KOSINIAK-KAMYSZ TUŻ OBOK, W PORAJU

  • 25.06.2020, 06:46
  • Jarosław Mazanek
KOSINIAK-KAMYSZ TUŻ OBOK, W PORAJU

Podziel się:

Oceń:

15 czerwca najpierw w Częstochowie, później w Poraju pojawił się na trasie kampanii prezydenckiej Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL kandydat na Prezydenta RP. W czasie ekspresowej kampanii wyborczej jeszcze żaden kandydat na Prezydenta RP nie odwiedził powiatu zawierciańskiego. Wybory po ekspresowej kampanii już 28 czerwca.

Lider ludowców wg niektórych sondaży może być najgroźniejszym konkurentem obecnie urzędującego Andrzeja Dudy w II turze wyborów. Cała sztuka jednak w tym, że wpierw w I turze trzeba wygrać rywalizację nie z Dudą, tylko Rafałem Trzaskowskim, Szymonem Hołownią, Krzysztofem Bosakiem. Jak to zrobić, jednocześnie nie atakując kandydatów opozycji demokratycznej? Mamy wybory, w których kandyduje A. Duda i „cała reszta” przeciwko kandydatowi popieranemu przez PiS. W pierwszej turze A. Duda jest zdecydowanym faworytem, w drugiej- jego wygrana jest bardzo wątpliwa. Przy mobilizacji elektoratu demokratycznego widać po ostatnich wyborach parlamentarnych z 2018 roku, że na PiS-Dudę, głosuje 1,5 mln mniej Polaków niż na opozycję.
Na spotkaniu z mieszkańcami, działaczami PSL na terenie Mariny Poraj Władysław Kosiniak-Kamysz był swobodny, nie śpieszył się, spędził z wyborcami prawie 2 godziny. Podkreślał, że jest tym kandydatem, któremu może udać się pojednanie narodowe, „sklejenie” Polski rozdartej na dwa zwalczające się obozy. Odniósł się do sondaży, które pokazują, że w I turze to nie on, tylko Rafał Trzaskowski ma większe szanse do rywalizacji z A. Dudą. Odpowiedź bardzo bystra, która nas zaskoczyła: -A dlaczego nie druga tura Trzaskowski-Kosinak? Sondaże bywają zmienne. Rafał ma spory kapitał negatywny i może w II turze być mu trudniej zebrać głosy całej opozycji.
Ja, jeżeli wygram, będę prezydentem, który przestrzega Konstytucji (wyraźna aluzja do A. Dudy, któremu łamanie Konstytucji RP zarzucano wielokrotnie). Będę prezydentem dialogu, który szanuje wszystkich i na nowo połączy Polaków. Zapowiedział starania, o zwiększenie wydatków na służbę zdrowia do 6,8 PKB.
W Poraju Władysław Kosiniak-Kamysz sporo mówił o ekologii, konieczności przestawienia polskiej gospodarki na „zielono” aby zostawić nasz kraj w dobrej kondycji przyrodniczej „dzieciom i wnukom”.
W Poraju interesował się problemami gmin, które bardzo ucierpiały finansowo z powodu pandemii: -Gminy mają z tego powodu dużo niższe przychody z PIT i CIT, a ogromne zadania. Polskie samorządy trzeba wzmocnić finansowo, zrekompensować im straty w podatkach spowodowane epidemią. W tym temacie Kosiniak-Kamysz wdał się w dyskusję zarówno z mieszkańcami, jak i wójt Poraja Katarzyną Kaźmierczak, którą spytał o źródła przychodów Poraja: -Jesteśmy nad pięknym Zalewem Porajskim. Turystyka tutaj z powodu epidemii zapewne mocno ucierpiała? Wasza gmina żyje z turystyki?
Katarzyna Kaźmierczak: -Sezon u nas dopiero rusza, ale tak, straty są widoczne. Poraj inwestuje w turystykę, rekreację, podobnie jak inne gminy na Jurze. (Obok stał np. burmistrz Żarek Klemens Podlejski, którego gmina też stawia na turystykę). Jesteśmy na ośrodku w który Gmina Poraj inwestuje od kilku lat i wszystko wokół to są tych inwestycji efekty.
Radny Grzegorz Bojanek zapytał o pomysły na obniżenie drożyzny za wywóz odpadów, co stało się -jak podkreślił- za rządów PiS. Kosiniak-Kamysz odpowiadał: -Bezwzględnie musimy zmusić wielkie sieci handlowe do przyjmowania z powrotem butelek i innych opakowań. Trzeba też budować spalarnie. Nie chcę krytykować marszałków województw, bo to nie ich wina, tylko rządu, ale drastycznie rosną opłaty za składowanie odpadów, tzw. „opłaty marszałkowskie” za rządów PiS, więc stąd tak drastyczne podwyżki cen za odbiór śmieci.
Młody mężczyzna przestawiający się jako rolnik zapytał o zdanie kandydata na Prezydenta RP, który jest przecież lekarzem, o szanse na wsparcie rozwoju hodowli konopii, tzw. marihuany medycznej w Polsce. Dzisiaj, choć środki te stały się legalne w całości pochodzą z roślin z importu. Kosiniak-Kamysz: -W zakresie hodowli na potrzeby medycyny, pod ścisłą kontrolą, jestem jak najbardziej za, aby rozwijać tę hodowlę w Polsce.
Pytań do kandydata na Prezydenta RP Władysława Kosiniaka-Kamysza było sporo, chętnie odpowiadał. Był jak na razie jedynym z kandydatów na Prezydenta RP, który odwiedził nasz powiat. Do wyborów ledwie 9 dni. Jeżeli Powiat Myszkowski i Powiat Zawierciański w tym czasie nie odwiedzi któryś z pozostałych kandydatów w wyborach, do rozmowy z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem wrócimy za tydzień.
Jarosław Mazanek

Jarosław Mazanek

Zdjęcia (20)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe