Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 5 marca 2026 09:32
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

101. ROCZNICA POWROTU NASZEJ OJCZYZNY NA MAPĘ EUROPY

(powiat myszkowski) Za nami tegoroczne obchody Święta Niepodległości. Tradycyjnie uroczystości w poszczególnych gminach rozpoczęły msze święte w intencji Ojczyzny. Po nich uroczysty przemarsz przed pomniki i składanie kwiatów. Powiat myszkowski uczcił w ubiegły poniedziałek 11 listopada 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody zgromadziły reprezentantów władz lokalnych, kombatantów, przedstawicieli służb mundurowych, dzieci i młodzież oraz mieszkańców.
Podziel się
Oceń

(powiat myszkowski) Za nami tegoroczne obchody Święta Niepodległości. Tradycyjnie uroczystości w poszczególnych gminach rozpoczęły msze święte w intencji Ojczyzny. Po nich uroczysty przemarsz przed pomniki i składanie kwiatów. Powiat myszkowski uczcił w ubiegły poniedziałek 11 listopada 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody zgromadziły reprezentantów władz lokalnych, kombatantów, przedstawicieli służb mundurowych, dzieci i młodzież oraz mieszkańców.


 

MYSZKÓW


 

W stolicy powiatu uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Stanisława BM w Myszkowie. Mszę celebrował ks. kanonik Jerzy Wachowski, proboszcz parafii. Po nabożeństwie uczestnicy miejsko-powiatowych obchodów przemaszerowali ulicami miasta Pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską. Pochód prowadziła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Mrzygłodzie. W tegorocznych uroczystościach udział wzięła młodzież szkół mundurowych, liczne delegacje władz miejskich i powiatowych na czele z burmistrzem Włodzimierzem Żakiem i starostą Piotrem Kołodziejczykiem, Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Marcin Lemański, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. mgr inż. Sergiusz Wiśniewski, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości Krzysztof Żak wraz z przedstawicielami cechu, reprezentanci organizacji kombatanckich i mieszkańcy.


 

Tuż po godzinie 12.00 przy Pomniku Poległych za Ziemię Myszkowską zebrani odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem, głos zabrali burmistrz Włodzimierz Żak i starosta Piotr Kołodziejczyk. Uroczystość jak co roku uświetnił występ zespołu „Eskadra”, składającego się z członków organizacji kombatanckich i weteranów Wojska Polskiego.


 

PORAJ


 

Uczestnicy gminnych obchodów Święta Niepodległości w Poraju uczestniczyli we mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą celebrował ks. dziekan dr Zdzisław Zgrzebny. Następnie pochód przeszedł ulicami Poraja przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jak co roku w uroczystościach uczestniczyło wiele osób – wójt Katarzyna Kaźmierczak, radni gminni i powiatowi, delegacje szkół, kombatanci, harcerze, strażacy ochotnicy oraz mieszkańcy.


 

Uroczystości uświetniła Orkiestra Dęta z Poraja. W części artystycznej wystąpił Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Poraj” oraz Zespół „Szalona Piątka Plus”. Uroczystości zakończyła salwa honorowa, którą wykonali żołnierze ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.


 

NIEGOWA


 

W Niegowie obchody rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Mikołaja. Stamtąd wszyscy zebrani przeszli przed pomnik upamiętniający żołnierzy walczących o niepodległość Polski w czasie II wojny światowej, gdzie złożono kwiaty.


 

W uroczystościach uczestniczyli wójt Mariusz Rembak, radni gminni i powiatowi, sołtysi, młodzież oraz mieszkańcy. W Gminnym Ośrodku Kultury w Niegowie odbyła się część artystyczna. Odśpiewano hymn, a następnie program artystyczny zaprezentowali uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy. (es)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzytelnikTreść komentarza: Jak zawsze w punkt Panie Redaktorze 👍Data dodania komentarza: 3.03.2026, 11:56Źródło komentarza: ZIMĄ SMOG WIOSNĄ PIACH. DLACZEGO JURA NIE LUBI TURYSTÓW? J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Chyba pomylił pan redakcje. Od początku krytykowaliśmy sposób realizacji tej inwestycji, to nasza dziennikarka wymyśliła nazwanie ulicy "szpilkostradą", pisaliśmy o błędach w projekcie, potyczkach z wykonawcą i mniej czy bardziej udanych próbach poprawienia sytuacjiData dodania komentarza: 3.03.2026, 11:07Źródło komentarza: Ukryte problemy budynków, które wykryją specjalistyczne badaniaAutor komentarza: j23Treść komentarza: BUCHA !CHA! CHA!!! Jakość powietrza i hałas...????. Przypominam Redakcji że była zachwycona z ulicy 3 maja , która po remoncie generuje ze sto razy tyle hałasu co przed modernizacją, a koślawa nawierzchnia generuje piramidalne ilości kurzu. W dodatku każde auto jadące po tych wertepach spala znacznie więcej trując całe miasto spalinami . Jak widać obecne i przeszłe władze tego myszkowskiego grajdoła pokazali jakie mają rozumki.. A wasza Redakcja niczym się od nich nie różni.Data dodania komentarza: 3.03.2026, 00:05Źródło komentarza: Ukryte problemy budynków, które wykryją specjalistyczne badaniaAutor komentarza: DziadTreść komentarza: https://www.youtube.com/watch?v=B29c3Pgz3RY - i wszystko staje się jasne. Panie Redaktorze Mazanek, masz chłopie już swoje lata. Jak ty swoim dziadkom w oczy spojrzysz??? Tak ja wiem dla lewaka Boga niema, a więc potem nie ma nic. Nie ma więc czego się bać. A co jak się mylisz? No właśnie....Data dodania komentarza: 27.02.2026, 13:04Źródło komentarza: Może zabraknąć ważnego metalu dla przemysłu. Potrzebne są nowe kopalnieAutor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Czekamy na komentarz obiektywnego redaktora 😉Data dodania komentarza: 25.02.2026, 23:42Źródło komentarza: METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI ARCYBISKUP WACŁAW DEPO POWOŁUJE SPECJALNY ZESPÓŁ DO SPRAW PEDOFILII W DIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJAutor komentarza: stary piernikTreść komentarza: Prezydent Częstochowy Krzysio M. (nowa-lewiwca dawne $LD) zatrzymany. Akcja CBA: https://wydarzenia.interia.pl/slaskie/news-prezydent-czestochowy-zatrzymany-akcja-cba,nId,22604758 . Oj coś mi sie wydaje, że kilka lewaków z Myszkowa narobi w gacie.Data dodania komentarza: 25.02.2026, 13:02Źródło komentarza: METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI ARCYBISKUP WACŁAW DEPO POWOŁUJE SPECJALNY ZESPÓŁ DO SPRAW PEDOFILII W DIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ
Reklama
Reklama
Reklama