Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 03:54
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

ŻŁOBEK GMINNY ROZPOCZNIE SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ JUŻ ZA DWA MIESIĄCE

(Niegowa) Podczas ostatniej, październikowej sesji Rady Gminy Niegowa podjęto kilka uchwał. Wśród nich na uwagę zasługuje bez wątpienia ta, na mocy której od 1 stycznia 2020 roku rozpocznie działalność gminny żłobek. Placówka mieścić się będzie przy ul. Szkolnej 40. Rodzice będą mogli zapisać tam swoje dzieci od ukończenia 20 tygodnia do 3 roku życia. Aktywni radni złożyli szereg interpelacji. Najwięcej uwagi poświęcono w nich bieżącym naprawom i bezpieczeństwu drogowemu.
Podziel się
Oceń

(Niegowa) Podczas ostatniej, październikowej sesji Rady Gminy Niegowa podjęto kilka uchwał. Wśród nich na uwagę zasługuje bez wątpienia ta, na mocy której od 1 stycznia 2020 roku rozpocznie działalność gminny żłobek. Placówka mieścić się będzie przy ul. Szkolnej 40. Rodzice będą mogli zapisać tam swoje dzieci od ukończenia 20 tygodnia do 3 roku życia. Aktywni radni złożyli szereg interpelacji. Najwięcej uwagi poświęcono w nich bieżącym naprawom i bezpieczeństwu drogowemu.


 

ZWIĄZEK SUBREGIONU PÓŁNOCNEGO MOŻE POMÓC W UZYSKANIU FUNDUSZY UNIJNYCH


Ostatnie posiedzenie Rady Gminy odbyło się na początku października. Niegowa przystąpi do Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego, którego liderem będzie Częstochowa. Głównym celem Związku jest wspólne działanie na rzecz pozyskiwania i wykorzystywania środków unijnych w nadchodzącej perspektywie finansowej 2021-2027. Ma również wspierać rozwój gospodarczy i kulturowy należących do Związku samorządów. Wśród celów Związku wymienia się również pomoc w realizacji zadań własnych i zleconych, rozbudowę i integrację transportu oraz rozwój regionu.


Radni podjęli również uchwałę w sprawie przystąpienia gminy do realizacji projektu „E-aktywna Gmina Niegowa – bezpłatne szkolenia z kompetencji cyfrowych dla osób powyżej 25 roku życia” w ramach projektu „E-Aktywni Mieszkańcy Województwa Śląskiego i Opolskiego”. Wartość tego projektu opiewa na blisko 150 tysięcy złotych. Zgodnie z zapisami przyjętej uchwały, Niegowa nie wniesie do grantu wkładu finansowego.


 

OPIEKA DLA NAJMŁODSZYCH MIESZKAŃCÓW JUŻ OD NOWEGO ROKU


Od 1 stycznia 2020 roku działalność rozpocznie gminny żłobek przy ul. Szkolnej 40. Opiekę w nim znajdą dzieci od ukończenia 20 tygodnia życia do 3 lat. Możliwe będzie przedłużenie pobytu dziecka do lat 4 w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Nabór prowadzony będzie przez cały rok szkolny. Do żłobka przyjmowane będą dzieci osób mieszkających na terenie gminy. Jeśli liczba chętnych przekroczy liczbę dostępnych miejsc, wówczas uwzględnione będą dodatkowe kryteria naboru. Pierwszeństwo w przyjęciu do żłobka będą miały dzieci, które uczęszczały do żłobka w roku poprzednim. Następnie pierwszeństwo będą miały dzieci rodziców samotnie wychowujących, którzy pracują zawodowo, dzieci z rodzin wielodzietnych, dzieci matek, które dzięki zapewnieniu opieki żłobkowej powróciły do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym lub którym opieka żłobkowa umożliwi poszukiwanie pracy. Kolejnym kryterium pierwszeństwa jest orzeczony stopień niepełnosprawności rodzica. Na pierwszeństwo przyjęcia do żłobka mogą liczyć również te dzieci, których rodzice oboje pracują zawodowo lub uczą się. Jeśli żłobek będzie dysponował wolnymi miejscami, wtedy będzie mogło zostać przyjęte dziecko spoza terenu gminy. Opłaty za pobyt dzieci w żłobku oraz maksymalna opłata za wyżywienie zostaną jeszcze ustalone.


 

BIEŻĄCE POTRZEBY I NAPRAWY W PAŹDZIERNIKOWYCH INTERPELACJACH


Stanisław Mizgała wnosił o obcięcie gałęzi i zebranie poboczy przy drodze powiatowej. Józef Gromada z Postaszowic prosił między innymi o przekazanie 3 tysięcy złotych dla drużyn OSP Postaszowice, OSP Bliżyce oraz drużyny dziewcząt z OSP Niegowa. Jak wskazywał reprezentowały gminę na zawodach powiatowych. Niewielka kwota z punktu widzenia gminy byłaby bez wątpienia ogromnym wsparciem dla tutejszych jednostek OSP. Złożył kilka interpelacji dotyczących nie tylko Postaszowic - np. oczyszczenie stawów w Niegówce, czy też wycięcie gałęzi i poprawienie uszkodzonego znaku w Brzezinach. Mariusz Dudek w swojej interpelacji zwrócił uwagę na drogę powiatową biegnącą przez Moczydło w kierunku Trzebniowa. Radny wnioskował o przegląd i naprawę tej drogi, której nawierzchnia jest w złym stanie.

O ustawienie luster drogowych na dwóch skrzyżowaniach w Dąbrownie interpelował Andrzej Resiak. Jak wskazuje w swej interpelacji, ustawienie luster zwiększyłoby widoczność, a tym samym bezpieczeństwo osób poruszających się tymi drogami. Radny Mateusz Nocuń nie tylko w imieniu swoim, ale również innych radnych oraz mieszkańców, prosił o zorganizowanie spotkania z przedstawicielami sieci komórkowych. Miałoby ono dotyczyć postawienia nadajników w tych miejscowościach, w których zasięg jest słaby lub nie ma go w ogóle.

Trzynastu radnych złożyło wspólną interpelację, prosząc w niej wójta o przyznanie specjalnego dodatku do wynagrodzenia za lipiec i sierpień osobom, które pracowały w Komisji suszowej. - (...) w godzinach pracy szacowali w terenie szkody spowodowane suszą w uprawach gospodarstw rolnych (ponad 280 gospodarstw), a jednocześnie wykonywali czynności służbowe wynikające z ich zakresów obowiązków. Wnioskujemy o szczególne uwzględnienie zaangażowania Przewodniczącej Komisji, która do dnia dzisiejszego kontynuuje procedury tak, aby rolnicy otrzymali należne rekompensaty w jak najwcześniejszym terminie - czytamy w interpelacji z 4 października.

Ryszard Halabowski w swych interpelacjach prosił o naprawienie ubytków w drodze gminnej w Bobolicach nieopodal zamku, położenie rury przepustowej przy drodze od Ogorzelnika do Mirowa oraz o naprawienie części drogi powiatowej w Ogorzelniku. (es)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama