Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 2 sierpnia 2025 13:52
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ROCZNICA POTYCZKI POWSTAŃCÓW W KAZIMIERÓWCE

(Kazimierówka, gm. Łazy)Uczczono 159. rocznicę potyczki Powstańców Styczniowych pod Kuźnicą Masłońską na polanie w Kazimierówce (gm. Łazy). W dniu 22 marca 2022 roku na polanie w lesie rokitnickim na pograniczu Gmin Łazy i Zawiercie, przy symbolicznej powstańczej mogile, odbyła się uroczystość patriotyczna, upamiętniająca potyczkę oddziału powstańczego płk. Teodora Cieszkowskiego z oddziałem Carskiej Rosji, która została stoczona w dniu 22 marca 1863 roku.
Podziel się
Oceń

Uroczystość poprowadził Sławomir Gębka z Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej. Wśród przybyłych gości, których powitał prowadzący, byli m.in: Zastępca Prezydenta Miasta Zawiercie Małgorzata Benc, Prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Zawierciu Bogusław Piotrowski, Leśniczy Leśnictwa Łazy Piotr Szydło, przedstawiciele Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu, regionalista Tadeusz Loster z małżonką, Włodzimierz Pucek z Porębską Grupą Rowerową, plut. rez. Damian Liszczyk ze Śląskiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy RP, grono nauczycielskie ze Szkół Podstawowych Nr 5 oraz 6 w Zawierciu wraz z młodzieżą szkolną, członkowie Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej m.in. Jerzy Miśta, Mieczysław Szczygielski, Leszek Merta, który zadbał o wystrój patriotyczny mogiły w dniu uroczystości.

Następnie głos zabrał prezes Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Maciej Świderski, który mówił m.in.: „Jak co roku od lat, tak i dzisiaj chylimy czoła przy miejscu pamięci narodowej zrywu z 1863 roku. Pamiątkowe miejsce symbolicznej mogiły odwołuje się do wydarzeń będącego wówczas pod berłem Carskiej Rosji narodu polskiego. Pamiętna już 159. rocznica inspiruje nas do poszukiwania zapomnianych śladów tych wydarzeń. My współcześnie żyjący, z okoliczności 150. rocznicy w 2013 roku, nakładem Starostwa Powiatowego w Zawierciu, wydaliśmy drukiem pracę zbiorową pt. „Powiat Zawierciański w Powstaniu Styczniowym”, wybite zostały również okolicznościowe medaliony. Amatorzy historii „Małych Ojczyzn” sporządzili prezentacje filmowe. Zdjęcia mogiły były prezentowane na wernisażu w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu. Tego typu działania przemawiają do młodszej wiekowo społeczności o potrzebie szacunku i ochrony miejsc pamięci Powstania Styczniowego”.

Następnie część artystyczną przedstawiła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zawierciu, która zaprezentowała kilka pieśni patriotycznych. Po ich występie nastąpiło złożenie wieńców oraz zniczy przez przybyłe delegacje. Minutą ciszy uczczono pamięć poległych powstańców w 1863 roku. Uroczystość zakończyło wystąpienie regionalisty Tadeusza Lostera, który przybliżył postać poległego w czasie stoczonej potyczki, księdza Benwenuto Mańkowskiego.

Tekst oraz zdjęcia:

Damian Liszczyk


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: EmerytTreść komentarza: Boże dałeś nam dzieciństwo, które zabrałeś. Boże dałeś nam młodość i również zabrałeś. Dałeś PiS tylko się przypominamy…Data dodania komentarza: 31.07.2025, 08:35Źródło komentarza: Jak Michał Woś szczuje i manipuluje. To były Wiceminister Sprawiedliwości u Ziobry B Autor komentarza: xppTreść komentarza: Pier...... złodzieje myszkowscy w tej policjiData dodania komentarza: 31.07.2025, 02:16Źródło komentarza: CO MA WSPÓLNEGO USIŁOWANIE ZABÓJSTWA NA SAMOS I „ARESZTOWANIE” ŁODZI W MYSZKOWIE?Autor komentarza: ZbyszekTreść komentarza: Dlaczego nie jestem zaskoczony ?!😂 Cały PiS !Data dodania komentarza: 30.07.2025, 12:19Źródło komentarza: Jak Michał Woś szczuje i manipuluje. To były Wiceminister Sprawiedliwości u ZiobryAutor komentarza: TomiTreść komentarza: Gdyby się dało to na pewno włodarze by zatrudnili czarodziejkę aby w moment wyczarowała przebudowę. Ale się nie da. Trudno. Są utrudnienia potem będzie ładnie. W domu jeżeli są remonty też źle się mieszka.Data dodania komentarza: 23.07.2025, 11:36Źródło komentarza: Myszków się zmienia– trwa wieloetapowa rewitalizacja centrum miastaAutor komentarza: ZawiszaTreść komentarza: To sabotaż terrorystyczny, wiecznie rozkopany Myszków, przejechać się nie da, utrudnia to strasznie życie, Idiotyczna przebudowa! Idioci z władz miasta, dlaczego zlikwidowaliście dworzec autobusowy?Data dodania komentarza: 22.07.2025, 06:25Źródło komentarza: Myszków się zmienia– trwa wieloetapowa rewitalizacja centrum miastaAutor komentarza: MiTreść komentarza: W powiecie takich niepelnosprytnych rodziców nie brakuje. A to sobie tatusiowie wożą dzieci na motocyklach bez żadnych zabezpieczeń, a to kulig za samochodem. A potem pogrzeb dziecka albo kalectwo na całe życie.Data dodania komentarza: 20.07.2025, 09:11Źródło komentarza: MYSZKÓW. TRAGICZNY WYPADEK JADĄCYCH QUADEM. TRZY OSOBY, W TYM DZIECKO, CIĘŻKO RANNE. ZDJĘCIE
Reklama
Reklama
Reklama