ABSOLUTORIUM DLA STACHERY PRZY TRZECH GŁOSACH PRZECIWNYCH

  • 18.07.2017, 12:20
  • Tomek
(Poraj) Przy trzech głosach przeciwnych radni udzielili absolutorium wójtowi Łukaszowi Stacherze za wykonanie budżetu w 2016 roku. Nim radni zagłosowali, musieli wysłuchać sprawozdania z wykonania budżetu przedstawionego przez skarbnik Jadwigę Zasik oraz wyjaśnień wójta Łukasza Stachery, na temat wydanej przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Katowicach negatywnej opinii dotyczącej budżetu za ubiegły rok. 

(Poraj) Przy trzech głosach przeciwnych radni udzielili absolutorium wójtowi Łukaszowi Stacherze za wykonanie budżetu w 2016 roku. Nim radni zagłosowali, musieli wysłuchać sprawozdania z wykonania budżetu przedstawionego przez skarbnik Jadwigę Zasik oraz wyjaśnień wójta Łukasza Stachery, na temat wydanej przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Katowicach negatywnej opinii dotyczącej budżetu za ubiegły rok. 

 

Absolutorium to potwierdzenie przez Radę Gminy prawidłowej realizacji przez wójta budżetu, czyli zgodnego z prawem wydatkowania publicznych pieniędzy. Rada analizuje i ocenia szczegółowe sprawozdanie wójta z wykonania budżetu gminy, a następnie podejmuje uchwałę w sprawie udzielenia mu absolutorium. Wynik głosowania wskazuje, czy jego działania są akceptowane przez radnych.

 

Sprawozdanie z wykonania budżetu 2016 omówiła skarbnik gminy Jadwiga Zasik. Z tym dokumentem wcześniej zapoznała się Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach, która po przeanalizowaniu danych wydała negatywną opinię, ze względu na pożyczkę zaciągniętą 30 grudnia 2016 r. Celem tej pożyczki była restrukturyzacja zadłużenia gminy wynoszącego 4 mln zł. W międzyczasie zmieniły się przepisy i takie zobowiązanie zostało uznane za pożyczkę, a nie subrogację.

 

Wyjaśniając, subrogacja to inaczej podstawienie. Instytucja finansowa działając za uprzednią zgodą dłużnika, w tym przypadku gminy Poraj, oraz na wcześniej ustalonych warunkach, dokonuje spłaty jego wymagalnych zobowiązań. W tej sytuacji dłużnik dokonuje na rzecz instytucji finansowej zapłaty w ramach wcześniej przyjętego przez strony harmonogramu.

 

 – Ja przepisów prawa przestrzegałem, przestrzegam i przestrzegać będę zawsze. W 2016 roku wykonaliśmy budżet 86,12%, wydatki wykonaliśmy 86,74%, bo bez udziału środków zewnętrznych i zaplanowanych z deficytem w oświacie – wysokość subwencji na oświatę stanowiła 8 mln zł, a z budżetu gminy wydatkowanych było 16 mln zł. To jest to, co udało się zrealizować w 2016 roku. Regionalna Izba Obrachunkowa w żaden sposób nie podważa wykonania budżetu, w żaden sposób nie podważa pracy urzędników, pracy rady ani wójta. Jeden błąd, który popełniliśmy. Uważam, że to nie jest mój błąd, ale niech tak będzie. Negatywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej spowodował debet, bo nie dostaliśmy kredytu w wysokości 4 mln zł i nie spłaciliśmy debetu na dzień 30 grudnia 2016 r., ponieważ Bank Krakowski wycofał się z podpisania umowy, pomimo złożonej oferty. Aby spłacić debet zaciągnięte zostało zobowiązanie w spółce Magellan, które kosztowało gminę prowizję 12.920 zł i odsetki 12.624,66 i w ciągu 30 dni zobowiązanie zostało spłacone, tj. 30 stycznia br. i zaksięgowane zgodnie z wytycznymi RIO jako „zobowiązania inne”. A było to konsultowane kilkakrotnie.  Subrogacja, czyli restrukturyzacja zadłużenia została potraktowana jako pożyczka (na podstawie orzeczenia Sądu Administracyjnego z dnia 25 stycznia 2017 r.), dlatego został przekroczony wskaźnik zadłużenia o 10%. RIO do tego nie miała zastrzeżeń i dopiero w miesiącu kwietniu bieżącego roku zostaliśmy wezwani do złożenia wyjaśnień w tej sprawie. Na dzisiaj nie ma żadnych zobowiązań. Gmina ma płynność finansową. Skarbnik Gminy udzielała wyjaśnień między innymi na temat wzoru według jakiego liczy się wskaźnik zadłużenia – tłumaczył radnym wójt Stachera.

 

Pomimo to sprawozdanie z wykonania budżetu zostało uznane przez RIO za kompletne, zawierające wszystkie dane i nie wykazujące rozbieżności w stosunku do danych wykazanych w sprawozdaniach statystycznych budżetowych.

 

Skarbnik przedstawiła najważniejsze dane dotyczące ubiegłorocznych dochodów, które zostały zrealizowane na poziomie 86,12% (plan uwzględniający wszystkie zmiany w ciągu roku: 41.864.744,77 zł, a wykonanie na koniec roku 2016 to: 36.052.648,73 zł). Największy udział w zgromadzonych dochodach miały dochody własne (podatki i opłaty wpływające do budżetu, m.in. podatek od nieruchomości, leśny, rolny, dochodowy), subwencja oświatowa i dotacje celowe. Natomiast z wydatkowanej kwoty 38.962.556,76 zł (wg planu po zmianach w ciągu roku: 44.913.744,83 zł), co stanowi 86,75% wykonania planu, przypadło na wydatki: bieżące 34.767.033,21 zł (89,47%) oraz majątkowe 4.195.523,55 zł (69,3%). Największą kwotę wydatków generują: oświata, pomoc społeczna, jednostki budżetowe, kultura, gospodarka komunalna i inwestycje (przebudowa i budowa dróg oraz chodników, termomodernizacja remiz strażackich, oświetlenie ulic).

 

W sprawozdaniu znalazły się również zadania zrealizowane w ramach Funduszu Sołeckiego dla każdego sołectwa: w Poraju - doposażenie placu zabaw i siłowni zewnętrznej na ul. Zielonej, dofinansowanie OSP w Poraju i Gimnazjum w Poraju, sponsoring Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego; w Żarkach Letnisku – remont płyty tanecznej przed Amfiteatrem, tablica z mapą miejscowości; w Dębowcu – doposażenie placu zabaw, chodnik wokół Mogiły Żołnierzy poległych w II Wojnie Światowej; w Masłońskim – doposażenie świetlicy środowiskowej, budynku wielofunkcyjnego, placu zabaw i klubu Unia Masłońskie; w Choroniu – zagospodarowanie skarp gminnych i gruntów wspólnoty, dofinansowanie OSP w Choroniu i Domu Ludowego; w Gęzynie – dofinansowanie OSP w Gęzynie, zakup rur na cele odwodnienia; w Kuźnicy Starej – oświetlenie drogi przy boisku, dofinansowanie KGW „Kalina”, w Jastrzębiu – budowa drogi do cmentarza, organizacja imprezy integracyjnej.

 

Komisja Rewizyjna po rozpatrzeniu sprawozdania z wykonania budżetu wydała opinię pozytywną. Na tej podstawie zastępca przewodniczącego Rady Gminy Poraj Mariusz Karkocha odczytał projekt uchwały o udzielenie wójtowi Łukaszowi Stacherze absolutorium. Rada Gminy Poraj dokonała pozytywnego podsumowania wykonania budżetu za 2016 r. i przy trzech głosach przeciwnych (radnych: Zdzisławy Polak, Małgorzaty Rodek i Tomasza Klimka) udzieliła wójtowi absolutorium.

 

Wójt Łukasz Stachera podziękował Radzie za zaufanie i współpracę. Wszystkim pracownikom Urzędu Gminy, radnym oraz sołtysom złożył osobne podziękowania za dobrą pracę przy wykonywaniu zadań gminy.

 

Ewelina Kurzak

 

Tomek

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe