Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 30 kwietnia 2025 16:49
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Twój angielski pracodawca nie chce wypłacić ci wynagrodzenia – sprawdź, co masz zrobić?

Informacje dotyczące zarobków w UK brzmią zachęcająco dla większości naszych rodaków. Dane z kwietnia 2020 roku pokazują, że średnia płaca w tym kraju wynosi 585£ tygodniowo bez premii i bonusów. Oczywiście temat jest bardziej skomplikowany, jeśli weźmie się pod uwagę branżę czy samą lokalizację firmy, a jeszcze bardziej, gdy napotykamy na nieuczciwego pracodawcę, który odmawia wypłaty wynagrodzenia za naszą pracę. Co robić w takiej sytuacji?
  • 03.11.2021 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Twój angielski pracodawca nie chce wypłacić ci wynagrodzenia – sprawdź, co masz zrobić?

Problem z uzyskaniem wynagrodzenia – kiedy reagować?

Początki Polaków w UK na pewno nie należały do łatwych, bo dość często nadużywana była niewiedza i naiwność związana ze znalezieniem się w obcej rzeczywistości. Z czasem Polaków przybywało, szlaki stawały się przetarte, rodacy pomagali sobie nawzajem, informacje o prawach i możliwościach się rozprzestrzeniały.

Co ważne, w ciągu tych wielu lat również zapracowaliśmy sobie na uznanie u angielskich pracodawców. Doceniono uczciwość, pracowitość i kwalifikacje. Sytuacji nadużyć jest zatem coraz mniej, jednak wciąż się zdarzają. Jakie sytuacje powinny wzbudzić naszą czujność? Nie tylko brak wynagrodzenia jest nadużyciem, bo również zdarzają się sytuacje, w których:

  • Otrzymujemy tylko część ustalonego wynagrodzenia
  • Pracodawca spóźnia się z wypłatą
  • Otrzymane wynagrodzenie jest różne, ustalane przez pracodawcę wedle tylko jemu znanych zasad
  • Nie otrzymujemy zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, choć jesteśmy do niego uprawnieni
  • Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego czy Bank Holiday
  • Pracodawca dokonuje różnych potrąceń wcześniej nieustalonych z pracownikiem
  • Pracodawca nie płaci pracownikowi za nadgodziny

Pamiętajmy, że brak reakcji z naszej strony raczej będzie skutkował utrzymaniem takich zachowań, a nawet je nasilał.

Jak postępować, gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia?

Zawsze warto podjąć próbę rozmowy z pracodawcą czy kimś, kto w firmie może zainterweniować, np. pracownikiem działu HR czy kadr. Jeśli jednak nie przynosi to oczekiwanego efektu, mamy kilka możliwości.

  1. Zgłoszenie się do instytucji HMRC – HM Revenue Customs. Jest ona powołana do pomocy w przypadkach niewypłacania pracownikom płacy minimalnej. Jednak można się do niej zgłaszać również w innych wymienionych wyżej okolicznościach.
  2. Kontakt z National Minimum Wage Helpline pod numerem 0845 600 0678. Tu warto zwrócić się w sytuacjach, gdy pracodawca nie płaci za nadgodziny, co jest niezgodne z ustawą National Minimum Wage Act z 1998.
  3. Advisory Conciliation and Arbitration Service, czyli ACAS – tu warto zwrócić się, gdy obawiamy się zemsty pracodawcy, czyli np. zwolnienia. To instytucja, która chroni prawa pracowników, pomaga rozstrzygnąć sporne kwestie.
  4. The Citizens Advice Bureau – można tutaj zgłosić się z wszelkimi problematycznymi sprawami z pracodawcą, również tymi dotyczącymi wynagrodzeń, nieuprawnionych potrąceń przez pracodawcę.
  5. Pay and Work Rights helpline 0800 917 2368 to rządowa infolinia informującą nas o naszych pracowniczych prawach również tych dotyczących wynagrodzeń.

Korzystanie z pomocy tych instytucji często pozwala uzyskać pracownikowi rozwiązanie dotyczące wynagrodzenia, ale też ich pośrednictwo pozwala uniknąć ostateczności, czyli sądu pracy. Warto pamiętać, że za utratę wynagrodzenia można próbować uzyskać w UK odszkodowanie. W tej sprawie najlepiej zwrócić się do kancelarii odszkodowawczej zatrudniającej prawników mówiących w języku polskim.

Więcej informacji w artykule https://insito-odszkodowania.uk/porady-prawne/odzyskac-pieniadze-pracodawcy-uk-istnienie-szansa-odszkodowanie/

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MatiTreść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 29.04.2025, 17:21Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNE
Reklama
Reklama
Reklama