Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 22 grudnia 2025 09:39
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

S.O.S. RAK POŁĄCZYŁO SZPITALE Z CZTERECH POWIATÓW

(Myszków, Zawiercie) Pięć szpitali (wśród nich placówki z Myszkowa i Zawiercia) podpisało porozumienie o współpracy w ramach programu Szpitali Onkologicznie Skoordynowanych – S.O.S. Rak. To program opieki na pacjentami onkologicznymi, w ramach którego nad procesem leczenia czuwa koordynator. Jest on dla pacjenta łącznikiem między placówkami medycznymi. Koordynator ma również przeprowadzać pacjentów przez wstępną i pogłębioną diagnostykę. Cele programu to przede wszystkim przyśpieszenie diagnostyki i dostęp do nowoczesnego sprzętu. Dodatkową zaletą porozumienia jest to, że szpitale mają nie ponosić dodatkowych kosztów, wynikających z przystąpienia do programu. Jak mówił Dariusz Jorg efekt może być wręcz przeciwny – placówki mają szansę zwiększyć swoje przychody.
Podziel się
Oceń

(Myszków, Zawiercie) Pięć szpitali (wśród nich placówki z Myszkowa i Zawiercia) podpisało porozumienie o współpracy w ramach programu Szpitali Onkologicznie Skoordynowanych – S.O.S. Rak. To program opieki na pacjentami onkologicznymi, w ramach którego nad procesem leczenia czuwa koordynator. Jest on dla pacjenta łącznikiem między placówkami medycznymi. Koordynator ma również przeprowadzać pacjentów przez wstępną i pogłębioną diagnostykę. Cele programu to przede wszystkim przyśpieszenie diagnostyki i dostęp do nowoczesnego sprzętu. Dodatkową zaletą porozumienia jest to, że szpitale mają nie ponosić dodatkowych kosztów, wynikających z przystąpienia do programu. Jak mówił Dariusz Jorg efekt może być wręcz przeciwny – placówki mają szansę zwiększyć swoje przychody.


 

W programie udział będą brały szpitale z Zawiercia, Myszkowa, Będzina, Czeladzi i Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. W ramach S.O.S. Rak pacjenci mają mieć do dyspozycji szeroki zakres badań (laboratoryjne i obrazowe, np. USG, endoskopowe, rentgenowskie, tomografię komputerową, mammografię, rezonans magnetyczny). Na miejscu odbywać się mają konsylia medyczne z udziałem onkologów z ZCO. Specjaliści będą opracowywać dalsze leczenie.. Pacjent ma od razu trafić do placówki, która specjalizuje się w procedurach zw. z danym rodzajem nowotworu.


 

Szpital Powiatowy w Zawierciu oferować ma np. laparoskopowe leczenie operacyjne raka jelita grubego, Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej będzie odpowiadać za kompleksowe leczenie nowotworów piersi oraz radio i chemioterapię, szpital w Czeladzi zajmować się będzie leczeniem nowotworów ginekologicznych. Konsylium będzie podejmowało decyzje o leczeniu innych nowotworów indywidualnie.


 

- Jak podkreśla pomysłodawca projektu Dariusz Jorg, doradca w szpitalach powiatowych, które przystąpiły do porozumienia, do tej pory pacjent z diagnozą często na własną rękę szukał placówki, w której otrzyma odpowiednie leczenie. Teraz przez całą terapię zostanie przeprowadzony krok po kroku przez koordynatora projektu – czytamy w informacji zamieszczonej przez Szpital Powiatowy w Zawierciu.


 

Zawarte pomiędzy szpitalami porozumienie zapowiadane jest jako nowa jakość dla pacjentów onkologicznych – szybka diagnostyka oraz dostęp do najnowocześniejszego sprzętu to jedne z elementów wskazywanych jako plusy S.O.S. Rak.


 

O pomyśle skoordynowanej opieki onkologicznej mówił podczas wrześniowej sesji rady powiatu zawierciańskiego Dariusz Jorg. Koordynacja procesu leczenia nowotworów to model stosowany na Zachodzie, w Polsce wciąż niestosowany. Ośrodki takie funkcjonują często na obszarze obejmującym teren, na którym mieszka ok. 500 – 600 tysięcy mieszkańców. Dlatego porozumienie podpisały szpitale z czterech powiatów. - Łącznie te cztery powiaty to prawie 650 tysięcy mieszkańców i stąd zamysł o stworzeniu modelu, który usprawniłby realizacje procesu onkologicznego, ale także i medycznego na całym tym terenie. Aktualny model opieki onkologicznej w regionie polegał na tym, że wszystkie szpitale były szpitalami samodzielnymi, samodzielnie podejmowały decyzje o systemie leczenia. Brak było jakiejkolwiek koordynacji dotyczącej kierowania pacjentów i pomoc pacjentom w tej najgorszej sytuacji, kiedy informowany jest pacjent o jednej z gorszych chorób, jaką jest choroba onkologiczna. Odsyłaliśmy pacjentów i różnie to bywało w różnych powiatach do różnych ośrodków onkologicznych, a czasem pozostawialiśmy tych pacjentów bez jakiejkolwiek opieki, wsparcia gdzie ten pacjent ma się udać – wyjaśniał Dariusz Jorg.


 

Koordynacja leczenia onkologicznego miałaby rozpocząć się od października. Jednymi z głównych celów szybkiej ścieżki onkologicznej byłoby usprawnienie procesu diagnostycznego i terapeutycznego. Zaletą SOS Rak ma być również to, że leczeniem poszczególnych organów zajmować się mają specjaliści z dużym doświadczeniem, którzy na co dzień w swojej pracy zajmują się danymi organami. - Daje to na pewno lepsze efekty medyczne, ale także zwiększa ilość realizowanych procedur w poszczególnych szpitalach onkologicznych. Jak państwo wiecie oprócz ryczałtu każdy szpital, który realizuje procedury onkologiczne może je rozliczać poza limitem wynikającym z ryczałtu, gdyż każdy proces onkologiczny jest rozliczany indywidualnie. Nie znam takiego przypadku, w którym NFZ nie zapłacił za procedury realizowane w zakresie onkologii – mówił dalej D. Jorg.


 

Na miejscu w każdym szpitalu odbywać się ma konsylium – pacjent będzie konsultowany przez grupę specjalistów, którzy zajmują się leczeniem nowotworów. Następnie będzie kierowany do jednej z placówek, w zależności od rodzaju nowotworu. Na początek częstotliwość odbywania się konsylium uzależnione ma być od potrzeb, jednak obligatoryjnie odbywać się będzie raz na dwa tygodnie. Jak przekazał podczas zawierciańskiej sesji powiatowej Dariusz Jorg, planowane jest, aby w każdym szpitalu odbywały się zabiegi w zakresie chirurgii onkologicznej. Pomysłodawca skoordynowanej opieki onkologicznej przekonywał, że szpitale nie poniosą z tego tytułu dodatkowych kosztów. Wręcz przeciwnie – wejście w program onkologiczny pozwoli na zwiększenie przychodów placówek.


 

Szpital będą się teraz starały w NFZ o dodatkowe kontrakty, by zwiększyć wachlarz usług medycznych. Jednym z takich działań ma być np. utworzenie oddziału urologicznego w szpitalu w Myszkowie, Zawierciu oraz Będzinie.


 

- Szpitale onkologiczne skoordynowane to szansa dla wszystkich mieszkańców wszystkich powiatów, które weszły w ten układ. Mam nadzieję, że po przetarciu tych wszystkich ścieżek i właściwej i to chyba jedyny koszt i tutaj proszę także państwa przygotowaliśmy już pierwsze ulotki dotyczące całego procesu będą przygotowani do tego wszyscy ludzie w szpitalu, będą znali ten proces dokładnie, będą dysponować nazwiskami, telefonami, chcę zwrócić uwagę, że każdy pacjent z terenu powiatu, który zadzwoni do koordynatora od momentu telefonu będzie prowadzony przez koordynatora indywidualnie. Czyli ten cały proces, w którym dzisiaj część mieszkańców się gubiło w meandrach trudnej medycyny będzie prowadzony przez wyspecjalizowaną osobę, która poprowadzi pacjenta w sytuacji, kiedy dotknie go najgorsza choroba. Nasza ocena jest taka, że wspólnie możemy więcej, wspólnie możemy zabezpieczyć wszystkich pacjentów – D. Jorg.


 

ZAWIERCIE BEZ KOMENTARZA, MYSZKÓW PODCHODZI DO POMYSŁU Z DYSTANSEM


 

Nie udało nam się uzyskać komentarza żadnego z radnych zawierciańskich, choć kilku o to prosiliśmy. Publikujemy komentarz radnej z powiatu myszkowskiego, która krytycznie ocenia zamiary Dariusza Jorga.


 

Pomysł komentuje radna Rady Powiatu Myszkowskiego Dorota Kaim-Hagar, która w przeszłości była Naczelnym Lekarzem Szpitala Powiatowego w Myszkowie: -Kilka lat temu, gdy Ministrem Zdrowia był Bartosz Arłukowicz realizowano program Szybka Ścieżka Onkologiczna. Ale to była fikcja. Jeden onkolog „na papierze” z Częstochowy, SP ZOZ Myszków szybko z udziału w tym programie zrezygnował nie chcąc naciągać pacjentów. Czy teraz będzie inaczej? Uważam, że nie. Będą cyganić pacjentów, jak na kardiologii. Pan Jorg, który chce realizować program SOS Rak Stop we współpracy trzech szpitali z Myszkowa, Zawiercia i Czeladzi w których pracuje. Dwa razy w tygodniu ma się spotykać w jednym z tych szpitali konsylium złożone z onkologa, hematologa, psychologa, radioterapeuty, musi być dostępna diagnostyka obrazowa itd. Uważam, że to niewykonalne, że będzie to taka sama fikcja, jak Szybka Ścieżka Onkologiczna. (es)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Absolutnie nie mamy mentalności bydła wiezionego na rzeź, raczej mamy poczucie kierowania lokomotywą. Kopalnia o której mowa, jeżeli powstanie, nie będzie miała żadnych hałd, nie degraduje wody. Więcej powiemy, zamknięta w 2021 roku kopalnia cynku i ołowiu w rejonie Olkusza zaopatrzywała w bardzo dobrej jakości wodę pitną cały region. Zostawiamy komentarze głupie, świadczące o niewiedzy lub złej woli, ale usuwamy komentarze obraźliwe. Być może ma pan więc screena własnego chamstwa. Pozdrawiamy w okacji Bożego Narodzenia!Data dodania komentarza: 20.12.2025, 15:42Źródło komentarza: Zawiercie szuka pieniędzy na budowę hali. Myszków nie wie jak sfinansować basen na Dotyku Jury. Kopalnia to dla każdego z miast przynajmniej 30 mln rocznieAutor komentarza: Polak RodzimyTreść komentarza: WIDZĘ, ŻE CAŁEJ REDAKCYJI WYDAJE SIĘ , ŻE ONI NIE JADĄ W TYM SAMYM CO MY BYDLĘCYM WAGONIE. ŻE ONI BĘDĄ MIELI ZAWSZE CZYSTĄ WODĘ W KRANIE, ŻE HAŁDY KOPALNIANE ICH NIE TRUJĄ, ŻE .... itd, itd. WIDZĘ, ŻE CAŁA REDAKCJA Z ICH WŁAŚCICIELEM NA CZELE JUŻ DAWNO UWIERZYŁA WE WŁASNĄ PROPAGANDĘ. SMUTNE TO.... ALE CIESZY. PRZYNAJMNIEJ MNIE CIESZY JAK BYK!!!! PS. Tę CENZURĘ odnotowałem, zrobiłem print screeny- tak dla potomnych co kiedyś będą to opisywać.Data dodania komentarza: 20.12.2025, 09:07Źródło komentarza: Zawiercie szuka pieniędzy na budowę hali. Myszków nie wie jak sfinansować basen na Dotyku Jury. Kopalnia to dla każdego z miast przynajmniej 30 mln rocznieAutor komentarza: StaryTreść komentarza: Baje, baje bajeczki . Panowie Redaktorzy! Proponuje wleźć na dane giełdy towarowej (sztuczna AI pomoże) Tam jak byk zobaczycie, że cały rynek Europejski potrzebuje kilka małych pociągów wolframu oraz chromu. I że największym producentem tychże od 30 lat są Chiny, w których koszty wydobycia i wyprodukowania są kilkanaście razy niższe niż w Europie (za sprawą cen energii i kar za CO2). Jeśli wiec taki Chińczyk przywiezie jeden taki pociąg wiece niż zwykle, to ceny rynkowe spadną co najmniej o połowę, albo i jeszcze dalej. O konkurowaniu więc takim krajem jak Chiny - tak to są zwyczajne bajki. I pozamiatają oni jakakolwiek konkurencję zanim ta wykopie pierwszą dziurę w ziemi. W dodatku Polska tych metali już od kilkunastu praktycznie nie potrzebuje,.Bo w naszym kraju zlikwidowano jak się wydaje nieodwracalnie hutnictwo. Dlatego Redaktory nauczcie się obsługiwać jakąkolwiek AI , a ta wam na te pomysły otworzy szerzej oczęta. Powtarzam raz jeszcze nie mamy górników, hutników, energii, oświata zawodowa to fikcja, A w takiej np Zawodówce żaden z uczących tam inżynierów na własne oczy(zawodowe) nie widział jakiejkolwiek produkcji (bo z tego co wiem ani jeden nie pracował w jakiejkolwiek fabryce ). CZYLI FIKCJA REDAKTORZY- F I K C J A. PS. W tym całym wale chodzi o co innego, ale o tym już wam sygnalizowałem. Tylko widzę że ludziom co fabryki , i produkcji na oczy nie widzieli, nie da się tego najwyraźniej wytłumaczyć. Dobrego samopoczucia Redakcji życze, - tylko co wy napiszecie jak wyjdzie na moje.??? Wiecej tu nie bedę się produkował, bo nie widzę najmniejszego sensu.Data dodania komentarza: 16.12.2025, 20:28Źródło komentarza: Zawiercie szuka pieniędzy na budowę hali. Myszków nie wie jak sfinansować basen na Dotyku Jury. Kopalnia to dla każdego z miast przynajmniej 30 mln rocznieAutor komentarza: #NienawisZabijaTreść komentarza: 103 lata temu sympatyk skrajnej PRAWICY zastrzelił pierwszego Prezydenta II RP, Gabriela NarutowiczaData dodania komentarza: 16.12.2025, 16:46Źródło komentarza: Brunatny atak na Ślōnsko Ambasada w Katowicach J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Zyski tylko dla Myszkowa to co najmniej 300 mln zł w 10 lat (a realnie nawet 2x więcej). Nie licząc zarobków pracowników, firm kooperujących. A projekt jest na 50 do nawet 100 lat. Więc chodzi o zyski ogromne, a nie o symboliczne "srebrniki". Złoże jest w bardzo korzystnych geologicznie skałach granitowych, w których nie ma wody (tzw. skały bezwodne) więc nie można zanieczyścić czegoś, czego tam nie ma. Wyżej położone zasoby wody pitnej w niczym nie są zagrożone, ale żeby w to uwierzyć, trzeba mieć zaufanie do nauki, do naukowców i inżynierów, a nie do polityków PiS jak Jadwiga Wiśniewska, którzy straszą mieszkańców wybuchami, zniszczeniem Jury, ogólnie jakby kopalnia miała wywołać Koniec Świata.Data dodania komentarza: 16.12.2025, 14:21Źródło komentarza: Zawiercie szuka pieniędzy na budowę hali. Myszków nie wie jak sfinansować basen na Dotyku Jury. Kopalnia to dla każdego z miast przynajmniej 30 mln rocznieAutor komentarza: CzytelniczkaTreść komentarza: Pięknie wydane 😍Data dodania komentarza: 15.12.2025, 17:25Źródło komentarza: Na jesienne wieczory polecamy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama