Podobnie jak zdalne obrady radnych na sesjach, tak samo zdalne komisje nie dają mieszkańcom możliwości uczestnictwa w obradach. A przepis wyraźnie mówi o prawie do UCZESTNICTWA, a nie wyłącznie do OGLĄDANA obrad, ich transmisji wideo. Zdalnych obrad komisji z 23.10 nie dało się nawet oglądać, bo nie były transmitowane. Spytaliśmy więc Przewodniczącego Rady Powiatu Myszkowskiego Wojciecha Pichetę, czy jest nagranie z obrad komisji, zażądaliśmy jego udostępnienia (jeżeli nagranie istnieje). Pytanie zadaliśmy 28 września. Mamy 26 X, nie ma z Biura Rady Powiatu żadnej odpowiedzi. Pytaliśmy też jak Rada Powiatu wypełnia obowiązek ustawowy umożliwienia mieszkańcom, obywatelom uczestnictwa w obradach? Na to pytanie też nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

W Polce dzieją się sprawy bardzo ważne, jak łamanie praw kobiet, protesty z tym związane, nieudolna walka rządu z epidemią, zamykanie z dnia na dzień branż gospodarki, bez żadnego przygotowania. Te sprawy są najpilniejsze, niezwykle ważne. Ale sprawy praworządności, również na tym poziomie lokalnym, nie mogą być pomijane. Od dłuższego czasu alarmujemy, że pod pozorem epidemii Rada Powiatu Myszkowskiego ogranicza prawa obywatelskie, łamie ustawę o samorządzie powiatowym, uniemożliwiając mieszkańcom uczestnictwo w obradach. Oglądanie wideo to nie uczestnictwo, z sesjami zdalnymi wiążą się też inne problemy prawne, które mogą skutkować nieważnością wszystkich uchwał. Nasza redakcja przygotowuje się do pójścia drogą prawną, praw obywatelskich łamanych przez radnych powiatowych zamierzamy bronić w sądzie. Wielkie tylko narze zdziwienie, że na te tematy milczą radni Lewicy, Przyszłości, i Platformy Obywatelskiej, którzy tych problemów albo nie chcą dostrzec, albo co gorsze, stan łamania praw obywatelskich im nie przeszkadza. W sobotę kilku z radnych widać było na proteście kobiet w Myszkowie. Panowie radni: praw obywatelskich nie należy traktować wybiórczo, że jednych bronimy na demonstracjach, a na łamanie innych przymykamy oko! Takim przymykaniem oka pozwalamy na postępujący bolszewizm obecnej władzy, w tym powiatowej.

Artykuł publikujemy też na portalu kurierzawiercianski.pl ponieważ gmin powiatu zawierciańskiego i samej instytucji Rady Powiatu Zawierciańskiego dotyczy to w takim samym stopniu. Rada Powiatu Myszkowskiego to przykład, wcale nie odosobniony.

Jarosław Mazanek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe