OPŁATA ŚMIECIOWA W ŻARKACH WZROSŁA DO 14,50

  • 08.06.2019, 12:20
  • Tomasz Urbański
(Żarki) 17 maja 2019 roku miała miejsce IX sesja Rady Miejskiej w Żarkach. Najbardziej istotną dla mieszkańców decyzją poddaną radnym pod głosowanie była uchwała w sprawie ustalenia nowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. 10 głosami „za” radni ustalili, że nowa, miesięczna stawka za odbiór odpadów wzrosła z obecnych 9 zł na 14,50 zł dla osób, które segregują śmieci oraz z 16 zł na 29 zł dla tych, którzy odpadów nie segregują. W sesji uczestniczył również starosta myszkowski Piotr Kołodziejczyk, przekazując m.in. informację o prawdopodobnym otwarciu w czerwcu oddziału kardiologii w myszkowskim szpitalu.

(Żarki) 17 maja 2019 roku miała miejsce IX sesja Rady Miejskiej w Żarkach. Najbardziej istotną dla mieszkańców decyzją poddaną radnym pod głosowanie była uchwała w sprawie ustalenia nowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. 10 głosami „za” radni ustalili, że nowa, miesięczna stawka za odbiór odpadów wzrosła z obecnych 9 zł na 14,50 zł dla osób, które segregują śmieci oraz z 16 zł na 29 zł dla tych, którzy odpadów nie segregują. W sesji uczestniczył również starosta myszkowski Piotr Kołodziejczyk, przekazując m.in. informację o prawdopodobnym otwarciu w czerwcu oddziału kardiologii w myszkowskim szpitalu.


 

14,50 ZA ŚMIECI


 

Pierwszy przetarg na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu gminy Żarki został unieważniony. Do Urzędu wpłynęła tylko jedna oferta od firmy PZOM STRACH SP. z o.o. Sp. k. z ceną 1.592.285,76 zł, co stanowiło prawie dwukrotność kwoty przewidzianej na ten cel w budżecie. W związku z powyższym ogłoszony został drugi przetarg, w ramach którego wpłynęły 3 oferty. Pierwszą złożył Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. z Zawiercia, wyceniając koszt odbiór odpadów w okresie od czerwca do końca bieżącego roku na wartość 1.214.348 zł. Drugą ofertę złożył PZOM STRACH SP. z o.o. Sp. k z Konopisk – 759.385 zł. Ostatnią ofertę złożyła Firma Produkcyjno-Handlowo-Usługowa „REKO” Jakub Ciupiński z Myszkowa oferując 853.130 zł. Termin realizacji zamówienia wynosi 7 miesięcy. Warto podkreślić, że Gmina Żarki w budżecie na powyższe zadanie zabezpieczone ma środki w wysokości 800tys. zł, z tym że obejmuje ono cały rok. By zatem przyjąć najkorzystniejszą ofertę, niezbędna była zmiany „opłaty śmieciowej”. Zgodnie z projektem uchwały, miesięczne stawki za odbiór odpadów wzrosły z 9 zł na 14,50 zł dla osób które segregują śmieci, oraz z 16zł na 29 zł dla tych, którzy odpadów nie segregują. W Gminie Żarki liczba zadeklarowanych osób segregujących śmieci wynosi 6600, w stosunku do 770 osób, które odpadów nie segregują. Uchwała przewiduje także 50-cio procentowe zwolnienie z miesięcznej opłaty dla gospodarstw domowych, gdzie dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.


 

Za przyjęciem uchwały głosowało 10 radnych, przeciw było 2, z kolei 1 radny wstrzymał się od głosu.


 

INWESTYCJE W GMINIE


 

Złożony został wniosek na dofinansowanie ze środków Funduszu Dróg Samorządowych dla przebudowy ul. Młyńskiej i Jagodowej.


 

- Jest to duże zadanie, długość tego odcinka to ok. 3 km. Planowana jest budowa drogi, ścieżki rowerowej, chodnika, ale również budowa kanalizacji sanitarnej. Wartość projektu to 5,3 mln zł. De facto, powstanie południowa obwodnica Żarek łącząca dwie drogi wojewódzkie, 789 Żarki-Koziegłowy oraz drogę 793, czyli Żarki-Myszków. Nie wiemy jaka będzie kwota dofinansowania. Wyliczana jest biorąc pod uwagę sytuacje gminy, dochód na mieszkańca i inne kryteria - zaznaczył Klemens Podlejski Burmistrz Miasta i Gminy Żarki.


 

Rozpoczyna się inwestycja na Osiedlu 600-lecia w Żarkach. 13 maja ogłoszony został przetarg na budowę dróg gminnych pomiędzy ulicami Serwin i Chryzantem wraz z odwodnieniem. Zadanie to dofinansowane jest z Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie 1,5 mln zł, zaś jego całkowita wartość wynosi 3 mln zł.


 

Zakończyła się inwestycja gruntownego remontu komunalnych i socjalnych budynków mieszkalnych przy ul. Topolowej wraz ze zmianą i zagospodarowaniem przestrzeni wokół budynków. Całkowita wartość inwestycji wynosiła 2,7 mln zł, jednak gminie udało się pozyskać na zadanie dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.


 

Rozpoczęła się budowa budynku, który stanowić będzie zaplecze sanitarne przy kąpielisku miejskim w Żarkach. Wartość inwestycji to kwota rzędu 466 090,01 zł, jednak również tutaj udało się zaangażować środki zewnętrzne, tym razem z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”, w wysokości 205 tys. zł. Prace potrwają do końca lipca tego roku.


 

Trwają również działania związane z termomodernizacją trzech budynków: w Żarkach przy ul. Leśniowskiej 61 i ul. Berka Joselewicza 11 oraz w Przybynowie przy ul. Szkolnej 4. Wartość inwestycji wynosi 722 334,00 zł, a pozyskana dotacja unijna to kwota 456 813,41 zł.


 

Podpisane zostały także umowy na wykonanie dwóch ciągów dróg, tj. rozbudowanie drogi gminnej w ciągu ul. Majowej i ul. Ogrodowej w Kotowicach wraz z odwodnieniem oraz drogi gminnej Wysoka Lelowska-Żarki Letnisko.


 

KARDIOLOGIA W SP ZOZ MYSZKÓW


 

W posiedzeniu Rady uczestniczył również starosta myszkowski Piotr Kołodziejczyk, odnosząc się przede wszystkim do wspólnie realizowanych wraz z gminą Żarki inwestycji. Wydaje się jednak, że kluczową informację, jaką chciał przekazać starosta dotyczyła prawdopodobnego otwarcia oddziału kardiologii w myszkowskim szpitalu.


 

- Odbyła się kontrola w SP ZOZ-ie w Myszkowie odnośnie oddziału kardiologicznego. Kontrola pozytywna. Czekamy na pozytywne podpisanie dokumentów kontraktowych i miejmy nadzieję, z duża dozą graniczącą z pewnością, od Dnia Dziecka będziemy mieli kardiologię już w Myszkowie. Obsada pielęgniarska jest, obsada lekarska również jest już skompletowana. - przekazał starosta myszkowski Piotr Kołodziejczyk.


 

Na koniec, starosta musiał zmierzyć się z pytaniami radnych dotyczących przede wszystkim tematyki dróg, chodników oraz transportu publicznego w gminie.


 

ZBIÓRKA NA OPERACJĘ BRAMKARZA LKS ZIELONI ŻARKI


 

Burmistrz Klemens Podlejski poinformował również, że nadal trwa zbiórka na rzecz Rafała Koteckiego, bramkarza IV ligowego Klubu Zieloni Żarki. Sportowiec poważnie ucierpiał w trakcie meczu 13 kwietnia br. podczas interwencji bramkarskiej. Na operację stawu barkowo-biodrowego oraz późniejszą rehabilitacje potrzebna jest kwota ok. 8,5 tys. zł. Szczegóły zbiórki dostępne są na stronie www.umigzarki.pl


 

Adam Bugaj


 

Tomasz Urbański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe