Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 05:44
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

A JEDNAK PROCES ZA ZNISZCZENIE KRZYŻA. Kościół nie odpuścił?

Prokuratura Rejonowa w Myszkowie skierowała do Sądu Rejonowego w Myszkowie akt oskarżenia przeciwko Adamowi K., dotyczący obrazy uczuć religijnych poprzez zniszczenie figury Chrystusa na Krzyżu w Pińczycach -czytamy w komunikacie prasowym Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. To ciekawa sprawa, gdyż w toku śledztwa sprawcy zarzucano wandalizm i zniszczenie mienia, a prokuratura z Myszkowa informowała, że ze względu na skruchę, dobrą postawę sprawcy, do sądu skierowano wniosek o nadzwyczajne złagodzenie kary. Czyli np. warunkowe umorzenie postępowania karnego. To musimy jeszcze wyjaśnić, ale jednak sprawa potoczyła się inaczej. Prokuratura zdecydowała się oskarżyć ucznia o obrazę uczuć religijnych. Jak informuje Prokuratura Okręgowa, sprawcy postawiono jednak zarzut „religijny”, czyli obrazy uczuć religijnych. Adam K. odkręcił i połamał figurę Chrystusa, głowę zabrał i pomalował na czerwono. Chłopak ma 17 lat, jest uczniem Zespołu Szkół im. Dunikowskiego w Zawierciu, dobrze się uczy.
A JEDNAK PROCES ZA ZNISZCZENIE KRZYŻA. Kościół nie odpuścił?
Krzyż w Pińczycach. Zniszczenie figury Chrystusa to zwykły wandalizm czy obraza uczuć religijnych?
Podziel się
Oceń

Jak informuje nas Prokuratura Rejonowa z Myszkowa po konsultacjach z Prokuraturą Okręgową w Częstochowie uznano, że jednak do sądu trafi normalny akt oskarżenia. Gdy pytaliśmy o tę sprawę kilka miesięcy temu, pod koniec śledztwa, nie było wiadomo, jakie stanowisko zajmie proboszcz parafii, czy jego kościelni zwierzchnicy. Czy okażą miłosierdzie chłopakowi, czy będą żądać przykładnego ukarania wandala. A wiemy, że chłopak prosił o wybaczenie, ale nie było odpowiedzi.

Prok. Dariusz Bereza GM nr 39 z 24.09.21: -Proboszcz nie wyraził żadnego stanowiska, co do żądanej kary. W aktach sprawy jest pismo kierowane przez podejrzanego do Kurii, ale nie ma żadnej odpowiedzi. Chłopak w miejscowości cieszy się dobrą opinią, w jego obronie stanęło kilku mieszkańców, jest bardzo dobrym uczniem w szkole. W całej sprawie nie widzimy w działaniu sprawcy motywów nienawiści do religii, zamiaru zniszczenia symbolu religijnego. Raczej jednorazowy akt wandalizmu, a sprawca nie potrafi logicznie wytłumaczyć, dlaczego to zrobił.

O sprawie pisaliśmy we wrześniu w artykule „Zniszczył figurę Chrystusa”. 21 lipca 2021 roku funkcjonariusze Komisariatu Policji w Koziegłowach otrzymali zgłoszenie od proboszcza miejscowej parafii ks. Pawła Lamka, dotyczące zniszczenia figury Chrystusa na Krzyżu w miejscowości Pińczyce. To krzyż przy ulicy Siewierskiej, w polach, przy drodze od szkoły. Dawniej był drewniany, ale gdy uległ naturalnemu zniszczeniu, nowy krzyż ze stali nierdzewnej ufundował Jan Szmal.

W wyniku oględzin policjanci stwierdzili, że nieustalony sprawca odkręcił figurę od metalowego krzyża i rozbił ją, a następnie odłamki wyrzucił na pobliskie pola. Ponadto ustalono, że zniszczona figura należy do parafii pod wezwaniem Św. Michała Archanioła w Pińczycach, a wartość spowodowanych strat wynosi 1000 zł.

Na skutek podjętych czynności śledczych uzyskano informację, że sprawcą przestępstwa może być 17-letni mieszkaniec Pińczyc Adam K. Były to -jak informuje prokuratura- działania rozległe, z przesłuchaniem wielu świadków. Gdy jako prawdopodobny sprawca zostały wytypowany 17-latek z Pińczyc, w garażu jego rodzinnego domu znaleziono głowę z figury przedstawiającej Chrystusa, pomalowaną na czerwono.

Prok. Dariusz Bereza z Prokuratury Rejonowej w Myszkowie tak mówił o sprawie na początku września 2021: Prok. Dariusz Bereza: -Sprawca wracał ze spotkania towarzyskiego, był pod wpływem alkoholu, na co też zwracamy uwagę, ze względu na fakt, że jest to osoba nieletnia. Przyznał się do winy, ale nie potrafi wyjaśnić dlaczego to zrobił. Odkręcił z krzyża figurę przedstawiającą Chrystusa ukrzyżowanego, rzucił nią o asfalt, połamał. W jego garażu została znaleziona głowa z figury, pomalowana na czerwono.

Sprawca w toku śledztwa wyraził skruchę, zaoferował naprawienie szkody

Obecne stanowisko Prokuratury Okręgowej w Częstochowie: W postępowaniu przedstawiono Adamowi K. zarzut popełnienia przestępstwa obrazy uczuć religijnych, poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej, polegające na jego zniszczeniu. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Adam K. przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i wyjaśnił, że zniszczenia figury dokonał wracając z imprezy w towarzystwie kuzyna. Oświadczył ponadto, że uszkodzenie figury nie było spowodowane nienawiścią do religii, lecz stanem upojenia alkoholowego.

Przestępstwo obrazy uczuć religijnych jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do 2 lat. Przestępstwo zniszczenia mienia jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat -czytamy komunikacie Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Do sprawy na pewno wrócimy. Będziemy chcieli poznać też stanowisko Kurii Częstochowskiej. Czy sprawa trafiła do Sądu, ponieważ ktoś w Kościele jednak zażądał surowego ukarania sprawcy? Przypomnimy, że na prośbę podejrzanego o wybaczenie i zgodę strony poszkodowanej, czyli Kościoła, na nadzwyczajne złagodzenie kary- nastolatek nie otrzymał odpowiedzi, co potwierdzała prokuratura w śledztwie. jak Na pewno czeka nas ciekawy proces, w którym dowiemy się, czy Sąd podzieli zarzut o obrazie uczuć religijnych.

 


Napisz komentarz

Komentarze

agata 16.03.2022 14:28
Proszę nie bronić takiego łotra. Jak uda się jednemu uniknąć kary to inni tez tak zrobią.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama