ZYGMUNT RATMAN WZIĄŁ ŚLUB W LEŚNIOWIE!

  • 20.06.2020, 16:13 (aktualizacja 23.06.2020, 20:01)
  • Jarosław Mazanek
ZYGMUNT RATMAN WZIĄŁ ŚLUB W LEŚNIOWIE!
Zygmunt Ratman i jego wybranka Halina 20 czerwca 2020 wzięli ślub w Kościele o.o. Paulinów w Leśniowie. Ratman, którego dorosłym i starszym mieszkańcom Myszkowa nie trzeba przedstawiać, a młodsi sobie wyguglują to człowiek, który w historii współczesnej Myszkowa odegrał ogromną rolę.

Młodej parze Gazeta Myszkowska miała okazję złożyć wyrazy serdeczności z okazji ślubu. Halina i Zygmunt Ratmanowie byli nieco zaskoczeni obecnością naszej gazety w Leśniowie, ale było to zaskoczenie pozytywne.

W okresie PRL, w latach 80-tych Zygmunt Ratman był Naczelnikiem Miasta Myszkowa. Działacz PZPR, samorządowiec. Z dzisiejszej perspektywy trudno byłoby go nazwać komunistą, ale chyba też trudno byłoby znaleźć inną postać bardziej związaną z Myszkowem, zwłaszcza żyjącą, którą z okresem PRL łatwiej skojarzyć.

Dzisiejszy ślub Zygmunta Ratmana z Haliną, wybranką pochodzącą z Tarnowskich Gór (tu poprawka, wcześniej błędnie napisaliśmy, że z Tychów), odbył się w kościele u Paulinów w Leśniowie, czyli w obrządku katolickim, co dla osób znających Zygmunta Ratmana może być dużym zaskoczeniem. Ratman do dzisiaj był wdowcem, z pierwszą żoną, z którą byli zgodnym małżeństwem przez dziesiątki lat, nie mieli ślubu kościelnego i nie wnikając w subtelne kwestie światopoglądowe, słusznie, czy nie, Zygmunt Ratman był uważany za ateistę. Czyżby pani Halina, z którą jest związany od wielu lat w tym zakresie dokonała przełomu?

Mamy nadzieję, że uda nam się z parą młodą porozmawiać po przyjęciu weselnym, które -w chwili publikacji artykułu- ciągle odbywa się w Przystani Leśniów obok klasztoru o.o. Paulinów.

Internet niczego nie zapomina, więc nie jest tajemnicą, że Zygmunt Ratman w dniu ślubu ma 77 lat. O jego wybrance, nawet gdybyśmy mieli tę wiedzę, te kwestie pominiemy. Ale mamy nadzieję, że widać to na zdjęciach, jak kwitnąco, radośnie wygląda para młoda!

Zygmunt Ratman urodził się 19-09-1942 w Myszkowie. Jednym z faktów który mało kto pamięta jest, że zamiast samorządowcem i politykiem prawie został zawodowym muzykiem, konkretnie saksofonistą.

Jak już wspominaliśmy, był w latach 80-tych XX wieku Naczelnikiem Miasta Myszkowa. W okresie PRL-u tak właśnie tytułowano osobę, którą dziś nazwalibyśmy burmistrzem. Po 4 czerwca 1989, dacie wyborów, które są ważną, symboliczną datą zakończenia okresu PRL i powrotu Polski na drogę demokracji, uznawany za „komunistę” Zygmunt Ratman schodzi ze sceny publicznej, próbuje działalności gospodarczej. Dość nieudolne w Myszkowie rządy ludzi pierwszej Solidarności dają mu szansę powrotu do polityki i to chyba najciekawszy okres w życiu Zygmunta Ratmana. Zostaje demokratycznie wybranym burmistrzem Myszkowa, rządzi w latach 1994-98. W latach 2001-2005 zostaje pierwszym mieszkańcem Myszkowa który zdobywa mandat Posła Rzeczypospolitej. Był to czas najwyższych notowań Sojuszu Lewicy Demokratycznej, okres rządów Premiera Leszka Millera i Józefa Oleksego. Po roku 2005 nieudanym już starcie w wyborach do samorządu powiatowego wycofuje się z polityki. Choć  to raczej nie własne porażki Zygmunta Ratmana, lecz skutek upadku pozycji lewicy w Polsce. Był to czas, gdy coraz większy wpływ na politykę zaczyna mieć PiS (pierwszy okres rządów tej partii) a później partie liberalne, dziś skupione wokół Platformy Obywatelskiej.

Zygmunt Ratman jest jedną z niewielu osób z Myszkowa, które mają swój biogram w w Wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Ratman

 

A na koniec, tak już zupełnie dodam kilka zdań od siebie: Halinko, którą miałem już okazję poznać kilka lat temu, i Zygmuncie, życzę wam wielu szczęśliwych spędzonych razem. Z Zygmuntem łączy mnie kawał życia wspólnie spędzony w sferze publicznej. Gdy ty byłeś burmistrzem, ja założyłem Gazetę Myszkowską, która od początku była twardym recenzentem twoich rządów. Ale wspominam, jak to umieliśmy się pięknie kłócić! Różniło nas praktycznie wszystko: doświadczenie historyczne, poglądy. Po latach stało się to materiałem na dobrą przyjaźń. Bo właśnie za przyjaciela uważam cię od wielu lat.

Za tydzień wybory, w których wybierzemy Prezydenta Rzeczypospolitej. Dobra okazja by wspomnieć, że mimo sporych różnic poglądów, można się szanować, lubić a nawet przyjaźnić.

 

Jarosław Mazanek

Zdjęcia (10)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ANDRZEJ BIENIEK
ANDRZEJ BIENIEK 16.08.2020, 11:28
Pan Zygmunt Ratman był zawsze i pozostanie przez znajomych z gminy Poraj osobą do zapamiętania .
J.R.Burscy
J.R.Burscy 20.06.2020, 19:31
Samych radości i pomyślności dla Nowożeńców,życzą Jolanta i
Ryszard Burscy
P.S Podziękowania dla Pana Redaktora za tą fotorelacje i ciepłe , zasłużone słowa .
Mieszkaniec Myszkowa
Mieszkaniec Myszkowa 20.06.2020, 16:27
Gratulacje dla Młodej Pary !!! Oczywiście każdy mieszkaniec 40+ zna Zygmunta Ratmana.

Pozostałe