300za500

  • 06.07.2018, 10:28
  • Jaroslaw Mazanek
Wspólna akcja Kuriera Zawierciańskiego i Gazety Myszkowskiej: Mam nadzieję, że nikt nie zapomniał o proteście niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie i ich postulatach. Rządy RP najpierw Beaty Szydło, teraz Morawieckiego miały być prospołeczne, a niepełnosprawnym protestującym utrudniały nawet dojście do toalety. Protest niepełnosprawnych w sejmie nie zakończył się pełnym sukcesem, rząd PiS-u nie zgodził się na przyznanie niepełnosprawnym 500 zł w gotówce. Ale głos niepełnosprawnych i ich heroicznych rodziców został usłyszany i dostrzeżony na całym świecie. Rząd nie zgodził się na 500 zł dla niepełnosprawnych, ale daje nowe świadczenie, tzw. „Dobry Start” czyli 300 zł jednorazowej wyprawki szkolnej. Od 1 lipca można składać wnioski o wyprawkę.

wspólna akcja Kuriera Zawierciańskiego i Gazety Myszkowskiej

300za500

Mam nadzieję, że nikt nie zapomniał o proteście niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie i ich postulatach. Rządy RP najpierw Beaty Szydło, teraz Morawieckiego miały być prospołeczne, a niepełnosprawnym protestującym utrudniały nawet dojście do toalety. Protest niepełnosprawnych w sejmie nie zakończył się pełnym sukcesem, rząd PiS-u nie zgodził się na przyznanie niepełnosprawnym 500 zł w gotówce. Ale głos niepełnosprawnych i ich heroicznych rodziców został usłyszany i dostrzeżony na całym świecie. Rząd nie zgodził się na 500 zł dla niepełnosprawnych, ale daje nowe świadczenie, tzw. „Dobry Start” czyli 300 zł jednorazowej wyprawki szkolnej. Od 1 lipca można składać wnioski o wyprawkę.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna koszt  wyprawki szkolnej  po 300 zł na każde dziecko wg. Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyniesie 1,44 mld zł. Szacunki ile miałby kosztować dodatek rehabilitacyjny 500 zł dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym, niezdolnych do samodzielnej egzystencji są różne, ale przyjmijmy, wg. oko.press, że to liczba 4,8 mld zł. Czyli mniej więcej 3x tyle ile rząd wyda na wyprawki szkolne. Każde pieniądze na dziecko się przydadzą, ale nawet niezamożna rodzina przyzna, że 300 zł nie zmieni ich sytuacji wcale. 500 zł dla każdego niepełnosprawnego to pomoc ogromna, choć też nie pokrywająca wszystkich potrzeb. Ale na pewno wzmacniająca ich godność, jak świadczenie 500+, które pozwoliło wielu polskim rodzinom poczuć się godniej, gdy przestali się martwić jak związać koniec z końcem.

W kwietniu, gdy kończył się protest niepełnosprawnych w Sejmie dla Faktów TVN agencja Kantar Millward Brown przeprowadziła sondaż, w którym 87% respondentów opowiedziało się za postulatem rodziców osób niepełnosprawnych, żeby państwo wypłacało im 500 zł miesięcznie. Rząd się nie ugiął, w jakimś sensie „zamiast” dał 300 zł wyprawki szkolnej. Wszystkim. Długo zastanawiałem, się jak można zamienić 300 za 500. Znalazłem sposób:

Zróbmy  więc 300za500!

W powiedzie myszkowskim żyje około 12 tysięcy dzieci i młodzieży w wieku szkolnym do 20 roku życia (niepełnosprawni do 24 roku). To ok. 3,6 mln zł „wyprawki szkolnej”. W powiecie zawierciańskim żyje ok. 15 tysięcy dzieci i młodzieży uprawnionych do wyprawki szkolnej. To 4,5 mln zł. Gdyby tylko 20% rodziców zdecydowało się przekazać wyprawkę na potrzeby niepełnosprawnych, którym rząd poskąpił pieniędzy, byłaby to kwota 1,62 mln zł. Nie wiem ile w obu powiatach jest dzieci i dorosłych o znacznym stopniu niepełnosprawności, niezdolnych do samodzielnego życia, ale gdyby te 5400 rodzin dobrowolnie przekazało swoją wyprawkę szkolną na bezpośrednie wsparcie niepełnosprawnych byłaby to kwota, która ich warunki życia, wypoczynku poprawiłaby znacząco. Może byłoby ich stać na samodzielne wyjście do kina, które często jest niedostępne dla rodziców, którzy wszystkie zdobyte pieniądze przeznaczają na leczenie i rehabilitację.

Na rządowej stronie empatia.mpips.gov.pl można od 1 lipca składać wnioski o wypłatę wyprawki szkolnej. Sprawdziłem jak to działa. Nawet działa. Korzystając z podpisu kwalifikowanego (nie każdy musi go mieć, większość z nas założy lub założyła „profil zaufany” za pośrednictwem banku, w którym mamy konto osobiste) zarejestrowałem się, dodałem córkę (trzeba podać dokładny adres szkoły) i konto do wpłaty 300 zł wyprawki. Tu miałem problem, gdyż wniosek składa się „pod odpowiedzialnością karną” za podanie nieprawdziwych danych. Gdyby rubryka gdzie wpisujemy rachunek bankowy była nazwana np. „nr konta na które ma wpłynąć wyprawka szkolna” wpisałbym od razu konto wybranej fundacji, zajmującej się wspieraniem niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Ale wpisać trzeba „nr TWOJEGO rachunku bankowego”. Konto fundacji nie jest moje, więc wpisując ich nr konta Rząd RP mógłby uznać, że podałem nieprawdę. Na wszelki wypadek kazałem więc wyprawkę wysłać do mnie. Gdy wpłynie, przekażę wybranej fundacji.

Fundacje: prosimy o kontakt

Każdy może przekazać wyprawkę szkolną na konto tej fundacji, która wydaje mu się najlepsza, najbardziej wiarygodna. Nam zależy, żeby były to fundacje z siedzibą na terenie powiatów myszkowskiego i zawierciańskiego, które głównie zajmują się wspieraniem osób niepełnosprawnych (dorosłych i dzieci), które nie mogą funkcjonować samodzielnie. Czyli tych, których dotyczył postulat protestujących niepełnosprawnych i ich opiekunów walczących o świadczenie rehabilitacyjne 500 zł. Fundacje, które spełniają te kryteria prosimy o kontakt. Dziennikarze Gazety Myszkowskiej i Kuriera Zawierciańskiego przeanalizują ich statuty, sprawozdania finansowe pod tym właśnie kątem i publikować będziemy listę preferowanych fundacji do naszej akcji społecznej 300za500.

Wszystkich, którzy zdecydują się przekazać swoją wyprawkę szkolną niepełnosprawnym, prosimy, aby tytuł przelewu wpisywać nazwę akcji: 300za500.  Zdjęcie przelewu (nr własnego rachunku bankowego, adres lepiej zasłonić) wrzucajcie gdzie chcecie: na FB gdzie utworzyliśmy stronę 300za500; wysyłajcie do redakcji.

Od 1 lipca składać można wnioski o wypłatę wyprawki szkolnej. Rząd zapowiada, że pierwsze wyprawki wpłyną na konta do końca września. Mamy więc sporo czasu, żeby przygotować się do akcji. Jeżeli będzie udana, do naprawdę potrzebujących mogą wpłynąć znaczące środki, których poskąpił Rząd RP.

Jarosław Mazanek

redaktor naczelny tygodników

Gazeta Myszkowska

Kurier Zawierciański

[email protected]

[email protected]

Jaroslaw Mazanek

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe