Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 16 czerwca 2025 19:16
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Erasmus+ w Branżowej Szkole I Stopnia w Żarkach ZDZ w Katowicach

Praktyki zawodowe we Włoszech/ we włoskim Rimini
Podziel się
Oceń

W czasie praktyk zagranicznych młodzież Branżowej Szkoły I Stopnia w Żarkach miała możliwość poszerzenia umiejętności zawodowych o doświadczenie u włoskich pracodawców.

Dzięki uzyskanej Akredytacji programu Erasmus+ na lata 2021-2027 szkoła ma uproszczony zagwarantowany dostęp do środków na wyjazdy uczniów w najbliższych latach, co oznacza, że projekty Erasmus+ będzie realizować co roku.

Proszę nam opowiedzieć coś o tym projekcie? Czy to był pierwszy projekt szkoły?

Nasza szkoła od wielu lat realizuje projekty mobilności, czyli takie, w ramach których uczniowie wyjeżdżają na zagraniczne praktyki. Nasi uczniowie byli już kilkukrotnie w Niemczech i raz w Portugalii, w tym roku wybraliśmy Włochy, w przyszłym planujemy wyjazd na południe Hiszpanii.

W ramach projektu Erasmus+ nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000066418 praktyki odbyło 16 uczestników, 12 uczniów i 4 absolwentów. Praktyki trwały 3 tygodnie, we włoskim Rimini młodzież przebywała w dniach 11 marca - 2 kwietnia 2023r. W ramach projektu wyjechali uczniowie kształcący się na kierunkach: fryzjer, kucharz, cukiernik oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz 4 absolwentów: fryzjerki i kucharz. Praktyki odbywały się we włoskich restauracjach, salonach fryzjerskich i firmach remontowo-budowlanych. Uczniowie nabyli nowe umiejętności i doświadczenie zawodowe, poznali inną kulturę pracy i podszlifowali język. Muszę przyznać, że umiejętności zawodowe naszych uczniów i absolwentów zostały zauważone i docenione przez włoskich pracodawców, co tylko potwierdziło, że nasza szkoła kształci specjalistów w swoich zawodach.

Czy udział w takim projekcje jest darmowy?

Tak, uczestnicy mają zapewnione wsparcie finansowe na każdym etapie realizacji. Przed wyjazdem biorą udział w kursach językowych, zajęciach przygotowania pedagogicznego i kulturowego, otrzymują też kieszonkowe na drobne wydatki. Ponadto mieli zapewniony transport autokarem spod szkoły w Żarkach do Rimini, noclegi z wyżywieniem, transport lokalny w Rimini oraz program kulturowy, w tym wycieczki do San Marino i Florencji.

Ponadto, aby zapobiegać wykluczeniu pozyskaliśmy w ramach projektu specjalne środki na wsparcie osób, które są w trudniejszej sytuacji materialnej. W ramach tych środków uczniowie najbardziej potrzebujący mogli m.in. zakupić najpotrzebniejsze rzeczy na czas pobytu np. walizki czy odzież.

Co trzeba zrobić, żeby wyjechać?

Aby wziąć udział w naszym projekcie trzeba być uczniem lub absolwentem (do roku od ukończenia) Branżowej Szkoły I Stopnia w Żarkach.

Wyjechać może każdy uczeń, który zakwalifikuje się do programu, czyli złoży dokumenty rekrutacyjne, odbędzie rozmowę kwalifikacyjną i będzie spełniał warunki regulaminu rekrutacji, więc szansę wyjazdu ma każdy

A co mówią sami uczniowie? Jakie wrażenia?

-Bardzo podobało nam się księstwo San Marino, obok Rimini, które zwiedzaliśmy. Odwiedziliśmy też Florencję. W zakładach pracy trochę kłopotów sprawiała nam komunikacja, dogadanie się, ale dawaliśmy radę. Dla nas był to wspaniały wyjazd, zwłaszcza, że był to dla nas pierwszy w życiu wyjazd poza Polskę - opowiadają dwie uczestniczki programu Erasmus+

Projekt Erasmus+ 2022-1-PL01-KA121-VET-000066418 został przygotowany przez Panią Dyrektor Beatę Błaszczyk we współpracy z nauczycielkami Izabellą Matczak i Moniką Wcisło.

Pod koniec roku szkolnego uczestnicy wyjazdu i wychowawcy podsumowali projekt na terenie szkoły. Była to też okazja do wręczenia uczestnikom certyfikatów zdobytych podczas wyjazdu umiejętności językowych.

Branżowa Szkoła I Stopnia w Żarkach Zakładu Doskonalenia Zawodowego Katowicach mieści się w Żarkach przy ulicy Sosnowej 2 i kształci młodzież w następujących zawodach: fryzjer, kucharz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie i we wszystkich zawodach w klasie wielozawodowej. Uczniowie są pracownikami młodocianymi i mają zapewnioną praktyczną naukę zawodu w nowocześnie wyposażonych pracowniach.


Więcej o naszej szkole możesz się dowiedzieć:

www.szkoly.zarki.zdz.pl

https://www.szkoly.zarki.zdz.pl/erasmus-2022


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TynfTreść komentarza: BUCHA! CHA! CHA!!! PRZYGADAŁ KOCIOŁ GARNKOWI!! BUCHA!!!!! CHA!!!!! CHA!!!!!!! Ręce człowiekowi opadają.. Ależ Panie Profesorze , wystarcza mi sam życiorys. po co ten prześmieszny tekst...???? Chyba się nie mylę Panie Profesorze..... Co.???Data dodania komentarza: 15.06.2025, 10:37Źródło komentarza: ManipulacjaAutor komentarza: Gina:)Treść komentarza: byłam na ferracie Hura Jura - świetne miejsca , przepiekna okolica bardzo dobrze zorganizowane miejsce z daleka od zgiełku miasta i tłumów ludzi, niesmaowita perełka.polecam równiez z dziecmi.Data dodania komentarza: 11.06.2025, 09:48Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: Aga pokolenie ZTreść komentarza: Koleś ma konfederackie poglądy brak szacunku dla kobiet . Bufon, milionami na koncie ma być autorytetem! Dzisiaj jest ten jutro będzie inny influencerData dodania komentarza: 8.06.2025, 17:56Źródło komentarza: DZIWNE WYNIKI WYBORÓW KRAKOWIE I OLEŚNIE. KOMISJE W KTÓRYCH TRZASKOWSKI „DOSTAŁ” MNIEJ GŁOSÓW W II TURZE NIŻ W PIERWSZEJ. A jak było u nas?Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Jak już szukacie dziury w całym to obejrzyjcie sobie najpierw komentarz na ten temat na bezstronnym Kale Zero na YT a potem snujcie teorie spiskowe. Jak ktoś przeczytał książkę Rafał (tylko same słowa Trzaskowskiego) to mógł zmienić zdanie na temat tego mitomana i narcyza. Pewnie GM nie czytała tego "dzieła" to chętnie udostępnię.Data dodania komentarza: 7.06.2025, 06:19Źródło komentarza: DZIWNE WYNIKI WYBORÓW KRAKOWIE I OLEŚNIE. KOMISJE W KTÓRYCH TRZASKOWSKI „DOSTAŁ” MNIEJ GŁOSÓW W II TURZE NIŻ W PIERWSZEJ. A jak było u nas?Autor komentarza: KarolaTreść komentarza: Gratulacje 👏Data dodania komentarza: 6.06.2025, 21:32Źródło komentarza: POLSKA A NIE ROZUMIE POLSKI B. PRZERWANA REWOLUCJA Z 15 PAŹDZIERNIKA 2023Autor komentarza: Szok skandalTreść komentarza: Szok pomylić się przy dwóch kandydatachData dodania komentarza: 6.06.2025, 21:08Źródło komentarza: DZIWNE WYNIKI WYBORÓW KRAKOWIE I OLEŚNIE. KOMISJE W KTÓRYCH TRZASKOWSKI „DOSTAŁ” MNIEJ GŁOSÓW W II TURZE NIŻ W PIERWSZEJ. A jak było u nas?
Reklama
Reklama
Reklama