SAMORZĄDY NIE WIDZĄ MOŻLIWOŚCI PRZEPROWADZENIA WYBORÓW W MAJU

  • 07.05.2020, 11:14 (aktualizacja 07.05.2020, 11:18)
  • Edyta Superson
SAMORZĄDY NIE WIDZĄ MOŻLIWOŚCI PRZEPROWADZENIA WYBORÓW W MAJU
(powiat myszkowski) Większość gmin z powiatu myszkowskiego stwierdza jasno – wybory prezydenckie powinny zostać przełożone. Samorządowcy zwracają uwagę na to, że najważniejsze jest bezpieczeństwo członków komisji i mieszkańców, a w obecnych warunkach nikt nie jest w stanie im tego zagwarantować. Problemem – np. w Niegowie – jest również niewystarczająca liczba chętnych do pracy w komisji.

MYSZKÓW
Burmistrz Myszkowa uważa, że obecnie nie ma warunków do bezpiecznego przeprowadzenia wyborów 10 maja. - Realizacja poszczególnych czynności związanych z organizacją wyborów spoczywających na Gminie oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa osobom w nie zaangażowanym, moim zdaniem, jest wysoce wątpliwa. Uważam, że dla bezpieczeństwa i dobra wszystkich obywateli, termin wyborów powinien być przełożony na inny, spokojniejszy czas – mówi burmistrz Włodzimierz Żak. I dodaje, że dobro i zdrowie mieszkańców jest dobrem najwyższym.
NIEGOWA
Trudno jest stwierdzić, w jakim terminie powinny odbyć się wybory prezydenckie. Odpowiedź obarczona byłaby dużym ryzykiem niepewności, ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację i niepewną formę planowanych wyborów – taka odpowiedź dotarła do nas z Urzędu Gminy w Niegowie.
- Z uwagi na rozwijającą się epidemię choroby COVID-19 wydaje się, że wybory winny zostać przełożone na czas po epidemii. Do dnia dzisiejszego do Urzędu nie wpłynęły zgłoszenia kandydatów do obwodowych komisji wyborczych z komitetów wyborczych jak i zgłoszeń pochodzących od osób indywidualnych – przekazał nam 6 kwietnia Sekretarz Gminy Niegowa Jerzy Tatarek.
Pracownicy niegowskiego urzędu nie wyrazili gotowości do obsługiwania informatycznego komisji wyborczych, ze względu na zagrożenie dla zdrowia i życia. Zebrania i szkolenia komisji wyborczych, to zadanie urzędników wyborczych, a nie gmin, jednak Jerzy Tatarek zwraca uwagę na to, że przy zakazie zgromadzeń powyżej 2 osób przeprowadzenie zebrań komisji jest praktycznie niemożliwe.
- Z tego uwarunkowania wynika, że szkolenia członków komisji winny odbywać się praktycznie indywidualnie. Powoduje to bardzo długi okres ich trwania. Jeszcze dłużej, z tego powodu, trwałyby szkolenia przewodniczących i zastępców przewodniczących komisji. Są one prowadzone przez Delegaturę Krajowego Biura Wyborczego w Częstochowie dla całego podległego obszaru. Do tej pory nie zostały sformułowane standardy zabezpieczenia członków komisji i osób głosujących. Urząd nie otrzymał też na ten cel dodatkowych środków. Z tego powodu trudno nam się odnieść do kwestii prawidłowego zabezpieczenia prac komisji – informuje J. Tatarek.
KOZIEGŁOWY
Najbardziej lakonicznej odpowiedzi na pytania dotyczące wyborów prezydenckich udzielił Urząd Gminy i Miasta w Koziegłowach. Gmina nie zajmuje stanowiska ws. zmiany terminu wyborów.
- Gmina i Miasto Koziegłowy nie jest właściwa do zmiany terminu wyborów. Gmina organizuje wybory we współpracy z Krajowym Biurem Wyborczym. W chwili obecnej nie są znane procedury dotyczące zabezpieczenia osób - zarówno członków komisji wyborczych jak i mieszkańców – czytamy w odpowiedzi nadesłanej przez koziegłowski urząd. (es)

Edyta Superson

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe