Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 14 września 2025 12:32
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ARTYŚCI W LANCKORONIE

(Myszków) Uczestnicy Klubu Nieprofesjonalnych Plastyków z Myszkowa odbyli plener w malowniczo położonej wsi w Małopolsce -Lanckoronie. Jej początki sięgają XII wielu, a już w XIV posiadała prawa miejskie oraz murowany obronny zamek wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w obawie przed Czechami, z którego dziś pozostały tylko ruiny.
Podziel się
Oceń

 

(Myszków) Uczestnicy Klubu Nieprofesjonalnych Plastyków z Myszkowa odbyli plener w malowniczo położonej wsi w Małopolsce -Lanckoronie. Jej początki sięgają XII wielu, a już w XIV posiadała prawa miejskie oraz murowany obronny zamek wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w obawie przed Czechami, z którego dziś pozostały tylko ruiny.

 

Na przestrzeni wieków rezydowały tu sławne rody: Lanckorońskich, Zebrzydowskich, Czartoryskich, Myszkowskich i Wielopolskich. Odwiedzający tą miejscowość, zgodnie przyznają, że tutaj czas zatrzymał się w miejscu. Lanckoronia nieskażona jest niepotrzebnymi reklamami i szyldami, można zjeść wypieki z jedynej tradycyjnej w okolicy piekarni, a staruszkowie siadają w niedzielne popołudnia na swych przydomowych ławeczkach delektując się spokojem ich miasta. Widok z lanckorońskiego wzgórza zachwyca. A dla tych, którzy lubią piesze wycieczki lasem zostały przygotowane specjalne trasy o osobliwych nazwach: Aleja Zakochanych, Droga na Moczary, czy Aleja Cichych Szeptów. Dodatkowym bodźcem do twórczych poczynań było miejsce zakwaterowania –przedwojenny pensjonat Willa Tadeusz, od swych początków należący do tej samej rodziny. Tutaj gościli chociażby: Marek Grechuta, Krystyna Feldman, Tadeusz Różewicz, Sławomir Mrożek, Wisława Szymborska, Jerzy Nowosielski, Grzegorz Turnau i wielu innych znakomitych przedstawicieli świata kultury, jak również polityki, m.in.: Józef Piłsudski, Józef Beck, Ignacy Mościcki czy Iwan Koniew. Uczestnicy pleneru mogli w tej urokliwej mieścinie znaleźć miejsca odosobnienia, widoki na łany zbóż i łąk, bądź rozstawić swoje sztalugi w ciasnych i krętych uliczkach. Mieszkańcy, ale i zwiedzający, ciepło przyjmowali plenerowiczów. Chętnie rozmawiali oraz podglądali ich pracę. (NP)

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ChłopTreść komentarza: DNO .Data dodania komentarza: 11.09.2025, 17:18Źródło komentarza: Mniszków jak Myszków. Ruskie walą coraz bliżej!Autor komentarza: KonsumentTreść komentarza: Za stosowanie zakazanego GLIFOSATU w uprawie gryki a w szczególności za opryski w ciągu dnia powinna być kara 50 tys zł min. „Często mówi się, że najważniejszym zagrożeniem są pestycydy i chemizacja rolnictwa. „Na pewno rolnictwo jest główną przyczyną, gdyż stosuje całą gamę środków chemicznych, które w mniejszym lub większym stopniu, ale są zabójcze dla owadów” – wskazuje prof. Skubała.”Data dodania komentarza: 11.09.2025, 17:14Źródło komentarza: Ale jaja! Jarosław Kumor najlepszym rolnikiem! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Artykuł powstał na podstawie serwisu prasowego, dlatego nie przypisujemy sobie autorstwa. Firmuje go redakcja. Rozumiemy, że skoro my "czerwoni" to pan brunatny?Data dodania komentarza: 6.09.2025, 11:35Źródło komentarza: Polska wyżej niż średnia światowa w ociepleniu klimatuAutor komentarza: zgredzikTreść komentarza: Czerwony autor boi się pokazać publicznie swoje nazwisko - dlaczego ???/.......Data dodania komentarza: 4.09.2025, 15:53Źródło komentarza: Polska wyżej niż średnia światowa w ociepleniu klimatuAutor komentarza: JasienekTreść komentarza: Poza pleśnią nikt zdrowy na umyśle tam (w tej zgniliźnie)) się nie pokazuje. Współczuję sąsiadom tego śmierdzącego gówna.Data dodania komentarza: 26.08.2025, 09:13Źródło komentarza: MYSZKÓW. TĘŻNIA SOLANKOWA NA DOTYKU JURY ZNÓW NIE DZIAŁA I ŚMIERDZIAutor komentarza: ZezolTreść komentarza: BUCHA!CHA!CHA!!!!- :--- https://www.gazetamyszkowska.pl/artykul/11987,dusila-kopala-dziecko-policjantka-uslyszala-zarzuty - I CO? NIE WYLALI JEJ..........Data dodania komentarza: 22.08.2025, 15:01Źródło komentarza: Mundurowi uczą dzieci, jak być bezpiecznym
Reklama
Reklama
Reklama