Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 14 grudnia 2025 08:04
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

O ŚWIĘCIE PAMIĘTAMY!

(Myszków) W historii naszego kraju są momenty bolesne, momenty trudne. Ale są też i takie, z których wszyscy możemy być dumni. Należy z pewnością do nich uchwalenie przez Sejm Wielki w maju 1791 r. pierwszej w Europie, a drugiej na świecie po Stanach Zjednoczonych Ameryki konstytucji. O święcie Konstytucji 3 Maja pamiętano także w myszkowskich szkołach.
Podziel się
Oceń

(Myszków) W historii naszego kraju są momenty bolesne, momenty trudne. Ale są też i takie, z których wszyscy możemy być dumni. Należy z pewnością do nich uchwalenie przez Sejm Wielki w maju 1791 r. pierwszej w Europie, a drugiej na świecie po Stanach Zjednoczonych Ameryki konstytucji. O święcie Konstytucji 3 Maja pamiętano także w myszkowskich szkołach.

 

30-tego kwietnia uroczystość poświęcona Świętu Konstytucji 3 Maja odbyła się w Zespole Szkół nr 1 przy ulicy Leśnej w Myszkowie. - Jesteśmy narodem zafascynowanym swą przeszłością i miłością do Ojczyzny. Czym jest zatem dla nas 3 Maja? Dlaczego czcimy tę datę jak święto? Nasi uczniowie postanowili odpowiedzieć na tak postawione pytania – tłumaczyła Violetta Kostrzewska - Tatus, która wraz z Grażyną Puczydłowską, Anetą Branczewską, Beatą Mroskowiak i Anitą Fajt przygotowała młodzież do uroczystej akademii. Młodzi aktorzy przedstawili genezę obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz jej znaczenie dla ówczesnej Polski i Polaków. Deklamowano związane z tym wydarzeniem wiersze, śpiewano piosenki, odtańczono także poloneza.

 

- Jesteśmy członkami Unii Europejskiej, współpracujemy z innymi państwami, ale pielęgnujemy naszą tożsamość. Pamiętajmy wspólnie z innymi krajami, że od tysiąca lat budujemy współczesną kulturę i tradycję Europy, a Konstytucja 3 Maja- pierwsza w Europie jest tego dowodem – dodaje V. Kostrzewska - Tatus.

 

Bardzo podniośle obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczczono również w Szkole Podstawowej nr 7 im. Jana Brzechwy w Myszkowie. Montaż słowno-muzyczny, jaki pod kierunkiem nauczycieli przygotowali jej uczniowie, zawierał najważniejsze fakty historyczne z 1791 roku oraz popularne piosenki patriotyczne, dotyczące tamtego okresu. Występujący aktorzy byli świetnie przygotowani, nic więc dziwnego, że widzowie akademii wysłuchali jej z wielkim zainteresowaniem i w skupieniu. W poniedziałek 3 maja poczet sztandarowy z „siódemki” wziął udział w uroczystej mszy św. w kościele parafialnym p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Myszkowie – Mijaczowie, a następnie szkolna delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem Poległych za Ziemię Myszkowską. (rb)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Co pan taki napalony, jak "szczerbaty na suchary"? Napiszemy, jak będziemy chcieli. My jesteśmy dziennikarze starej daty, piszemy spokojnie, refleksyjnie, rzeczowo. Jak chce pan szybko i bez sensu, to proszę sobie na FB poużywaćData dodania komentarza: 13.12.2025, 15:41Źródło komentarza: CZY ZA 5 LAT BĘDZIE W MYSZKOWIE KOPALNIA?- pisaliśmy w 2008 rokuAutor komentarza: ZłyTreść komentarza: OD 35 LAT WAŁ WAŁEM SZPITAL POPYCHA. GDZIE PROKURATURA?? NI MA? NI MA??? CHOCIAŻ KILKU STAROSTÓW DOSTAŁO WYROKI SKAZUJĄCE. ALE ZA INNE WAŁY.Data dodania komentarza: 12.12.2025, 19:17Źródło komentarza: ODDZIAŁ POŁOŻNICZY BĘDZIE ZAMKNIĘTY DO POŁOWY 2026. TO PRAWIE PRZESĄDZONEAutor komentarza: GorolTreść komentarza: Biedne są tylko dzieci. I drzewa.Data dodania komentarza: 12.12.2025, 19:13Źródło komentarza: Kolejne „drzewka dla dziecka” w naszym mieścieAutor komentarza: GorolTreść komentarza: No jak to??? 11 grudnia o 17.00 w MDK kopalniani pupile Redakcyjni zorganizowali wraz z równie pro polską KNFABULACJĄ pro-polską imprezkę kopalnianą, a Redakcja na ten temat ani mru-mru?? No co jest??? Co Redakcję tak zamurowało???Data dodania komentarza: 12.12.2025, 19:11Źródło komentarza: CZY ZA 5 LAT BĘDZIE W MYSZKOWIE KOPALNIA?- pisaliśmy w 2008 rokuAutor komentarza: ☺️Treść komentarza: Powstanie kopalnia to i na szpital będzie 👍Data dodania komentarza: 12.12.2025, 14:51Źródło komentarza: ODDZIAŁ POŁOŻNICZY BĘDZIE ZAMKNIĘTY DO POŁOWY 2026. TO PRAWIE PRZESĄDZONEAutor komentarza: AnkaTreść komentarza: Dokładnie mamy tragiczne powietrze i nikomu to nie przeszkadza !!!!😡Data dodania komentarza: 11.12.2025, 21:47Źródło komentarza: CZY ZA 5 LAT BĘDZIE W MYSZKOWIE KOPALNIA?- pisaliśmy w 2008 roku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama