Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 4 kwietnia 2026 00:10
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Z cyklu „Na kartach historii” LINIA UMOCNIEŃ STELLUNG B1 NA PAŃSKIEJ GÓRZE W ZAWIERCIU-ŻERKOWICACH

Wiosną 1944 roku, wobec spodziewanej ofensywy wojsk radzieckich ze wschodu, rozpoczęto budowę linii fortyfikacji polowej o nazwie Stellung B1. Około 80 schronów powstało w miejscowościach uznanych za strategiczne z uwagi na położenie terenowe oraz sieć dróg. Obiekty powstały na odcinku Podzamcze – Żerkowice – Podlesice – Hucisko - Góra Włodowska - Żarki.
Z cyklu „Na kartach historii” LINIA UMOCNIEŃ STELLUNG B1 NA PAŃSKIEJ GÓRZE W ZAWIERCIU-ŻERKOWICACH
Schron Ringstand 58c
Podziel się
Oceń

Jurajskie umocnienia nie spełniły jednak swojej roli. Pośpiesznie budowane w wyselekcjonowanych miejscach nie zostały należycie uzbrojone oraz odpowiednio obsadzone niemieckimi żołnierzami, ponieważ w styczniu 1944 roku przeznaczona do obrony odcinka linii Żerkowice - Podzamcze doborowa jednostka szkolna nie zdążyła dotrzeć z rejonu Tarnowskich Gór i została skierowana na Wał Pomorski. Wspomnieć należy, że na potrzeby budowy pasa umocnień, Niemcy w 1944 roku zorganizowali obóz pracy, w którym przebywało ok. 2000 osób, głównie Polaków, byli również Ukraińcy, Rumuni oraz Czesi. Pod nadzorem Niemców budowali schrony żelbetowe oraz rowy strzeleckie. Obóz pracy zlikwidowano 18 stycznia 1945 roku, tuż przed ofensywą radziecką. Pamiątką z tego okresu oraz świadectwem II Wojny Światowej są bunkry usytuowane na Pańskiej Górze w Zawierciu Żerkowicach.
Przez długi czas obiekty te były zarośnięte, zaniedbane oraz służyły jako wysypiska śmieci. W 2008 roku grupa sympatyków ochrony obiektów militarnych, pracowników zawierciańskich firm oraz instytucji oczyściła wnętrza schronów bojowych z zalegających śmieci. W 2009 roku z inicjatywy TMMZ Zawiercie, Komisji Ochrony Cmentarzy i Fortyfikacji przy PTTK w Zawierciu, OSiR Zawiercie oraz Nadleśnictwa Siewierz utworzono ścieżkę turystyczno-edukacyjną, w skład której wchodzą: 1 schron Ringstand 238, 3 schrony Ringstand 58c, 1 schron Kochbunker, 1 basen przeciwpożarowy, okopy strzeleckie oraz rowy dobiegowe z 1944 roku.
Typologia obiektów wchodzących w skład ścieżki turystycznej: Ringstand 58c - tzw. „Tobruk”, mały schron bojowy do obrony okrężnej, cała budowla przykryta była ziemią, a na powierzchnię wystawał tylko strop z otworem strzelniczym z założoną siatką maskującą. Na obiektach w Żerkowicach zachowały się w dobrym stanie zaczepy do siatki maskującej. Schron uzbrojony był w karabin maszynowy typu MG 34 lub 42, obsługę stanowiło 2 lub 3 żołnierzy.
Ringstand 238 - cięższa wersja schronu 58c, uzbrojenie to wieża czołgowa z czołgu PzKpfW2. Na schronie w Żerkowicach do połowy lat 90-tych XX wieku taka wieża była zamontowana, niestety pod osłoną nocy, nieznani sprawcy wieżę zdemontowali i wywieźli w nieznanym kierunku. Z informacji od Prezesa Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Macieja Świderskiego wynika, że zaginiona wieża czołgowa z Żerkowic jest w muzeum w miejscowości Niedersiemten w Westfalii k. Bitche. Na obecną chwilę wieża jest nie do odzyskania.
Kochbunker - niemiecki schron obserwacyjny (od nazwiska gauleitera Prus Wschodnich – Ericha Kocha), były to schrony jednoosobowe, obserwacyjne, dostosowane do rzeźby Jury i jej pagórków. Były świetnie zamaskowane, obsypane ziemią, a wchodziło się do nich z podbiegowych okopów. Żołnierz w środku mógł doskonale obserwować okolicę i prowadzić ostrzał z ręcznego karabinu maszynowego. Schronów jednoosobowych było kilka typów: z płaskimi i półokrągłymi stropami, o różnych wymiarach i wadze.
Basen przeciwpożarowy - wybudowany w 1944 roku pierwotnie napełniany wodą, służył również do gromadzenia rozgrzanych wystrzelonych łusek armatnich.
Na początku ścieżki turystycznej, za tablicą informacyjną znajdują się 3 schrony typu Einmanbunker, które usytuowane były w parku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu. Nadmienić należy, że obecnie ścieżka edukacyjna jest pod opieką Urzędu Miejskiego w Zawierciu, Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, Śląskiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy RP, strażaków z OSP Żerkowice oraz mieszkańców Osiedla Żerkowice. W ostatnim czasie m.in. dokonano rekonstrukcji tablicy historyczno-informacyjnej.
Tekst oraz zdjęcia Damian Liszczyk


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: DabTreść komentarza: CAŁY MYSZKÓW TO JEDEN ROZKOPANY I DZIURAWY GNÓJ, SMRÓD I BRUD !!!A przecież w Myszkowie rządzi od 12 lat lewactwo...? Dziwne co??? chłe! chłe! chłe!!!!Data dodania komentarza: 2.04.2026, 15:30Źródło komentarza: WIELKANOC POWIAT JEDNAK OFERUJE NAM W BRUDZIEAutor komentarza: RenataTreść komentarza: Jedynie 20 lat za takie BESTIALSTWO ??? SKANDALICZNY WYROK!Data dodania komentarza: 31.03.2026, 16:44Źródło komentarza: 20 LAT WIĘZIENIA ZA ZABÓJSTWO KSIĘDZA W KŁOBUCKU. PROKURATOR CHCIAŁ DOŻYWOCIAAutor komentarza: SąsiadkaTreść komentarza: Znam tą rodzinę mieszkam niedaleko tej patologi pomimo zgłoszeń powinni dawno ratować zwierzęta mało tego dzieci są tam jeszcze w tej patologi gdzie opieka społeczna na skargi sąsiadów jak córki przyjeżdżają z dziećmi piją i nogi rozkładają na widoku dzieci nikt nie reagujeData dodania komentarza: 27.03.2026, 22:48Źródło komentarza: BIŁ METALOWYM PRĘTEM CIELNĄ KROWĘ. W OBORZE BYŁY WYCIEŃCZONE KROWY, A ZA OBORĄ TRUCHŁA CIELĄT. TO OBOK NASAutor komentarza: KobietaTreść komentarza: Proszę sobie nie drwić z tej dziewczyny, która była w depresji. Kobieta została zgwałcona najpierw przez swojego chłopaka a następnie doszło do zbiorowego gwałtu. Sprawców nie złapano. Po gwałcie zbiorowym załamała się i próbowała popełnić samobójstwo, które doprowadziło do sparaliżowania. Dwa lata walczyła o możliwość eutanazji. Nie jestem zwolenniczką eutanazji ale też nie będę oceniać jej. Nie drwij człowieku.Data dodania komentarza: 27.03.2026, 20:06Źródło komentarza: ORGANISTA ZATRZYMANY NA WNIOSEK PROKURATURY!Autor komentarza: Smog zabija ludziTreść komentarza: Są dofinansowania i rodzina też może pomóc w finansowaniu starszej osobie z niską emeryturą a nie tylko czekać po spadek. Nawet łatwiej jej będzie obsłużyć nowy piec. Jeżeli starsza osoba jest sama nie ma spadkobierców to co innego. Smog zabija.Data dodania komentarza: 27.03.2026, 19:48Źródło komentarza: 24 mieszkańców kontra 12 kopciuchów. Jeśli postępowania potwierdzą naruszenie przepisów uchwały antysmogowej, właściciele będe musieli wymienić pieceAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Zabrakło jednej istotnej informacji. Sądził paleo czy neosędzia bo taki cyrk ostatnio bardzo modny w tzw. wymiarze sprawiedliwości.Data dodania komentarza: 27.03.2026, 14:29Źródło komentarza: 20 LAT WIĘZIENIA ZA ZABÓJSTWO KSIĘDZA W KŁOBUCKU. PROKURATOR CHCIAŁ DOŻYWOCIA
Reklama
Reklama
Reklama