Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 17 lipca 2026 00:26
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

FOLKLOR OD NAJMŁODSZYCH LAT

(Żarki) Przedszkole w Żarkach od 5 lat organizuje Konkursu Piosenki Ludowej dla Przedszkolaków. W tym roku  do konkursu, który odbył się 11 maja, zgłosiło się 30 dzieci z przedszkoli nawet w Częstochowie.
Podziel się
Oceń

(Żarki) Przedszkole w Żarkach od 5 lat organizuje Konkursu Piosenki Ludowej dla Przedszkolaków. W tym roku  do konkursu, który odbył się 11 maja, zgłosiło się 30 dzieci z przedszkoli nawet w Częstochowie.

 

Gościem piątej edycji konkursu był zespół „Jurajskie Igraszki” z Myszkowa, którym od lat kieruje Katarzyna Miklas. Podczas swojego występu muzycy i tancerze zaprezentowali m.in. polkę słowacką, poloneza i krakowiaka, oczywiście do każdego tańca zakładając odpowiedni strój.

 

Przygotowując się do konkursu, młodzi uczestnicy nie tylko opanowali tekst i melodię, ale również wybrali dla siebie odpowiedni kostium. Prawie wszystkie dzieci wystąpiły w strojach ludowych – dziewczynki chętnie zakładały kraciaste spódniczki i wianki z kwiatów, a chłopcy występowali w krakowskich strojach. Wśród zaprezentowanych utworów przeważały popularne piosenki (jak choćby„Krakowiaczek jeden”, „Sokoły”, „Poszła Karolina”), ale były i te mniej znane (jak „Depce konik, depce” czy „Cyt, Cyt”).

 

Jury, w którym zasiadali burmistrz Klemens Podlejski, przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Stanisława Nowak oraz muzycy Jan Gryzik i Krzysztof Szymaniec, miało trudny orzech do zgryzienia, bo poziom konkursu był bardzo wysoki. W kategorii 3 i 4-latki zwycięstwo wywalczyła Julia Tkacz z Przedszkola nr 1 w Myszkowie. Drugie miejsce zdobyła Magda Błaszczyk z Częstochowy, a trzecie Oliwia Bialik z myszkowskiej „trójki”. Jury wyróżniło Oliwię Wychowaniec z przedszkola w Poraju, Lenę Sikorę z przedszkola w Żarkach i Julię Szczepańczyk z myszkowskiego Przedszkola nr 3 z oddziałami integracyjnymi.

 

Wśród 5-latków triumfowała Natalia Ząbkiewicz z przedszkola w Poraju, drugie miejsce wywalczyła Natalia Szewczyk z żareckiej placówki, a trzecie Beata Kołodziejczyk z Częstochowy. Wyróżnienia powędrowały do Agaty Skowron, Oliwii Hamerli i Mateusza Muchy z oddziału przedszkolnego w Kotowicach.

 

W kategorii najstarszych przedszkolaków pierwsze miejsce zdobyła Kinga Olszewska z przedszkola w Żarkach Letnisku, drugie – Kasia Ząbkiewicz z porajskiej placówki, a trzecie – Adrian Maroń z Żarek. Jury wyróżniło również występy Natalii Bernackiej i Dominiki Pompy z przedszkola w Żarkach oraz Julii Żurek z Częstochowy. Pozostałe dzieci również otrzymały upominki, dyplomy za udział i „słodkie” medale. Dla wszystkich obecnych był również słodki poczęstunek. Organizatorkami konkursu były Elżbieta Maszczyk i Teresa Ociepka z żareckiego przedszkola. (AK)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Tak wyglądają te spółeczki z nazwą "Eco" w całej Polsce Data dodania komentarza: 15.07.2026, 20:32 Źródło komentarza: SĄD W CZĘSTOCHOWIE ZAKAZAŁ ZWOŻENIA ODPADÓW DO PORAJA. JADĄ DO SKARŻYSKA-KAMIENNIEJ? Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: A dlaczego nie ma bezpośredniej transmisji z gabinetu burmistrza? Durnota władzy nie zna granic. Data dodania komentarza: 15.07.2026, 20:20 Źródło komentarza: Publiczna transmisja z basenu w Żarkach. Pytamy naszych czytelników co o tym sądzą? Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Ale sukces? Przy idiotycznych cenach papierosów ludzie radzą sobie jak mogą. Tej walki policja nigdy nie wygra! A wystarczyłoby gdyby legalne ceny były dostosowane do zarobków większości Polaków a nie do zarobków polityków. Data dodania komentarza: 15.07.2026, 20:11 Źródło komentarza: MYSZKÓW. POLICJANCI ZAREKWIROWALI NA TARGOWISKU W ŻARKACH PRAWIE 60 TYSIĘCY NIELEGALNYCH PAPIEROSÓW I TYTOŃ Autor komentarza: M. Treść komentarza: W ramach sprostowania treści artykułu. Nie trzy, tylko dwa auta uczestniczyly w tym zdarzeniu. Kia podjechala tylko, aby przepakować rzeczy z opla! Data dodania komentarza: 10.07.2026, 20:14 Źródło komentarza: Kolizja Myszków-Żarki. Ruch wahadłowy Autor komentarza: ? Treść komentarza: A co to ma do Dorsa? Data dodania komentarza: 6.07.2026, 10:34 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: zse Treść komentarza: W Myszkowie każda z dróg wygląda jak zasieki przeciwpancerne. Najwyraźniej władze tego grajdoła coś wiedzą, no bo jak inaczej można wytłumaczyć te demolkę miasta za dziesiątki milionów.? Data dodania komentarza: 3.07.2026, 16:21 Źródło komentarza: Rowy przeciwpancerne w powiecie Zawierciańskim
Reklama
Reklama
Reklama